Ezeket látta már?

Plakkok az artériákban - ezek vezethetnek az erek elzáródásához

mi okoz plakk artéria

Nagy bajt okozhat az, ha plakkok keletkeznek az erekben.

A szív- és érrendszeri betegségek világszerte emberek millióinak életét befolyásolják, melynek hátterében gyakran plakkok állnak, amelyek az artériák falaira lerakódva megkeményítik és beszűkítik azokat. Ennek következtében csökken a vér áramlása, így kevesebb oxigénben és tápanyagban gazdag vér jut el a szükséges helyekre.

Mik azok a plakkok?

A plakkok fő összetevői a koleszterin, zsírok, kalcium, fibrin és sejthulladékok. Ezek számos okból veszélyesek: először is, szűkítik az artériákat, korlátozva így a véráramlást, ami anginát, szívrohamot vagy stroke-ot okozhat. Másodszor, a plakkok repedése vérrögképződést generálhat. Ezenkívül a plakkok gyulladást okozhatnak, ami fokozza a repedés kockázatát. Végül, a plakkok és a kalcium felhalmozódása merevebbé teszi az artériákat, rontva a vérnyomás szabályozását és növelve a veszélyes szív- és érrendszeri események kockázatát.

A plakk képződésének fő oka

A magas koleszterinszint jelentős mértékben befolyásolja a plakkok kialakulását. Az alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL), közismert nevén "rossz koleszterin", kulcsszerepet játszik ebben a folyamatban. Az LDL részecskék az artériák belső falába, az ún. endotéliumba hatolnak be, ahol oxidálódnak és gyulladásos reakciót váltanak ki. Erre az immunrendszer bizonyos sejtjei erre aterületre vándorolnak, hogy eltávolítsák az oxidált LDL-t, ám a baj az, hogy ezek is telítődhetnek koleszterin részecskékkel és ekkor a plakk alapstruktúrájává válnak.

Ez a folyamat nem áll meg: rétegről rétegre több LDL, gyulladásos sejt, kötőszöveti rost és kalcium épül be az artéria falába, így a plakk egyre nagyobb lesz. Emellett beindul egy ördögi kör, mivel a gyulladás tovább rontja az artériák falát, lehetővé téve még több LDL behatolását, ami még tovább növeli a plakk méretét.

Figyelmeztető jelek

Fontos tudni, hogy a plakkok a kezdeti szakaszban általában nem okoznak tüneteket. A legtöbb ember csak akkor tudomást szerez a problémáról, ha már bekövetkezett szívroham vagy stroke. A szívkoszorúereket érintő problémák esetén lehetnek tünetek, mint például légszomj, aritmia vagy angina. A nyaki artériák elzáródása különféle neurológiai tünetekhez vezethet (pl. szédülés).

A plakkok képződésének, felhalmozódásának okai

  • étkezés: a telített zsírokban és transzzsírokban gazdag táplálkozás hozzájárul a plakk képződéséhez.
  • túlsúly: ez megemeli a trigliceridszintet és a szívbetegségek kockázatát.
  • mozgásszegény életmód: a rendszeres mozgás csökkenti a koleszterinszintet és növeli a HDL-szintet.
  • életkor, nem: az életkor előrehaladtával megnő a koleszterinszint, különösen a posztmenopauzás nőknél.
  • örökletes tényezők: a genetika szintén szerepet játszhat a magas koleszterinszintben.

Megelőzés és kezelés

A plakkok kialakulásának csökkentése érdekében fontos az egészséges életmód követése. Ehhez érdemes csökkenteni a telített zsírok és transzzsírok mennyiségét étrendben és javasolt a mediterrán diétát követni. Emellett fontos időt szánni a rendszeres testmozgásra is.

A koleszterinszint rendszeres ellenőrzése különösen fontos 40 éves kor felett, mert a korai felismerés és kezelés jelentősen csökkentheti a szívbetegségek kockázatát. Az orvos ekkor gyógyszereket is ajánlhat (például sztatinokat), amelyek segítenek csökkenteni az LDL-koleszterin szintjét.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Mikortól mondható magasnak a koleszterinszint?

Mikortól mondható magasnak a koleszterinszint?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas koleszterinszint

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához