Mégis regenerálódhat a szív
Amikor a szív például egy infarktus miatt megsérül, akkor az elhalt szövet önmagától nem képződik újra. A Bostoni Gyermekkórház kutatói azonban létrehoztak egy periostinnal átitatott szivacsszerű foltot, mely patkányokban sikeresen helyreállította az elha
Mégis regenerálódhat a szív
Amikor a szív például egy infarktus miatt megsérül, akkor az elhalt szövet önmagától nem képződik újra. A Bostoni Gyermekkórház kutatói azonban létrehoztak egy periostinnal átitatott szivacsszerű foltot, mely patkányokban sikeresen helyreállította az elhalt szívizmot.
"A periostin alkotó részét képezi annak az anyagnak, melyet azon sejtek felszínén lehet megtalálni, melyek a csonttal érintkező bőrből származnak. Bár a felnőttek szívében igen kis mennyiségben található meg ez az anyag, a magzati korban, amikor még fejlődik a szív, rengeteg található meg benne, valamint hirtelen megnövekszik a mennyisége vázizom-sérüléskor, csonttöréskor, vagy érsérüléskor. Hatására ugyanis az eddig nem osztódó, érett sejtek újra osztódni kezdenek. Ez alapján azt feltételeztük, hogy ha eljuttatjuk ezt az anyagot az infarktus miatt elhalt területhez, a még élő szívizomsejteket újra rábírhatnánk az osztódásra." – magyarázta Dr. Bernhard Kuhn, aki a kórház kardiológiai osztályának vezetőjeként a kutatócsoport munkáját irányította.
A kutatók feltételezéseiket igazolandó szívizomból származó szövetmintákon próbálták ki a periostin hatását laboratóriumi körülmények között. "A stimuláló anyag segítségével azt tapasztaltuk, hogy kb. minden századik sejt ismét belépett a sejtciklusba, azaz osztódni kezdett." – fejtette ki Dr. Kuhn. Ezt követően egy szivacsszerű anyagot, a Gelfoamot átitatták a periostinnal, és patkányokon próbálták ki a szer hatását. A szívinfarktuson átesett patkányok egyik felét az átitatott Gelfoammal, a másik felét periostint nem tartalmazó Gelfoammal kezelték. Három hónappal később azt tapasztalták, hogy az első csoportban a Gelfoam még mindig bocsátott ki magából stimuláló hatású periostint, mely hatására jelentősen javult a szív pumpafunkciója, valamint ultrahanggal az eredeti szöveti szerkezet fokozatos helyreállására utaló jeleket fedeztek fel.
"Úgy véljük, hogy a patkányoknál alkalmazott módszer könnyen használható emberek esetében is. A periostin segítségével nemcsak az elhalt szívizom-darabot lehetünk képesek újra cserélni, hanem a szívfejlődési rendellenességgel születendő gyermekek számára is lehetőséget adhatunk egy egészséges szív kifejlődéséhez. A legelegánsabb módszer persze az lenne, ha nem tapaszok segítségével, hanem infúzión keresztül bevihető gyógyszerként lehetne ugyanezt a hatást elérni." – vélekedett Dr. Kuhn.