Ezeket látta már?

Szédül, zsibbad, gyengének érzi magát? Nagy baj lehet belőle, ha csak a melegre fogja

szédülés, zsibbadás hőség gutaütés sztrók stroke

Hirtelen rosszullét, szédülés zsibbadás - nem csupán a hőségtől lehet.

A nyár beköszöntével sokszor a melegnek tulajdonítjuk a hirtelen fellépő rosszulléteket, szédülést vagy zsibbadást. Azonban nem mindig, és nem minden tünet tulajdonítható pusztán a hőségnek – a stroke, azaz agyvérzés veszélye nyáron is fennáll.

A Strokeinfó Alapítvány elkötelezetten dolgozik azon, hogy felhívja a figyelmet a stroke felismerésének fontosságára. Sokat beszéltünk már a stroke tüneteiről, és talán már unalomig ismertek a klasszikus jelek, de éppen ezért ismételjük át őket:

  • Hirtelen fellépő zsibbadás vagy gyengeség az arc, kar vagy láb egyik oldalán.
  • Hirtelen zavartság, beszéd- vagy megértési nehézség.
  • Hirtelen látásproblémák az egyik vagy mindkét szemben.
  • Hirtelen járási nehézségek, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs problémák.
  • Hirtelen, erős fejfájás ismeretlen okból.

Mi a sztrók?

A stroke (szélütés, gutaütés) az agy vérellátási zavara miatt bekövetkezett hirtelen működészavar. Ez a zavar, ha a beteg nem kap 3-4,5 órán belül megfelelő ellátást, akkor súlyos, maradandó károsodást, de akár halált is okozhat. A gutaütés hátterében leggyakrabban, (kb. 80%-ban) agyérgörcs vagy agylágyulás áll, azaz amikor az agyat tápláló verőér (legtöbbször vérrög által) elzáródik, az elzáródás következtében pedig az agysejtek nem jutnak elegendő oxigénhez. Vérzés esetén (kb. 20%-ban) egy megrepedt ér miatt vér szivárog az agyban. A károsodás mértéke és helye határozza meg a stroke súlyosságát, amely a minimálistól a katasztrofálisig terjedhet.

Fontos, hogy a felismerés gyorsasága az életmentés és a későbbi rehabilitáció sikere szempontjából is létfontosságú a nyári hónapokban is, amikor a némiképpen hasonlító tünetek miatt összetéveszthetjük a súlyos állapotot egy „egyszerű hőgutával”.

A magyar nyelv szépen jelzi, mivel a „gutaütés” és a „hőguta” szavak is rámutatnak az esetleges összefüggésre.

A Magyar Néprajzi Lexikon szerint a „guta” népi gyógyászat betegségelnevezése. A 16. sz. eleji gyöngyösi latin–magyar szójegyzék értelmezi első ízben apoplexiának (agyvérzés), ezt egy 1546-ből származó leírás is megerősíti.

A hőguta az Arcanum szócikke szerint nagy melegben, a test párolgásának elégtelen volta vagy megakadályozása folytán bekövetkező rosszullét, szédülés, láz, eszméletvesztés, esetleg halál.

A szédülés és a zsibbadás tünetei mindkét állapot esetén jelentkezhetnek, ami megnehezíti a gyors és pontos felismerést. Éppen ezért, ha valaki nyáron hirtelen szédülést, zsibbadást tapasztal, ne csak a hőségre gondoljunk! Lehet, hogy stroke-ról van szó, és az azonnali orvosi segítségkérés életmentő lehet.

De mi történik, ha nem tipikus esetekkel állunk szemben?

„A stroke gyors felismerése és az azonnali orvosi segítségkérés valóban életmentő lehet, még nyáron is, amikor a tüneteket könnyen félreértelmezhetjük. Az emberek edukálása a stroke tüneteiről segíthet csökkenteni a súlyos következményeket és javíthatja a túlélési esélyeket” – mondta Sarkadi Gabriella, a Strokeinfó Alapítvány vezetője.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Csendes sztrók: nagyobb a demencia esélye, ha észre sem vette

Csendes sztrók: nagyobb a demencia esélye, ha észre sem vette

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

agyvérzés

Forrás: Strokeinfó Alapítvány
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához