Természetes módszerekkel a magas vérnyomás ellen
Matos Lajos, az MTI szakértője írja: a magas vérnyomás a leggyakoribb szív-és érrendszeri betegség. Felnőttkorában minden negyedik-ötödik embernek kórosan megemelkedik a vérnyomása, és megfelelő kezelés nélkül ennek súlyos következményei lehetnek. Két amerikai kutató áttekintette, hogy a gyógyszeripar előállította szerek helyett milyen természetgyógyászati módszerekkel igyekeznek mérsékelni, sőt lehetőleg megszüntetni ezt a kóros állapotot.
John Bisognano és Kevin Woolf igen neves szívgyógyászok, akik a kérdéssel foglalkozó, legfontosabb szakfolyóirat, a Journal of Clinical Hypertension szerkesztői közé tartoznak, a kérdés tudományos oldaláról közelítették meg ezt a fontos témát. Ennek megfelelően a tanulmányt a folyóirat szeptemberi száma közölte.
Becslés szerint jelenleg egy milliárd embernek magasabb a vérnyomása világszerte. Ennek kezelésére igen sokféle gyógyszert alkalmaznak, de mind több beteg használ valamilyen természetgyógyászati eljárást. Közelmúltban egy hazai fölmérés is azt mutatta, hogy az egészségre fordított pénz legnagyobb részét egészségesnek tartott termékekre költik. A lakosság egyharmada, 38 százaléka, ha teheti, természetes gyógymódot választ, további egynegyede pedig elsősorban valamilyen alternatív gyógyító eljáráshoz fordul.
A szakemberek is mindenütt alapvetően fontosnak tartják a megfelelő táplálkozást, amely a vérnyomás-emelkedés megelőzésének alapja. Követendő példaként a két amerikai professzor is elsőként a múlt század kilencvenes éveiben kidolgozott DASH étrendet említi. A DASH lényege, hogy naponta négyszer gyümölcsöt, ugyanannyiszor zöldséget, valamint két-három adagnyi, alacsony zsírtartalmú tejterméket fogyasszunk és magokat, halat, valamint baromfit. Ennek a sok mindennek helyet kell csinálni, ezért erélyesen csökkenteni kell a telített zsírok, a vörös húsok, a cukrozott ételek evését és a cukros üdítők fogyasztását.
A helyes diéta része, hogy lényegesen kevesebb konyhasót együnk, mint jelenleg. Emellett fontos a rendszeres testmozgás és figyelni kell a megfelelő testsúly tartására. A kutatók megjegyzik, hogy sokféle táplálékkiegészítőt is ajánlanak a vérnyomás csökkentésére. Ezek jelenlegi sztárja a Q10, amely enzim és antioxidáns. Voltak vizsgálatok, amelyek azt mutatták, hogy a vérnyomás-emelkedéssel bajlódó betegeknek szervezetében ez az enzim kisebb mennyiségben található és ezeknek a vérnyomását a Q10 adása mérhetően csökkentette.
Az enzim Woolf professzor szerint is biztató hatású. Arra is emlékeztet, hogy a kálium ugyancsak mérsékli a magas vérnyomást, ezért célszerű azokat az ételeket bőségesen enni, melyek sok káliumot tartalmaznak, például a banán. A különféle növények eleve régóta használatosak vérnyomáscsökkentőként.
A kelet-indiai hegymászó cserje, a rauwolfia serpentina hatóanyaga (reserpin) a múlt század ötvenes éveiben egyike volt az első gyógyszerként világszerte elterjedő vérnyomáscsökkentő gyógyszereknek, azonban használatát mind gyakrabban látott, súlyos mellékhatások miatt leállították.
A természetgyógyászok gyakran alkalmazzák egyik kínai, parazita növény kivonatát is vérnyomáscsökkentőként, mely állatkísérletben hatásosnak bizonyult. Az orvosok figyelmeztetése, hogy nagyobb adagban ez mérgező lehet. A galagonyát is hagyományosan alkalmazták vérnyomáscsökkentésre, de a tudományos vizsgálatok tanúsága szerint ez igen enyhe és rövid ideig tart.
Nagy irodalma van az akupunktúra vérnyomáscsökkentő hatásának is. Voltak tanulmányok arról, hogy ez a népszerű technika még hatóanyag nélküli eljárásokkal, placebóval szembeállítva is hatásosnak bizonyult. Az akupunktúrás kezeléssel az orvosoknak az a gondja, hogy a legkiválóbb kínai szakemberek által a speciális térképek szerint beszúrt tűkkel nyert eredmény legtöbbször nem különbözött mérhetően a számítógép által véletlenszerűen kiválasztott tűszúrások eredményétől, vagyis maga a rítus, a szurkálás hozott valami hatást.
A vérnyomást viszont kétségtelenül mérsékelte a zen meditáció és a csikung gyakorlása. Ugyanez vonatkozik a jógára is. A közelmúltban a lassú légzés is kedvezőnek bizonyult. Naponta 15 perces, lassú légzés nyolc héten keresztül jól mérhetően mérsékelte az emelkedett vérnyomást. A szakértők kiemelik, hogy ezek a mellékhatással nem járó, veszélyt nem jelentő módszerek bárkinél megkísérelhetők, ezért kipróbálásukat javasolják.
A kutatók kitérnek néhány műszerre is, amelyek amerikai forgalomban jelentek meg. A nyak bőre alá beültethető, Rheos eszköz a nyaki verőerekben található, nyomásérzékelő pontokat ingerli és ezzel csökkenti a magas vérnyomást. Egy másik szerkezet olyan érbe vezethető katéter, mellyel a vese közelében lévő, idegközpontokat bódítják el és így mérséklik a magas vérnyomást. Ezek jelenleg vizsgálat alatt lévő technikák.