Stroke-ra utalhat, ha ezt tapasztalja étkezés közben - ne hagyja figyelmen kívül
A stroke kevésbé ismert tünete igen fontos jelzésértékkel bír.
A stroke hazánkban a 3. leggyakoribb halálok, valamint az egyik leggyakoribb, rokkantságot okozó betegség. Az állapotnak két formája van: az egyik az ún. ischemiás stroke, melynek során általában egy vérrög elzárja az agy egyik erét, így a megfelelő vérellátás zavart szenved. A másik az az agyvérzés, amikor az agyban lévő egyik ér megreped, így a vér szivárog/kiömlik belőle. Mindkét forma igen súlyos és életveszélyes! Fő rizikófaktora a dohányzás, a magas vérnyomás, az érelmeszesedés, a cukorbetegség, az alvási apnoe és az életkor is (55-60 évnél idősebbeket fokozottabban érinti).
A stroke jellegzetes tünetei
Stroke esetén minden perc számít! A gyors kezelés nem csak életmentő, de csökkentheti az állapot okozta agykárosodás mértékét. Éppen ezért fontos tudni, hogy milyen tünetek lépnek fel ilyenkor. A panaszok attól függenek, hogy az elhalás mely területeket érinti, ám leggyakrabban az alábbiak lépnek fel:
- hirtelen zsibbadás vagy gyengeség az arc/kar/láb egyik oldalán (olykor mindkét oldalon)
- beszédzavar
- látászavar
- járási nehézség, egyensúlyvesztés, koordináció hiánya
- hirtelen erős fejfájás
- légzészavar
Végezze el a FAST tesztet, ha stroke-ra gyanakszik
Ha úgy gondolja, hogy valakinél stroke lépett fel, végezze el a következő tesztet:
F(ace): kérje meg a személyt, hogy mosolyogjon: nézze meg, hogy mosolya szimmetrikus-e vagy az arc egyik oldala legörbül!
A(rms): kérje meg a személyt, hogy emelje fel mindkét karját: nézze meg, hogy mindkét kezét fel tudja-e emelni!
S(peach): kérje meg a személyt, hogy ismételjen meg egy egyszerű mondatot. Képes rá? Nem beszél furcsán?
T(ime): ha ezen jelek bármelyikét látja, azonnal hívja a mentőket!
Egy kevésbé ismert tünete étkezés közben jelentkezhet
Az Egyesült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálata szerint az állapot egyéb jelei kevésbé nyilvánvalóak. Vannak olyan tünetek, melyek akár étkezés közben is előfordulhatnak- és mivel ezek nem annyira jellemzőek, sokan átsiklanak rajtuk.
Különösen a nyelési nehézség az, ami figyelemfelhívó jel lehet: ilyenkor az ember nem képes megfelelően enni és inni. Érdekesség, hogy ilyenkor a folyadékot és a nyálat nehezebb lenyelni, mint a szilárd ételt. Ezenkívül a köhögés, a gurgulázó hang és az étel visszatérése (olykor az orron keresztül) szintén jelezhet stroke-ot – írja a championat.com.
TIA, azaz a mini-stroke
A TIA a stroke-hoz hasonló neurológiai tüneteket okoz, azonban ekkor a panaszok 24 órán belül nyomtalanul megszűnnek. Éppen ezért mini-stroke-nak és nevezik. Leggyakrabban magas vérnyomás, apróbb vérrögök, a nyaki erek szűkülete okozza. Ilyenkor az agy vérellátásában csak átmeneti zavar áll be, ám igen fontos ilyenkor is szakemberhez fordulni! Hiszen egyrészt nem tudni, hogy TIA-ról vagy stroke-ról van szó, ráadásul, ha valakinél fellépett TIA, úgy később (jellemzően egy éven belül) nagy eséllyel alakul ki majd stroke
A stroke kezelése
Az állapot kezelése két szakaszból áll: az egyikben (az akut szakaszban) az életveszély elhárítása, illetve a kiterjedtség minimalizálása az elsődleges. A krónikus szakaszban a maradványtünetek csökkentése, valamint az újabb stroke megelőzése a cél. Ekkor különösen nagy jelentősége van a megfelelő gyógyszeres kezelés beállításának, illetve az állapotot kiváltó tényezők orvoslásának (pl. magas vérnyomás kezelése, anyagcsere-állapot beállítása, koleszterinszint csökkentése stb). Ezenkívül fontos továbbá az életmódváltás, vagyis a túlsúly leadása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő egészséges étrend követése, valamint a dohányzás abbahagyása.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Stroke gyerekeknél is lehet: ilyen tünetekről ismerheti fel szülőként!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!