Ezeket látta már?

Magas koleszterin: akár gyógyszer nélkül is csökkenthető

Betegségek
2024. december 28. 16:49
érszűkület, örökölt magas koleszterinszint életmód táplálkozás

A szakorvos szerint ezt tehetjük, ha magas koleszterinszintet örököltünk.

A koleszterinszint lehet magas az életmódunknak köszönhetően, és lehetséges az is, hogy örököltük a magasabb értékeket.

Akármelyik esetről is van szó, dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa szerint mindenképpen csökkenteni lehet és kell az értékeket, de nem mindig szükséges a gyógyszer.

A koleszterin nem „ősellenség”

A koleszterin a testzsírok egy típusa és két úton kerülhet a szervezetünkbe. Egyrészt élelmiszerekkel vihetjük be őket, életmódunk miatt emelkedhet meg a szintje, másrészt a májunk is termel ilyen anyagot.

Nem véletlenül! A koleszterin ugyanis egy bizonyos mennyiségig hasznos, hiszen a koleszterin a sejtek alkotóeleme, részt vesz a hormontermelésben és a D-vitamin szintézisében is. Ugyanakkor, ha túl magas a vérben a koleszterinszint, az a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából káros, mert a felesleg lerakódik az erekben és számos szív-érrendszeri betegséghez vezethet.

Milyen külső tényezők emelik meg a koleszterinszintet?

Az étkezés és az életmód hatására megemelkedhet az ún. „rossz”, vagyis az LDL-koleszterin szintje. A legkockázatosabb faktorok:

  • dohányzás,
  • telített zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztása,
  • mozgásszegény életmód,
  • túlsúly és elhízás.

Egyes betegségek (pl. diabétesz, vese- és májbetegség) és bizonyos gyógyszerek (pl. szteroidok, béta-blokkolók, antidepresszánsok) is megemelhetik az értékeket.

Hiperkoleszterinémia: amikor örökölt a magas koleszterinszint

– Erősen leegyszerűsítve a jelenséget, a heterozigóta familiáris hiperkoleszterinémia (HeFH) annyit jelent, hogy az egyik szülő átörökíti azt a kóros genetikai variánst, aminek következtében magasabb lesz a „káros” LDL-koncentráció a vérben. Ez az örökletes hiperkoleszterinémiák enyhébb, de gyakoribb formája, 500 emberből egyet érint. Rendkívül ritkán, de előfordulhat az is, hogy mindkét, HeFH-ban szenvedő szülőtől a kóros gént örökli a gyermek. Ilyenkor homozigóta familiáris hiperkoleszterinémiáról beszélünk, amelyre jellemző, hogy a perifériás érbetegség, az érszűkület a megjelenési forma – ismerteti dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa.

Becslések szerint mintegy 10 millió embernek van familiáris hiperkoleszterinémia betegsége világszerte, és a betegek 80 %-ánál nem ismerik fel ezt. Az érintett magyar betegek száma 20-50 ezer lehet, és jelenleg alig 1 százalékuk tud a problémájáról. Ezért is fontos a rendszeres laborvizsgálat – panasz és tünetek nélkül is!

Miért kell kezelni a magas koleszterint?

Az LDL koleszterin tartós emelkedése zsír és kalcium lerakódásához vezet az érfalakban, így azok beszűkülhetnek vagy elzáródhatnak. Ez a folyamat maga az érelmeszesedés.

Ennek pedig hosszútávú következménye éppúgy lehet a stroke, mint a szív koszorúér-betegségek kialakulása, valamint károsodhatnak az egyes szervek és az izmok is. Végső soron komoly rekonstrukciós műtétre, végső esetben amputációra is sor kerülhet.

Az LDL-szint emelkedésének mértékétől és annak időtartamától függően még a HoFH-ban szenvedő fiatal betegeket, akár a 20-30-as éveikben is veszélyeztetheti a szívinfarktus és az agyvérzés, aminek oka az érfalak rendkívüli módon felgyorsult öregedésében keresendő.

Magas koleszterin csökkentése életmóddal és gyógyszerrel

Akár öröklötten, akár szerzetten magas a koleszterinszint, az első lépés mindig az életmódváltás – ideális esetben életmód orvos közreműködésével. A koleszterincsökkentő életmód program legfontosabb elemei a zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra, fehér húsokra, halakra építő táplálkozás és a rendszeres, megfelelően felépített mozgás.

„Ezen felül, különösen az öröklött hiperkoleszterinémia esetén szükséges lehet a gyógyszeres kezelés, még akkor is, ha nincsenek zavaró tünetek. Annak megállapítása viszont, hogy el kell-e rendelni a gyógyszerszedést, kizárólag az orvos feladata lehet, hiszen ez esetben sok egyéb, egészségi és életmódi tényezőt is figyelembe kell venni” – mondja dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont szakorvosa.

Összegezve

  • A koleszterin szint magas lehet az életmódtól és örökölt tényezőktől is.
  • Dr. Vaskó Péter szerint fontos csökkenteni az értékeket, de nem mindig kell gyógyszert szedni.
  • A koleszterin étellel vagy a máj által kerül a szervezetbe, és számos fontos funkciót tölt be a szervezetben.
  • Az emelkedett koleszterin szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet, és számos kockázati tényezője van.
  • Az életmódbeli változtatások és a gyógyszeres kezelés fontos a koleszterin csökkentése érdekében, de mindig orvosi felügyelet szükséges.

Olvasta már?

Magas koleszterinszint: jobban teszi, ha ezeket az ételeket messziről elkerüli!
Cikkajánló

Magas koleszterinszint: jobban teszi, ha ezeket az ételeket messziről elkerüli!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# magas koleszterinszint # csökkentése # koleszterincsökkentő # LDL # érelmeszesedés # tunetek # hiperkoleszterinémia # örökölt

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés