Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a közelgő stroke-ra
Sok ember, aki ezt tapasztalja, 90 napon belül stroke-ot kap. Íme, a figyelmeztető jelek.
A stroke Magyarországon igen gyakori és súlyos egészségügyi probléma. Az Országos Mentőszolgálat és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai alapján évente mintegy 40.000 új stroke-esetet regisztrálnak. Az agyi érkatasztrófa hazánkban az egyik vezető halálok, és gyakran generál tartós rokkantságot is.
A stroke fő rizikófaktora a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás. Az esetek kb. 85%-a ischaemiás stroke, - ami azt jelenti, hogy a problémát az agy vérellátásának hiánya okozza-, és kb. 15%-a vérzéses stroke, amely akkor fordul elő, melyet az agyban lévő egyik véredény megrepedése vált ki.
A megelőzés és az időben történő orvosi beavatkozás kulcsfontosságú.
Figyelmeztet a TIA
A stroke-on átesett emberek közül sokan már néhány nappal, héttel, vagy hónappal előtte tapasztalják az úgynevezett figyelmeztető agyvérzést, mini sztrókot, azaz a TIA-t. De mit is kell tudni róla?
A TIA egy átmeneti, ám nagyon veszélyes állapot, amely a teljes értékű stroke előfutára lehet. Dr. Ahmed Itrat, a Cleveland Clinic Akron General stroke orvosi igazgatója szerint a TIA-n átesett emberek közül 5-ből 1 gyakran stroke-ot kap a következő 90 napban, ha nem kap orvosi segítséget.
Mi is pontosan a figyelmeztető stroke?
A TIA igen hasonló a stroke-hoz, ám nem vezet maradandó neurológiai károsodáshoz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyhatjuk, hiszen az előfutára lehet egy teljes értékű stroke-nak, így fontos, hogy komolyan vegyük!
BE FAST
Akár stroke-ról, akár TIA-ról van szó, a "BE FAST" betűszó segíthet emlékezni a stroke jeleire, amelyek a következők:
- egyensúly (balance): egyensúlyvesztés
- látászavar (eyesight): kettőslátás, homályos látás
- arc lelógás (facial droop): asszimmetria, féloldali mosoly
- kar gyengesége (arm): gyengeség az egyik oldalon.
- beszéd (speech): beszédzavar, szókeresés, érthetetlen beszéd.
- idő (time): ez utalhat a hirtelen fellépő tünetekre és a mentő gyors hívására is.
Múlékony tünetek
Nincs szigorú szabály arra vonatkozóan, hogy a TIA tünetei meddig tartanak, de általában 5-10 percig állnak fenn ( kevesebb, mint egy órán át), de az is előfordulhat, hogy csak 30-60 másodpercig tapasztalja az illető a panaszokat.
Bár definíció szerint a TIA tünetei átmenetiek, ám, ha valakinél tünetek jelentkeznek, egyből nem tudhatja, hogy ezek elmúlnak-e maguktól vagy sem, így azonnal nem is lehet diagnózist felállítani. Éppen ezért ilyenkor azonnali segítségre van szükség!
Fontos a prevenció
TIA esetén az orvosok különböző gyógyszeres kezelést javasolhatnak. Ezek közé tartoznak az antikoagulánsok (véralvadásgátlók), amelyek csökkentik a vérrögképződés kockázatát, de javasolhatnak még trombocitaaggregáció-gátlókat a vérlemezkék összecsapódásának megakadályozására. Ezeken kívül szükség lehet vérnyomáscsökkentőkre és sztatinokra is a koleszterinszint csökkentése érdekében.
A stroke megelőzésében nagy szerepet kap az életmódváltás (dohányzás abbahagyása, az egészséges étrend követése, rendszeres testmozgás, alkoholfogyasztás minimalizálása).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mit érez, akinek agyvérzése van? 7 jel, amikor már mentőt kell hívni!