Miért fáj a mellkasom, ha levegőt veszek? Ezeknél a tüneteknél hívjon orvost!
Igen ijesztő tünet, hiszen a legtöbben valamilyen szívproblémára gondolnak ekkor. Lássuk, mi minden állhat még ezen kívül a panasz hátterében.
A mellkasi fájdalmat általában a szívinfarktussal hozzák összefüggésbe, ám még számos más betegség és állapot is okozhatja. Ezek lehetnek egészen banálisak, de igen súlyosak, akár életveszélyesek is. Éppen ezért fontos jobban megfigyelni a tünetet és megtudni, hogy mikor érdemes a problémával orvoshoz fordulni.
Több szerv zavarát is jelezheti az, ha mellkasi fájdalmat tapasztal légvétel során
A légzés során fellépő mellkasi fájdalom nem mindig egészségügyi vészhelyzet (gondoljunk csak arra, amikor "beszorul a levegő"), de komoly problémára is utalhat. A panaszt számos különböző egészségügyi állapot vagy sérülés is kiválthatja, melyek a szívet, a tüdőt, a nyelőcsövet, a melleket, de akár távolabbi szerveket is érinthet.
A probléma több módon is megnyilvánulhat: előfordulhat, hogy csak mély lélegzetvételkor tapasztalja, de az is lehet, hogy állandó jelleggel jelen van, és levegővételnél fokozódik az éles, szúró érzés.
Mellhártyagyulladás
A mellhártya az a szövetréteg, amely elválasztja a tüdőt a mellkasfaltól. A probléma számos okból, például fertőzés vagy rák (tüdőrák) miatt léphet fel, kísérhet más betegségeket, de jelen lehet önállóan is. Gyakori panasz ilyenkor a légzéskor fokozódó mellkasi fájdalom, láz, köhögés, nehézlégzés. Jellegzetessége, hogy az egyik oldalon fekve a panaszok mérséklődnek, míg a másikon súlyosbodnak. Kezelése a kiváltó októl függ, így szükség lehet antibiotikumra, szteroid készítmények adására, lázcsillapításra, gyulladáscsökkentésre, esetleg műtétre.
Asztma
Az asztma egy krónikus tüdőbetegség, amely minden korosztályt érinthet. A légutak körüli gyulladás és izomfeszülés okozza. A légutak ekkor beszűkülnek, megduzzadnak és extra váladékot termelhetnek. A tünetek közé tartozik a köhögés, zihálás, légszomj és mellkasi szorító érzés. A betegek gyakran számolnak be arról, hogy légvételkor a mellkasi fájdalom fokozódik, ráadásul ekkor erősebb köhögés is felléphet.
Fertőzések
A panaszt gyakran a légutakat érintő fertőzések okozzák. Ez lehet tüdőgyulladás, Covid-19, influenza, adenovírus, de akár tuberkolózis is. Ilyenkor emelkedett CRP szint mutatja, hogy gyulladás van jelen a szervezetben. Mellkasi fájdalom gyakran olyan esetekben lép fel, amikor a beteg gyakori köhögéssel küzd.
COPD
A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) a tüdőben lévő légutak tartós beszűkülésével járó kórkép, mely légzési nehézségeket okoz. Tünetei közé tartozik a köhögés, nehézlégzés, sípoló légzés és a fáradtság. A panasz mély lélegzetvételkor fokozódhat. Az állapot jelenleg nem gyógyítható, ám gyógyszerekkel és különböző terápiákkal a tünetek csökkenthetők.
Mozgásszervi okok
Érdemes tudni, hogy lévételkor tapasztalható mellkasi fájdalmat mozgásszervi okok is generálhatnak. Hátterében állhat a mellkas izmainak sérülése, görcse, a nyaki-háti gerinc elváltozása, degenerációja, de akár mellkasi trauma (például bordatörés) is. Mielőtt azonban mozgásszervi okokra gyanakodna valaki, fontos, hogy előtte a súlyosabb kórképek kizárásra kerüljenek!
Szívproblémák
A panasz hátterében sajnos gyakran különböző szívpanaszok állnak. Ilyen esetekben valószínűleg légszomj és egyéb légzési panaszok jelentkeznek a szabálytalan szívverés mellett. Általában angina, szívinfarktus, pitvarfibrilláció, szívizom-vagy szívburokgyulladás okozza a mellkasi fájdalmat.
További lehetséges okok a légvételkor tapasztalható mellkasi fájdalom hátterében
- légmell
- reflux
- tüdőembólia
- pánikroham
Forduljon mielőbb orvoshoz, ha
- a fájdalom erős vagy néhány napnál tovább fennáll
- a tünetek hirtelen és erősen lépnek fel
- a fájdalom zavarja a légzését
- szédülés, úgy érzi, el fog ájulni
- véres köhögés
- magas láz
- gyors, szabálytalan szívverés
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!