Ezeket látta már?

Magas vérnyomás esetén ezt a vizsgálatot mindenképp végeztesse el

magas vérnyomás vizsgálat carotis ultrahang

Magas vérnyomás esetén fontos megtudni, hogy van-e valamilyen mértékű szűkület a nyaki artériában. Ezt a következő vizsgálattal lehet kideríteni.

A magas vérnyomás gyakori kórkép, mely kezeletlenül megnöveli az olyan életveszélyes állapotok kialakulásának kockázatát, mint a stroke vagy a szívinfarktus. A szűkület kiterjedésének mértéke alapján megállapítható, hogy az érintettet mennyire veszélyezteti a magas vérnyomás szövődményeinek kialakulása. A témában dr. Csemez Imrét, az Ultrahangközpont radiológusát kérdeztük.

Mit nevezünk magas vérnyomásnak?

A magas vérnyomás, más néven a hipertónia az a betegség, mely során a vérnyomás tartósan 140/90 Hgmm feletti értéket mutat. Fontos, hogy ez többszöri mérés esetén állapítható meg, hiszen a vérnyomás gyakran változik a nap folyamán, mivel azt sok tényező befolyásolhatja (aktuális stressz szint, mozgás, egyéb betegség, stb.). A vérnyomást két számmal mérjük: a első szám, az úgynevezett szisztolés értéket jelzi- ez az, amit a szív összehúzódásakor mérünk. A második szám, a diasztolés érték- ezt a szív elernyedésekor kapjuk.

Az optimális érték 120/80 Hgmm.

Mi van akkor, amikor a gyógyszer sem segít a magas vérnyomáson? Olvasson tovább!

A vérnyomást negatívan befolyásoló tényezők

  • túlsúly
  • nem megfelelő táplálkozás (sós, koleszterinben dús ételek)
  • dohányzás
  • genetika
  • egyéb betegségek (cukorbetegség)

Érszűkület és magas vérnyomás

Az erek szűkületének kialakulása már 30 éves kor felett megkezdődhet. Az artériák belső falán ilyenkor ún. plakkok képződnek (melyek zsírból, koleszterinből, kalciumból és más, a véráramban keringő anyagokból állnak) képződnek. Ezek a plakkok kisebb-nagyobb mértékben elzárják a véráramlás útját, az erek átmérőjét csökkentik, így a vérnyomás emelkedéséhez vezethetnek. Ennek nagy veszélye, hogy a magas nyomás miatt mikrosérülések keletkezhetnek az artériák belső rétegén, az ún. endothelen. Emiatt az adott helyen a vérlemezkék felhalmozódhatnak, vérrögökké válhatnak és leszakadva életveszélyes állapothoz, például stroke-hoz vezethetnek.

Ultrahanggal megállapítható az érszűkület és annak mértéke

A nyaki erek ultrahangos vizsgálatának speciális módszere a carotis doppler ultrahang, melynek során ellenőrizhető az adott ér szűkülete, valamint a vér áramlási sebessége és iránya.

A vizsgálat során pontos képet kapunk az erek állapotáról, szerkezetéről, fali vastagságukról, valamint a vizsgálattal észlelt plakk szerkezetéről és méretéről. A vér áramlását ún. color dopplerrel vizsgáljuk, így a nehezen látható plakkok is felderíthetők. A szűkület mértékét a pulzus dopplerrel ellenőrizhetjük.

- mondja dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusa.

Mely esetekben érdemes carotis ultrahangot végezni?

Összegezve

  • A magas vérnyomás szűkületet okozhat a nyaki artériákban.
  • Magas vérnyomás esetén nő a stroke vagy szívinfarktus kockázata.
  • Magas vérnyomás esetén plakkok keletkezhetnek az artériák belső falán, mikrosérüléseket okozva.
  • A carotis doppler ultrahanggal pontos képet kaphatunk az ér állapotáról.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Elhanyagolt magas vérnyomás: agyi infarktushoz, vesebetegséghez is vezethet

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: Ultrahang Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához