Ez az 5 betegség okozhat visszatérő mellkasi fájdalmat
Fontos, hogy vegye komolyan a vissza-visszatérő mellkasi fájdalmat.
Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta arról beszélt, mi minden okozhat ilyen panaszt és mikor érdemes orvoshoz fordulni.
Ne diagnosztizáljuk önmagunkat!
A mellkasi fájdalom forrása sokszor egyértelmű, hiszen ha éppen a megfázásunk során jelentkezik köhögéskor, akkor tudható, hogy a légúti panaszokhoz kapcsolódik. Sokszor azonban nem tudható, pontosan mi az oka a panasznak. Az öndiagnózis ilyenkor veszélyes lehet, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a tünet visszatér, ha romlik, vagy ha a más problémák is társulnak mellé.
Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a hetekig-hónapokig jelentkező fájdalom valószínűleg nem jelent életveszélyes állapotot. Ugyanígy csökkenti a szív-eredetű ok valószínűségét, ha a mellkasi fájdalom csak néhány másodpercig tart, ha gyógyszer, masszázs vagy egy mély levegő hatására elmúlik, és ha csak egy bizonyos pontban jelentkezik a mellkason. Mi okozhatja a ki-kiújuló mellkasi fájdalmat?
Légúti fertőzések
Az erős köhögéssel járó fertőzések gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, ami azonban napokon belül elmúlik. Ha a betegség elmúlta után mégsem múlik a fájdalom, esetleg légzési nehézség is jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen akár mellhártyagyulladás vagy tüdőgyulladás is kialakulhat a fertőzés talaján.
Izomfájdalom
Húzódás, sérülés vagy egy krónikus probléma is eredményezhet izomfájdalmat, amely eredőétől függően lehet éles, tompa, egy pontban jelentkező vagy kisugárzó. Jellemzően enyhül masszírozásra és romlik éles és hirtelen belégzésnél.
Emésztőrendszeri problémák
Többféle emésztőrendszeri probléma okozhat mellkasi vagy bordáknál jelentkező fájdalmat. A reflux például amely égő érzéssel jelentkezhet, az epekő hirtelen, intenzív, órákig fennmaradó fájdalmat okoz, és előfordulhat, hogy az ebben a traktusban jelentkező fekély, okoz visszatérő fájdalmat. Ezek az esetek többnyire nem igényelnek azonnali ellátást, gasztroenterológiai kivizsgálást és kezelést azonban igen.
Pánikroham
A pánikroham azért is okozhat nagy ijedtséget, mert a szívinfarktus tüneteit is produkálhatja. Sokszor a tudatos jelenlét és a mély légzés enyhítheti a tüneteket, de ha a mellkasi fájdalom nem múlik el, mindenképpen ajánlatos pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségét kérni.
Szív-érrendszeri okok
Az angina és a szívinfarktus gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, bár ez utóbbi nem feltétlenül okoz mindig ilyen tipikus tünettel jelentkezik. Az angina tulajdonképpen maga a mellkasi diszkomfort, fájdalom, aminek az az oka, hogy nem jut elég vér a szívbe. Az érintettek nyomást, szorító érzést tapasztalnak, ami kisugározhat az állkapocsba. Az angina egyrészt a szívinfarktus rizikófaktorának tekinthető, másrészt a szívkoszorúér-betegség egyik tünete is lehet, ami az artériák elzáródását foglalja magában.
Az esetek nagy részében a mellkasi fájdalom mellett más panaszok is megjelennek szívinfarktus során, mint a vállakba, nyakba, hátba, bal vagy mindkét karba sugárzó fájdalom, a hányinger, a hidegrázás, a légszomj. Ezek mindenképpen olyan figyelmeztető jelek, amelyek megléte esetén azonnal mentőt kell hívni.
Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás
- Bármilyen mellkasi panasz esetén fontos a kardiológiai vizit – kivéve az azonnali ellátást igénylő állapotokat. Ha azonban nem ennyire akut a dolog, a betegnek ajánlatos tájékoztatnia az első találkozáskor az orvost, hogy milyen gyógyszert szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG-t módosíthatja, bétablokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni – hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
– A megismert panaszok és a kórtörténet alapján is el lehet indulni valamilyen irányban, de általában szükséges elvégeztetni egy nagylabort, a nyugalmi és terheléses EKG-t és egy szívultrahangot is. Az eredményeinek birtokában megszülethet a diagnózis, elindulhat a kezelés.
Összegezve
- A mellkasi fájdalmat komolyan kell venni.
- A panasznak sok oka lehet, többek között fertőzések, izomfájdalom, emésztőrendszeri problémák.
- A pánikroham tünetei hasonlóak lehetnek a szívinfarktuséhoz.
- Az angina és a szívinfarktus is okozhat mellkasi fájdalmat.
- Az első orvosi vizsgálaton fontos tájékoztatni az orvost a szedett gyógyszerekről.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!