Rejtett agyi betegségek: így deríthetők fel
Gondolná, hogy csupán egy ambuláns vérnyomásméréssel kideríthetőek a rejtett agyi betegségek? Egy kutatás szerint ennyi is elég...
Friss kutatások szerint az ambuláns vérnyomásmérés segítségével – azaz amikor a páciensnek napi huszonnégy órán keresztül, a megszokott tevékenységei közben egy hordozható eszköz segítségével mérik a vérnyomását – nem csupán a vérnyomás napközbeni váltakozása határozható meg, hanem akár az agyat érintő rejtett problémákra is fény derülhet.
Agyi betegségek felderítése
A vizsgálat során a kutatók hetvenkét, átlagosan 82 éves idős ember agyi fehérállományának hiperintenzitását és vérnyomásváltozását vetették össze a tanulmány kezdetekor és két év elteltével. Korábbi tanulmányok már rámutattak, hogy az agyi fehérállomány hiperintenzitása, ami MRI segítségével könnyen felderíthető, összefüggésbe hozható a memóriaromlással és a gondolkodásbeli képességek csökkenésével, azaz a kognitív hanyatlással.
A vizsgálat során ezért a kutatók a résztvevők kognitív és mozgásbeli képességeit is figyelemmel követték a két év során, és azt figyelték meg, hogy az ambuláns vérnyomás értékének romlása, a kognitív, valamint fizikai funkciók hanyatlása, illetve az agyban jelentkező károsodások között szoros összefüggés mutatkozott.
A rendszeres vérnyomásmérés tényleg életet menthet?
A Circulation című szaklapban megjelent tanulmányban Dr. William B. White professzor, a farmingtoni Connecticut Egészségügyi Iskola Calhoun Kardiológia Központjának munkatársa elmondta, hogy ez volt az első idősek körében végzett vizsgálat, amely kimutatta, hogy míg a 24 órán át tartó vérnyomásmérés során előfordulhat, hogy agyérkárosodás kialakulására utaló jelekre derül fény, addig a tipikus, klinikai körülmények között végzett vérnyomásmérésről mindez nem mondható el. A szakemberek szerint ezért ha megszokottá válna az ambuláns vérnyomásmérés alkalmazása, az minden valószínűséggel nagyban csökkenthetné az enyhébb agyérkárosodások kialakulását.