Mindent a mélyvénás trombózisról
Amikor trombózisról beszélünk, a legtöbb ember szemei előtt az az állapot jelenik meg, ami sürgős kórházi ellátást igényel, ebből adódóan minden elzáródást mélyvénás trombózisként aposztrofálnak. Pedig ez nagy tévedés, mivel sok esetben szerencsére „csak” a felületes vénák elzáródásáról van szó.
A témában prof. Dr. Blaskó György véralvadási specialistát, a Trombózisközpont szakmai vezetőjét kérdeztük.
A mélyvénás trombózisról röviden
"A mélyvénás trombózis egy anatómiai elnevezést követ, miszerint az alsó végtagok úgynevezett. mélyvénáiban jelentkezik. A felső végtag "mély" vénái is elég mélyen vannak, de ott a nevük szerint nevezzük őket. A mellüregi, hasüregi vénák is elzáródhatnak (ezeket zsigeri vénás trombózisoknak hívjuk) és ezek is a "mély" kategóriába tartoznak, és azonnali alvadásgátlás igényelnek."
Nem csak mélyvénás trombózis létezik
"Nem, kialakulhatnak elzáródások kisebb vénákban is. Nagyon gyakori azonban az alsó végtagok un. "felületes" vénáinak trombózisa: ezeket thrombophlebitiseknek, vagy phlebothrombosisoknak hívjuk. Ezek alapja sokszor az alsó végtag vénás keringésének megváltozása, a kialakult öröklődő visszeresség, ütések, elszorítások, bőrfertőzések, gyulladások, hormonkezelések és még számos ok. De ezek is érelzáródások (trombózisok) csak annyi előnnyel, hogy gyorsan kialakul az un. kollateralis keringés ( a kísérő erek keringése) és ezek nem okoznak a végtag keringésében akkora problémát. Ha nagyon el vannak hanyagolva, akkor persze igen, hiszen az úgynevezett perforans ágak is elzáródhatnak (ezek a mély és felületes vénák közti átjárást biztosítják)." – mondja prof. Dr. Blaskó György véralvadási specialista, a Trombózisközpont szakmai vezetője
A felületes és a mélyvénás trombózist kezelése is eltérő
"A "felületes" és a "mély" vénás elzáródások kezelése annyiban különbözik, hogy a felületesek esetében ritkábban alkalmaznak teljes alvadásgátlást heparinokkal, míg a mélyvénák esetében mindig. A felületes trombózisok kezeléséhez is hozzátartozik az okok kezelése (gyulladáscsökkentők, hormonkezelés felfüggesztése, borogatás, stb.)."
A testben bárhol előfordulhat
"Mélyvénás trombózis tulajdonképpen bárhol kialakulhat, de leggyakrabban az alsó végtagon következik be a gravitáció miatt, de az egyes betegségek miatt különösen a felső végtagon is. Ha már a törzsön, esetleg a nyakon alakul ki felületes vénatágulat, az nagy baj, mert akkor a nagy gyűjtővéna (vena cava inferior) szűkülete állhat a háttérben és így próbál a szervezet kompenzálni. Az elzáródásokat mindenképpen érdemes orvosnak is megmutatni, hogy a további problémák kialakulása elkerülhető legyen" – mondja a szakember.
Forrás: Trombózisközpont