Tudja meg, vajon mennyire van veszélyben a szíve
A következő tényezők és biomarkerek megmutatják, mekkora a szív-és érrendszeri betegségek rizikója.
A szív- és érrendszeri betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak. Ennek hátterében többek között a népesség elöregedése, a stressz, a nem megfelelő táplálkozás, a mozgásszegény életmód és a környezeti ártalmak állnak. Mivel igen sok embert érintenek, fontos, hogy tudjuk, hogy melyek azok a tényezők, melyek megnövelik a kialakulásuk esélyét.
A magas koleszterinszinten túl
A szívbetegségek kialakulásában igen jelentős kockázati tényező a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint. A szakemberek különösen az LDL mennyiségét tekintik lényeges előrejelzőnek, már ami a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását illeti. Ez azonban kevésnek bizonyult, így az American College of Cardiology Foundation az alábbiakkal egészítette ki a biomarkerek listáját:
- lipoprotein és apolipoprotein
- natriuretikus peptid
- C-reaktív protein
- lipoprotein-asszociált foszfolipáz A2
- HbA1c
- a vizelet albuminja
Ezek abnormális szintje mind megnövelik a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
Betegségek, tényezők, melyek szintén megnövelik a rizikót
- korai érelmeszesedéses szív- és érrendszeri betegség a családban (55 év alatti férfiak, 65 év alatti nők)
- magas koleszterinszint
- metabolikus szindróma
- krónikus vesebetegség
- krónikus gyulladásos állapotok (pl. reumás ízületi gyulladás, pikkelysömör)
- kórelőzményben szereplő preeclampsia vagy korai menopauza
- magas trigliceridszint
Ezért fontos a megfelelő életmód
A szív-és érrendszeri betegségek kialakulásában igen nagy szerepe van a genetikának. Érdemes tudni, hogy bizonyos a genetikai biomarkerek már születéskor jelen vannak, de csak akkor aktiválódnak, ha megvannak hozzá a szükséges feltételek: ezért veszélyesek a társbetegségek, a környezeti ártalmak és nem megfelelő életmód. Ezek ugyanis aktiválhatják ezen markereket.
Módosítható kockázati tényezők
Ha genetikai hajlama van a szívbetegségekre, úgy fontos, hogy nagy figyelmet fordítson azokra a kockázati tényezőkre, melyekre befolyást tud gyakorolni.
Magas vérnyomás
Érdemes tudni, hogy bár magas vérnyomásról 140/90 Hgmm felett beszélünk, ám 115/75 Hgmm-től kezdve a szív- és érrendszeri betegségek kockázata megduplázódik minden 20/10 Hgmm-es növekedéssel.
Dohányzás
A dohányzás a leginkább megelőzhető kockázati tényező. Esetükben több mint kétszer nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata. Ez ugyanúgy vonatkozik a passzív dohányzásra is.
Koleszterin
A koleszterin profil tartalmazza az LDL (rossz) koleszterint, a HDL (jó) koleszterint és a triglicerideket is.
- LDL-koleszterin: megnöveli az artériák elzáródásának kockázatát. Az ideális értéke 100 mg/dl vagy annál alacsonyabb.
- HDL-koleszterin: eltávolítja a "rossz" koleszterint az artériákból. A magas HDL-koleszterinszint csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Legalább 60 mg/dl HDL-szint az ideális.
- triglicerid: ez a leggyakoribb zsírfajta a szervezetben, mely megnöveli a szívbetegségek rizikóját. A normál triglicerid szint kevesebb, mint 150 mg/dl.
Szűrővizsgálatok a szívbetegségek diagnosztizálásához
Napjainkban számos szűrővizsgálat áll rendelkezésre a szívbetegségek diagnosztizálására. A rendszeres ellenőrzés azért fontos, mert így még idejében fény derülhet különböző kóros állapotokra, elváltozásokra, így megelőzhetők az olyan életveszélyes állapotok, mint a szívinfarktus vagy a stroke.
- elektrokardiogram (EKG): ez egy olyan eszköz, mely a szív működéséről ad információt, annak elektromos jelenségeit vizsgálja
- szívultrahang: ezzel láthatóvá válik szívbillentyű alakja, a szívüregek, a pumpafunkció és a szívizomzat.
- stresszteszt (terheléses vizsgálat): ezáltal megfigyelhető a szív reakciója a pulzusszám emelése során.
- CT: teljes képet ad a szívről és a szívkoszorúerekről.
- MRI: sugárterheléssel nem járó képalkotó vizsgálat, melynek segítségével, alaposan vizsgálható a szív és azt körülvevő mellkasi szervek.
Amennyiben valamilyen kóros állapot, elváltozás figyelhető meg, úgy a szükség kezelés idejében megkezdődhet, csökkentve ezzel a nagyobb problémák fellépésének esélyét.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!