Ezeket látta már?

Ezt árulhatja el a pulzusa az egészségéről – tudja meg, mennyi az ideális

pulzus mennyi ideális egészség

A pulzusszám megmutathatja azt is, hogy fennáll-e Önnél a szívinfarktus veszélye.

Az egészséges szív nem óramű pontosságával dobog – hol szaporábban ver, hol pedig lassabban, hogy alkalmazkodjon a változó oxigénigényéhez. Ráadásul a "normális" pulzusszám személyenként is változik. Bár alapból az emberek többsége nem szokta ellenőrizni a pulzusát – hacsak nem figyeli, hogy milyen gyorsan ver a szíve az edzés során–, azonban sokat elárulhat az egészségéről, ezért érdemes olykor figyelni.

Mi az egészséges nyugalmi pulzusszám?

Ruwanthi Titano MD, a New York-i Mount Sinai Kórház kardiológusa a Health-nek elmondta, hogy szabály szerint a nyugalmi pulzusszámnak valahol 60 és 100 között kell lennie. Bár valóban ez egy igen széles skála, ám nem véletlenül, hiszen számtalan tényező befolyásolja az ideális értéket, többek között az életkor, gyógyszerek, edzettségi szint, kinti hőmérséklet, stressz stb.

Általánosságban elmondható, hogy az alacsonyabb nyugalmi pulzusszám hatékonyabb szívműködést és jobb kardiovaszkuláris állapotot jelez. Például egy jól edzett sportoló normál nyugalmi pulzusszáma akár 40 ütés/perc is lehet.

Hogy mérje meg a pulzusát?

Tegye a csuklója belső részére a mutató és a középső ujját, majd ha megtalálta a pulzusát, számolja meg 15 másodperc alatt az ütemek számát, majd ezt szorozza meg néggyel.

Mi a helyzet edzés közben?

Természetes – sőt, szükségszerű -, hogy testmozgás során megnő a pulzusszám. A maximális értékét úgy számolhatja ki, ha kivonja életkorát 220-ból (HRmax). Például, ha 30 éves, a maximális pulzusszámának körülbelül 190 ütésnek kell lennie percenként.

Edzés közben célszerű a célpulzusszámot figyelni – ez a maximális pulzusszám százalékos arányban kifejezve. Mérsékelt intenzitású edzésnél az ideális célpulzusszám a max. pulzusszám 50-70%-a (50-70% HRmax), míg erőteljes fizikai aktivitás során a 70-85%-a (70-85% HRmax).

Természetesen az, hogy Ön mennyire edzett, az nagyban befolyásolja az edzés közbeni pulzusszámát.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Amennyiben a nyugalmi pulzusa folyamatosan 100 ütés/perc felett van (tachycardia), vagy ha Ön nem edzett sportoló, és nyugalmi pulzusa 60 ütés/perc alatt van (bradycardia), akkor érdemes orvoshoz fordulni – különösen akkor, ha szédülést vagy légszomjat is tapasztal.

-Sok ember tisztában van azzal, hogy szívverése a normálisnál gyorsabban ver - mondta Daniel Cantillon, MD, a Cleveland Clinic kardiológusa. Ekkor figyelnie kell az olyan tünetekre, mint például a szédülésre, légszomjra vagy a mellkasi fájdalomra. Ilyen esetekben mindenképp forduljon orvoshoz, főleg akkor, ha a pulzusszáma néhány percen belül sem tér vissza a normál értékre.

Miket okozhat a túl magas pulzusszám?

  • szívizomgyengeség
  • Szívkoszorúér-betegség
  • szívelégtelenség
  • szívinfarktus
  • stroke

Összegezve

  • A pulzusszám fontos információt adhat az egészségi állapotáról.
  • A nyugalmi pulzusszámnak általában 60 és 100 között kell lennie.
  • A pulzusszámot otthon is könnyen ellenőrizheti.
  • Testmozgás közben megnő a pulzusszám, ami normális.
  • Szédülés, légszomj vagy mellkasi fájdalom esetén mindenképpen forduljon orvoshoz.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mit jelent, ha a pulzusunk magas, de a vérnyomásunk alacsony?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas pulzus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához