Szponzorált tartalom
Szép lábak visszér nélkül? Kezdje el belülről edzeni az ereit (x)
Gondolná, hogy a visszereket nemcsak kívülről, hanem belülről, megfelelő érfalfeszesítő szerekkel is kezelhetjük? Erre mutatunk most egy jó példát.
A visszér betegség a vénák betegsége. A vénák szállítják vissza a vért a szívbe, ezért hívjuk visszereknek őket. Szakszerűen a betegség neve krónikus vénás elégtelenség.
Miért működik elégtelenül a véna?
Visszértágulat estén a vénák kórosan kitágulnak, főként az alsó végtagokban, mert a vénás vér ezekben visszafelé áramlik, és nagy nyomást fejt ki az érfalakra, ezt a megterhelést egészséges emberben csökkentik a vénabillentyűk.
A vénabillentyűknek az a feladata, hogy a szív felé áramló vért csak egy irányba engedjék folyni. Ám, ha az érfal tágulni kezd, a billentyűk már nem zárnak jól, és a vér áramlása nehezebbé válik, az érben megnő a nyomás. Ez leggyakrabban az alsó végtagokon fordul elő, hiszen itt a gravitációt is ellensúlyozni kell.
A nyomásfokozódás áttevődik a kisebb erekre, kapillárisokra is, gyulladásos folyamatok indulnak meg és az érfal átengedi a folyadékot, ekkor alakul ki a végtag duzzanata, ödémája.
A beteg számára a fenti folyamatok nehézláb-érzéssel, fájdalommal járhatnak, azon túl, hogy észleli a láthatóvá vált vénákat, kellemetlen tüneteket is érez.
Visszafordíthatjuk-e a folyamatot?
A visszérbetegség progresszív, ami azt jelenti, hogy jelenlegi tudásunkkal véglegesen meggyógyítani nem tudjuk, viszont ha nem kezeljük, egyre súlyosabbá válik.
Szerencsére sok mindent tehetünk, hogy megállítsuk, vagy lassítsuk a folyamatot.
A legnehezebb, de mégis alapvető dolog, amit tennünk kell, a helyes életmód. Túlsúly esetén a súlycsökkentés, megfelelő mennyiségű mozgás, értorna, rugalmas fásli viselése. A vénákban elindult elváltozásokat megállíthatjuk, vagy lassíthatjuk gyógyszeres kezeléssel is. Vannak esetek, amikor már csak a műtét jelent megoldást, de ha odafigyelünk esélyünk van elkerülni.
Növényi hatóanyag lehet komoly gyógyszer?
Igen! Nagyon sok ma használt gyógyszerünk eredetileg növényi hatóanyag volt, például a ma is rengeteget használt Aspirin a fűzfa kérgéből kivont majd szintetizált acetilszalicilsav, vagy a kis meténgből kivont vinpocetin, amelyből később a Cavintont állították elő.
Évtizedek óta ismert tény, hogy egyes citrusokból származó növényi anyagok jótékony hatásúak a vénabetegségekben. Ezek a citrus flavonoidok. Hatékonyságuk nem csupán tapasztalati tény, de számos klinikai vizsgálatban is megfigyelték hatásaikat. Csökkentik a gyulladást, stabilizálják az érfalat. Javítják a nyirokkeringést is, ami szintén segít a duzzanat csökkentésében.
Hogyan válasszunk visszértágulatra gyógyszert?
Érdemes a vizsgálatok szerint is leghatékonyabb kombinációt választani, olyan terméket, ami a citrus flavoniodok közül a diosmint és hesperidint is tartalmazza, mikronizált formában. A mikronizáció a hatóanyag szemcseméretének csökkentése, bizonyított, hogy a kisebb szemcseméret hatékonyabb. A gyógyszerek szigorú törzskönyvezési folyamat után kerülhetnek forgalomban, hatóanyagtartalmuk megbízható. Ilyen gyógyszer már magyar termékként is hozzáférhető, VenoprotEP néven.