Merevedési zavar és szívinfarktus: ezért küldheti az urológus kardiológushoz!
Ha egy férfi merevedési zavar miatt fordul urológushoz, előfordulhat, hogy a kivizsgálás után kardiológiai vizsgálatot ajánlanak neki. Mi lehet ennek az oka? Hogyan függhet össze az erektilis diszfunkció a szív-érrendszeri betegségekkel?
Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológusa válaszolt a kérdésekre.
Merevedési zavar cukorbetegség, hormonprobléma miatt is kialakulhat
Merevedési zavarnak vagy erektilis diszfunkciónak (ED) nevezik azt az állapotot, amely kapcsán nem alakul ki vagy marad fenn az erekció a szexuális aktus során. Egy-két sikertelen próbálkozás után még nem kell megijedni, de ha 3-6 hónapnál tovább is jelen van a zavar, az mindenképpen kivizsgálást igényel. Nem ritka problémáról van szó, ami miatt az érintettek jó esetben urológushoz fordulnak. (Rossz esetben nem keresnek segítséget vagy rendelnek valamilyen ellenőrizhetetlen „gyógyszert” a netről.)
Az urológus elvégezi az alapvető fizikális vizsgálatot, valamint kérhet célzott laborvizsgálatot is. Az urológiai kivizsgálás során – amelynek része a végbélen át történő tapintásos vizsgálat és szükség esetén az ultrahang vizsgálat is - olyan fizikai okok után kutat az orvos, amelyeknek a merevedési zavar lehet (az egyik) tünete. Ilyen lehet például a prosztata megnagyobbodás, prosztatagyulladás. Előfordulhat, hogy a laborvizsgálat során magas vércukorszintet állapítanak meg, ilyenkor diabetológus bevonásával ki kell deríteni, nem cukorbeteg-e az illető. A cukorbetegség ugyanis az idegek és az artériák károsodását is okozhatja, ezért a cukorbeteg férfiak 35-50%-a tapasztalja a merevedési zavart.
Ugyancsak felmerülhet az eredmények ismeretében, hogy hormonális probléma áll az erektilis diszfunkció mögött. Ilyen esetben az endokrinológus jár utána a hormonháztartás működésének – például a tesztoszteron és az ösztrogén hormonok szintjének.
Mikor szükséges a kardiológiai vizsgálat?
A vizsgálatok és a kikérdezés során felmerülhet az urológusban a kardiológiai vizsgálat szükségessége. Ha például kiderül, hogy magas vérnyomással, magas koleszterinszinttel, túlsúllyal él a páciens, jellemző rá a mozgásszegény életmód és a dohányzás, akkor nyilvánvaló, hogy érintik őt az érszűkületet okozó rizikófaktorok. Ezek mind negatív hatással vannak az erekre, ami miatt kevésbé hatékony a véráramlás a szív saját ereiben, a koszorúerekben és a szervekben, így a péniszben is.
– ismerteti dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont kardiológusa. - A fizikai okok miatt bekövetkező merevedési zavar az esetek döntő többségében érelmeszesedés eredetű és megjelenésével előre jelzi a koszorúér-betegség kialakulását, ami pedig további szívbetegségek, például szívinfarktus, szívelégtelenség, stroke megjelenéséhez vezethet.
A terápiánál sok szempontot figyelembe kell venni
Számos oka lehet a merevedési zavarnak – a pszichés tényezőktől, a krónikus betegségeken át az alkoholfüggőségig -, éppen ezért minden esetben urológusnál kell kezdeni a kivizsgálást, aki szükség esetén további szakorvoshoz irányít. Ha kiderül, hogy a merevedési zavar kiváltó oka szív- és érrendszeri elváltozás, arra van szükség, hogy az urológus és kardiológus együtt döntsön a megfelelő kezelésről. Erre azért is van szükség, mert a terápiánál figyelembe kell venni az alkalmazott gyógyszerek esetleges kölcsönhatásait is. A merevedési zavar megszüntetésére szolgáló gyógyszerek ugyanis kölcsönhatásba léphetnek a szív- és érrendszeri problémákra felírt készítményekkel, módosíthatják egymás hatásait, illetve mellékhatásokat idézhetnek elő. Előfordulhat például, hogy bizonyos vérnyomáscsökkentők éppen kiváltói a merevedési zavarnak.
- hangsúlyozza Bőhm doktor. - Az olyan esetekben, mint például egy lezajlott szívinfarktus vagy stroke, különösen nagy körültekintést igényel az erektilis diszfunkció kezelése, ezért mindenképpen ajánlatos a kardiológiai konzultáció és a személyre szabottan legjobb megoldás megtalálása. Mindemellett minden esetben olyan életmód is ki kell alakítani, amellyel hosszú távon is csökkenthetők a szív-érrendszeri betegségekhez és következményesen a merevedési zavarhoz vezető rizikófaktorok.
Összegzés
- A merevedési zavar háttérben lehet cukorbetegség, hormonális probléma vagy érszűkület is.
- Urológiai kivizsgálás során szükség lehet kardiológiai vizsgálatra.
- Magas vérnyomás, magas koleszterinszint, túlsúly és dohányzás esetén ajánlott a kardiológiai vizsgálat.
- Az érelmeszesedés és a merevedési zavar előre jelzi a koszorúér-betegség kialakulását.
- A merevedési zavar kezeléséhez körültekintés és személyre szabott megoldás szükséges, figyelembe véve a szív- és érrendszeri problémákat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Mellkasi fájdalom lefekvéskor: szívelégtelenség, stressz vagy reflux okozza?