Őssejtektől - a szívizomig
Szívizomrostokat és természetes "pacemakert" állíthatnak elő őssejtekből. Szívizomrostokat és a szív ingerületvezető rendszerét, egyfajta természetes "pacemakert" állíthatnak elő őssejtekből hongkongi és amerikai tudósok öt éven belül.
A kutatóknak már korábban sikerült szívizomsejteket előállítaniuk őssejtekből, ám a Hongkongi Egyetem őssejtterápiás konzorciuma által vezetett csoport finomítani kívánja az eljárást, lehetővé téve egyfajta "pótalkatrészek" létrehozását szívbetegek számára.
"Nagyon rövid az az időablak, amely a rendelkezésünkre áll a beavatkozáshoz, hogy a beteg minimális szívkárosodással megússza az infarktust" - magyarázta Ronald Li, a konzorcium igazgatója.
Mint kifejtette, különböző szívsejtek vannak. "Amikor tönkremegy a szív ingerületvezető rendszere, szívritmuszavar, azaz aritmia alakul ki. Amikor a vér pumpálását végző szívizomsejtek károsodnak, keringési gondokkal számolhatunk" - mondta.
A kutatócsoport, amelyben a Hongkongi Egyetem szakemberein kívül részt vesznek a Harvardi Őssejtkutató Intézet, az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH), valamint New York-i Mount Sinai Orvosi Egyetem tudósai, engedélyezett embrionális őssejt-vonalakat alkalmaz. Ezekből hozzák létre a szívizomkötegeket, illetve az ingerületvezető rendszer, a természetes "pacemaker" elemeit aritmiás betegek gyógykezelésére.
Első lépésként a "pótalkatrészeket" sertéseknek ültetik be, amelyek szíve anatómiailag és funkcionálisan sokban emlékeztet az emberi szívre. "Az a kérdés, hogyha beültetjük a szívbe, megtapad-e, beépül-e a befogadó szervbe, és ha igen, ez mennyire lesz tartós" - fogalmazott Li, akinek reményei szerint a várható nehézségek ellenére öt éven belül az eljárás a humán gyógyászatban is meghonosodhat.