Így vezethet stroke-hoz a pitvarfibrilláció
A pitvarfibrilláció legveszélyesebb szövődménye a stroke.
A pitvarfibrilláció egyfajta szívritmuszavar, melyet a szív elektromos jeleinek zavarai okoznak. Ekkor a pitvarok nem képesek megfelelően összehúzódni és elernyedni, hanem remegnek.
Az állapot fellépésének esélye az életkorral nő, de bizonyos egészségügyi problémák szintén megnövelik a rizikóját (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás). A pitvarfibrilláció nemcsak a szív pumpafunkcióját ronthatja, hanem fokozott vérrögképződéshez is vezethet, ami akár életveszélyes stroke-ot is okozhat.
Pitvarfibrilláció tünetei
- szívdobogásérzés
- szabálytalan pulzus
- szédülés, ájulás
- nehézlégzés, légszomj
- fáradékonyság, gyengeség
Miért okozhat a pitvarfibrilláció stoke-ot?
Azoknál, akik pitvarfibrillációban szenvednek, 3-5-ször nagyobb eséllyel alakul ki ischaemiás stroke. Mivel ekkor a pitvarok remegnek, ezért a szív nem képes megfelelően továbbítani a vért. Emiatt a véráramlás lelassul és vérrögök képződhetnek, melyek az agyba kerülve, ischaemiás stroke-ot okozhatnak, mivel gátlódik az agy véráramlása.
Kutatások szerint a 40 év feletti embereknél előforduló stroke-ok 25%-át pitvarfibrilláció váltja ki. A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy az állapot által kiváltott stroke-ok gyakran súlyosabbak, mint azok, amelyeket más tényezők idéznek elő.
Hogyan lehet megelőzni?
A pitvarfibrilláció okozta stroke megelőzése céljából az orvos véralvadásgátlót, vérlemezkegátlót ajánlhat, mellyel csökkentető a vérrögképződés esélye és a vérlemezkék összecsapódása. Ezeken kívül szívrimus-szabályozó gyógyszerek alkalmazása is indokolt lehet, valamint abláció nevű beavatkozást is előirányozhat a kardiológus, mellyel megakadályozható azon elektromos jelek aktivitása, amelyek a rendellenes szívműködést okozzák.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Pitvarfibrilláció: ez a terápia életmentő lehet