Szintetikus kórokozó keringhet az artériánkban: sztrókot, szívinfarktust is okozhat
Már-már védtelenek vagyunk vele szemben. A Mariana-árok mélyéről a Mount Everest csúcsáig szinte mindenütt jelen vannak a mikroműanyagok - beleértve az emberi artériákat is, állítják a Campaniai Egyetem kutatói.
A Campaniai Egyetem kutatóinak friss vizsgálata kimutatta, hogy a nyaki fő artériák tisztítását követő beavatkozáson átesett betegek nagy részében mikroműanyag részecskéket találtak - írta a csapat a New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmányában.
Ez az eredmény aggodalomra ad okot, mivel felveti annak lehetőségét, hogy ezek a részecskék növelik a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a halálozás kockázatát. Dr. Raffaele Marfella, a kutatás vezetője szerint ezek az adatok komoly hatással lehetnek a szív- és érrendszeri egészségre. A vizsgálatban részt vevő 304 beteg közül 58%-nál azonosítottak mikroműanyag darabokat, amelyek között polietilén és polivinil-klorid is volt.
A mikroműanyagok széles körben használatosak élelmiszerek és kozmetikumok tárolására, valamint vízvezetékek gyártásában. Azoknál a betegeknél, akiknél mikroműanyag részecskéket találtak az artériákban, jelentős mértékben megnőtt a szívroham vagy a stroke kockázata a következő három évben, és magasabb volt a gyulladásos fehérjék szintje is a vérükben.
Korábbi tanulmányok már kimutatták a mikroműanyagok jelenlétét emberi szövetekben, azonban ez az első, amely összefüggést talált az emberek szív- és érrendszeri betegségeivel.
Dr. Philip Landrigan szerint ez a felfedezés alapvető fontosságú, és felveti annak lehetőségét, hogy a mikroműanyagok expozíciója szív- és érrendszeri kockázati tényezőnek minősül-e. Az Egészségügyi Világszervezet már korábban is figyelmeztetett az expozíció csökkentése érdekében. A Cardiffi Metropolitan Egyetem biogyógyászati tudományok vezető oktatója szerint az ilyen anyagok lenyelése gyulladást okozhat és immunválaszt válthat ki, valamint hordozhatnak olyan toxinokat is, amelyek felhalmozódhatnak a zsírszövetekben, növelve ezzel az egészségügyi kockázatokat.
Mit okozhat a mikorműanyag az emberi szervezetben?
Az International Journal of Environmental Research and Public Health című folyóiratban megjelent cikk szerint a mikroműanyagoknak való kitettség potenciális emberi egészségre gyakorolt hatásainak megértése „jelentős tudáshiányt jelent”.
Az embereket tenger gyümölcsei és szárazföldi élelmiszerek fogyasztása, ivóvíz és a levegő fogyasztása révén tehetik ki a műanyag részecskék.
Azonban az emberi expozíció szintje, a krónikus toxikus hatások koncentrációja és a mögöttes mechanizmusok, amelyek révén a mikroműanyagok hatásokat váltanak ki, még mindig nem ismertek kellőképpen ahhoz, hogy teljes körűen fel lehessen becsülni az embereket érintő kockázatokat.
Rachel Adams, a Cardiff Metropolitan Egyetem orvosbiológiai oktatója szerint a mikroműanyagok lenyelése számos potenciálisan káros hatást okozhat, például:
- Gyulladás: gyulladás esetén a szervezet fehérvérsejtjei és az általuk termelt anyagok megvédenek bennünket a fertőzéstől. Ez az általában védő immunrendszer szövetkárosodást okozhat.
- Immunválasz bármire, amit a szervezet számára „idegennek” ismernek el: az ilyen immunválaszok károsíthatják a szervezetet.
- A szervezetbe kerülő egyéb méreganyagok hordozóivá válnak: a mikroműanyagok általában taszítják a vizet, és megkötődnek a fel nem oldódó méreganyagokhoz, így a mikroműanyagok kötődhetnek mérgező fémeket, például higanyt és szerves szennyező anyagokat, például egyes peszticideket és dioxinoknak nevezett vegyi anyagokat tartalmazó vegyületekhez. amelyekről ismert, hogy rákot, valamint szaporodási és fejlődési problémákat okoznak. Ha ezek a mikroműanyagok bejutnak a szervezetbe, a méreganyagok felhalmozódhatnak a zsírszövetekben.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!