Ezeket látta már?

Szédül, amikor hirtelen feláll? Ebben az esetben kell aggódnia

miért szédül feláll oka

Önnel is elő szokott ez fordulni? Tudja meg, mi okozza és hogy mikor utalhat bajra.

Sokakkal megesik a következő jelenet: ül a fotelben, aztán egyszer csak megszólal a telefon. Ekkor az illető hirtelen felpattan, hogy fogadja a hívást, ám, ahogy feláll, úgy megszédül és pár másodpercig forog körülötte a világ. Ismerős?

Ortosztatikus hipotenzió

A jelenség hátterében úgynevezett ortosztatikus hipotenzió áll, melynek során a vérnyomás hirtelen lecsökken. Ez akkor következik be, amikor az illető ülésből vagy fekvésből feláll. Ekkor ugyanis a vér az alsó végtagok felé zúdul, emiatt pedig a vérnyomás csökken. A szervezetnek egy kis időbe telik, amíg ezt kompenzálja azzal, hogy kipréseli a vért a lábak nagy ereiből, és egy kicsit felpörgeti a szívet.

Általában a szív és a nyaki artériák közelében lévő speciális sejtek érzékelik ezt az alacsonyabb vérnyomást. Ilyenkor ezek a receptorok jeleket küldenek az agyba, ami aztán arra utasítja a szívet, hogy az gyorsabban verjen és több vért pumpáljon. Ezért az erek beszűkülnek, a vérnyomás pedig megnő. Ortosztatikus hipotenzió esetén azonban valami megszakítja azt a folyamatot, melynek során a szervezet megbirkózik az alacsony vérnyomással.

A szédülés gyakran étkezés után jelentkezik, mivel a bélnek sok vérre van szüksége az étel megemésztéséhez, emiatt pedig kevesebb vér áramolhat a test más részein. Ha a test ehhez tud tud alkalmazkodni, a vérnyomás csökkenhet, és az illető szédülhet.

A probléma nem ritka, a 65 év felettiek kb. 20%-a tapasztal valamilyen fokú ortosztatikus hipotenziót.

Tünetei

  • szédülés felálláskor
  • gyengeség
  • zavartság
  • homályos látás
  • ájulás

Mikor fordulhat elő és hogy lehet megelőzni?

Ez a fajta szédülés akkor fordul elő gyakrabban, ha az illető hosszabb ideig áll vagy fekszik, ám dehidratáció, kánikula, terhesség, alkoholfogyasztás, illetve bizonyos gyógyszerek szedése megnöveli ennek esélyét.

Ha ezeket figyelembe veszi, úgy valamelyest meg is tudja előzni a problémát, méghozzá megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztásával, lassabb felállással, valamint azzal, ha odafigyel arra, hogy hosszabb ülés során nem teszi keresztbe a lábait. Ügyeljen arra is, hogy ne álljon hosszan egy helyben - ha ez mégis szükséges, úgy mozgassa gyakran a lábait, hogy segítse a vér áramlását. Érdemes továbbá átbeszélnie az orvosával a gyógyszereit, hiszen lehet, hogy más készítményre, illetve más dózisra van szüksége.

Ebben az esetben forduljon orvoshoz

Az ortosztatikus hipotenzió általában ártalmatlan, főleg akkor, ha a tünetek csak alkalmanként jelentkeznek - ilyenkor valószínűleg nincs ok az aggodalomra. Ám van, hogy szívbetegséget jelez, mivel ekkor gyakrabban előfordul ez a probléma. Szívbillentyű-elégtelenségben, alacsony pulzusszámban, szívritmuszavarokban szenvedőknél sokszor lép fel ilyen szédülés.

Egy idős nőkön végzett korábbi tanulmány megállapította, hogy a legtöbb pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegek vérnyomása jelentősen csökkent, amikor hátradőltek, majd függőleges helyzetbe tették őket. Sokkal jobban, mint azoknak, akiknek nem volt szívproblémájuk vagy más betegségük. A szívbetegséggel küzdők kb. felének voltak észrevehető tünetei is, míg a többi nőnek még akkor sem, ha a vérnyomásuk lecsökkent.

Érdemes tudni, hogy a problémát Parkinson-kór, cukorbetegség, mellékvese-és pajzsmirigyzavarok is okozhatják, csakúgy, mint a vérszegénység.

Fontos, amennyiben a tünetei súlyosbodnak, sőt, ha elájul a szédülés miatt, mindenképp konzultáljon orvosával! Az ortosztatikus hipotenzió kezelése főleg a kiváltó okra irányul, nem pedig magára az alacsony vérnyomásra.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szédülés- ekkor jelezhet szívbetegséget

Szédülés- ekkor jelezhet szívbetegséget

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szédülés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához