Mi jó lábdagadás ellen? Így enyhítse nyáron az ödémát
Nyáron sokaknál jelent problémát a lábakon fellépő dagadás, ödéma. Adunk pár tippet arra, hogyan enyhíthet panaszán.
Ahogy válik egyre melegebbé az idő, úgy okoz egyre többeknél problémát a lábdagadás. Ha sétált már hosszabban a hőségben, esetleg többet kellett állnia, úgy észrevehette, hogy a lábai vizesebbé váltak. Ezzel a panasszal nincs egyedül, sőt, minél idősebb valaki, annál nagyobb az esélye annak, hogy megtapasztalja ezt a kellemetlen problémát, ami nem csak esztétikailag zavaró, de fájdalmas is.
Miért lép fel az ödéma?
Az alsó lábszár és a lábfej duzzanata leggyakrabban az abnormális folyadékfelhalmozódás (ödéma) eredménye. Ennek oka a gravitáció: a folyadék lefelé áramlik, így a test legalsó részein gyűlik össze - főleg akkor, ha a vért visszafelé áramoltató vénás szelepek károsodtak.
Az ödémát sok minden kiválthatja: a túl sok só fogyasztása, a hőség, az alkoholfogyasztás, túlsúly, vénás problémák, szívelégtelenség, a vesével kapcsolatos állapotok, de a hosszú ideig tartó állás és ülés is.
Bizonyos gyógyszerek szintén okozhatnak ödémát: leggyakrabban az antidepresszánsok, szteroidok, bizonyos típusú vérnyomáscsökkentők és a hormonterápiák tehetők érte felelőssé.
Ezért súlyosbodik nyáron
A nyári hőségben az ödéma gyakran súlyosbodik. A duzzanatot a szervezet szöveteiben megrekedt felesleges folyadék okozza. Ennek fő oka az, hogy a melegben a vénák kitágulnak - ez teszi lehetővé, hogy a folyadék a végtagokba kerüljön. Bár a duzzanat bárhol kialakulhat, leggyakrabban az alsó lábakban lép fel, ugyanis igen távol vannak a szívtől, ráadásul ez a tested legalacsonyabb pontja.
Érdemes tudni, hogy paradox módon a dehidratáció is okozhat ödémát. A kiszáradás miatt ugyanis a szervezet visszatarthatja a vizet, mivel a test arra törekszik, hogy minél több folyadékot megőrizzen.
Ezek a tünetek léphetnek fel
- láb/bokaduzzanat
- fényes bőr
- nehézlábérzés
- a bőr benyomása után hosszabban ottmarad az ujj nyoma
Mit tehet ellene?
- hűtse le végtagjait: hideg borogatással vagy frissítő lábzuhannyal enyhítheti az ödémát. Ráadásul, ha meleg-hideg vizes váltózuhanyt használ, úgy az ereit is erősíti. Arra azonban ügyeljen, hogy mindig hideg vízzel zárja a folyamatot.
- ügyeljen arra, hogy mit eszik: válasszon alacsony nátriumtartalmú ételeket és ezért próbálja meg elkerülni az ultrafeldolgozott élelmiszereket, amelyek általában magas sótartalmúak.
- mozogjon: bár a nagy nyári melegben általában ez az utolsó, amire a legtöbben gondolnak, ám a reggeli, illetve az esti testmozgással sokat javíthat az állapotán, hiszen így a vérkeringés fokozódik, a felesleges folyadék pedig távozik.
- tegye fel a lábait: ha tudja, ülés vagy fekvés során emelje a lábait a szíve fölé, mivel ez segít a vér visszaáramlásában, így csökkenteni a nyomást a lábak vénáira és hozzájárul a folyadék elvezetéséhez.
- viseljen kompressziós harisnyát: ha vénás elégtelenséggel küzd (visszér) ez igen sokat segíthet, mivel nyomást gyakorol a láb vénáira, így hozzájárul a vér visszaáramlásához a szív felé. Ez csökkentheti a duzzanatot és a fájdalmat is enyhítheti.
- szedjen magnéziumot: napi 200 mg-os magnézium bevitele, enyhítheti a duzzanatot, ráadásul a fellépő görcsök ellen is igen hatásos.
Ödéma és vénás elégtelenség
Ha az időjárástól függetlenül egész évben érinti az ödéma, ráadásul görcsöket, fájdalmakat, elnehezülést tapasztal gyakran a lábában, akkor könnyen lehet, hogy panaszokért vénás elégtelenség tehető felelőssé, mely terápiát igényel, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint a lábszárfekély vagy a mélyvénás trombózis.
Ha ezt tapasztalja, sürgősen keressen fel orvost
Bár az ödéma általában nem igényel sürgősségi ellátást, ám ha a következőket tapasztalja mellette, úgy mielőbb forduljon orvoshoz, ugyanis mélyvénás trombózisra is utalhat a lábdagadás!
- csak az egyik lábán jelentkezik az ödéma
- hirtelen lép fel
- vörösséggel nagyfokú fájdalommal is jár
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!