Ezeket látta már?

Stroke - ezek a frissített irányelvek a megelőzéséhez

Stroke megelőzés irányelv magas vérnyomás mozgás

Ezekkel akár 80%-kal csökkenthető a stroke kockázata.

Az American Stroke Association (ASA) jelentése szerint az Egyesült Államokban évente több mint félmillió embert érint a stroke első alkalommal. Az ASA nemrégiben frissített irányelveket adott ki, hogy segítsen csökkenteni a szélütés kockázatát az egészségesebb életmód és a kockázati tényezők szűrése révén. Ezekkel ugyanis a stroke-ok akár 80%-a megelőzhető lenne.

10 év kutatása

A stroke akkor következik be, amikor az agy egy részének véráramlása akadályozott (pl. vérrög miatt) vagy egy agyi ér károsodik, így a vér kijut belőle. Az új irányelvek, amelyek a legutóbbi tíz év kutatásait tükrözik, rendszeres szűréseket javasolnak a következő fontos kockázati tényezőkre: magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség és az elhízás. A szakértők olyan életmódbeli változásokat javasolnak, mint a rendszeres fizikai aktivitást, optimális alvást és a mediterrán diétát. Utóbbi gazdag teljes kiőrlésű gabonákban, halakban, valamint gyümölcsökben és zöldségekben.

Az új irányelvek között szerepel a GLP-1 gyógyszerek alkalmazása cukorbetegek és szívbetegek körében - bár további kutatások szükségesek ahhoz, hogy ezek kimutathatóan csökkentsék a stroke kockázatát.

Az ASA különös figyelmet szentelt a nők stroke megelőzésének, így az ajánlás közt szerepel a nők szűrése olyan kockázati tényezők miatt, mint az orális fogamzásgátlók használata, a terhesség alatti magas vérnyomás és a terhességgel összefüggő szövődmények. Ezen kívül lényeges kockázati tényezőnek tekintik az endometriózist, a korai petefészek-elégtelenséget és a korai menopauzát is.

A magas vérnyomás a legfőbb kockázati tényező

Az ASA hangsúlyozza, hogy a magas vérnyomás a stroke egyik fő kockázati tényezője. A tartósan magas nyomás ugyanis jelentősen károsítja az erek falát, így azok egyre rugalmatlanabbá és szűkebbé válnak. Ezek a károsodott erek könnyebben elzáródhatnak vagy repedhetnek. Éppen ezért fontos a vérnyomás rendszeres ellenőrzése és szükség esetén a kezelése.

Mozgás fontossága

Az új irányelvek szerint a stroke kockázatának csökkentése érdekében hetente legalább 150 perc közepes intenzitású aerob tevékenységet, vagy heti 75 perc nagyobb intenzitású aerob tevékenységet, vagy a kettő kombinációját javasolják (lehetőleg egész héten elosztva). Ez bár mindenkinek fontos, ám az ülő életmódot folytatók számára még nagyobb jelentőséggel bír.

Ráadásul a séta, túrázás és az úszás, nemcsak a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, hanem a szellemi frissességhez is elengedhetetlenek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Agyvérzés, stroke esetén ezek a hétköznapi tünetek még időben jelzik, ha baj van

Agyvérzés, stroke esetén ezek a hétköznapi tünetek még időben jelzik, ha baj van

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

Stroke

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához