Ezeket látta már?

Milyen értéktől számít magasnak a vérnyomás? Az orvos elmondja

mikortól magas a vérnyomás értéke hipertónia tünete

Hazánkban is több százezer embert érinthet a hipertónia, vagyis a magas vérnyomás, sokan mégsem tudják, hogyan kellene helyesen mérni a vérnyomásukat.

Természetesen a legtöbbször orvosi rendelőkben, például a háziorvosunknál találkozhatunk a vérnyomásmérővel, azonban előfordulhat, hogy mi magunknak kell megmérni a vérnyomásunkat. Ha például valakinél magas vérnyomásra gyanakszanak, azt javasolhatják neki, hogy naponta többször is mérje meg a vérnyomását, ez ugyanis teljesebb képet adhat, mint egy-egy mérés az orvosi rendelőben. Jól ismert jelenség például az úgynevezett fehér köpeny-szindróma, melynek lényege, hogy az orvosok közelében, vizsgálatok során az idegességtől, szorongástól megemelkedhet a vérnyomásunk, így a mérés nem mindig ad valós eredményt.

Hogy készüljünk elő a vérnyomásméréshez?

Vérnyomásmérés előtt ellenőrizzük, hogy a mandzsetta megfelelő méretű-e, körbeéri-e a felkarunkat. Érdemes már a készülék vásárlása előtt megmérni a felkar kerületét, és ennek megfelelően választani, vagy, ha lehetőségünk van rá, próbáljuk meg az üzletben a vérnyomásmérőt. Ha tehetjük, kérjük meg az eladót, hogy magyarázza el a vérnyomásmérő működtetését. A vérnyomásmérés helyes menetéről, a készülék használatáról a háziorvosunkat is megkérdezhetjük.

Tudta, hogy a heves szívdobogás, a szapora pulzus magas vérnyomást is jelezhet? Olvasson tovább!

A vérnyomásmérés előtt fél órával már ne igyunk koffeintartalmú üdítőt, energiaitalt vagy kávét, és ne végezzünk megerőltető testmozgást, ezek ugyanis mind megemelik a vérnyomást. Igyekezzünk mindig azonos időpontban mérni, például reggel, felkelés után, és este, lefekvés előtt. Ez azért is fontos, mert a vérnyomásunk folyamatosan változik, és ha össze-vissza mérjük, az adatok csalóka eredményt mutathatnak.

A vérnyomásméréshez nagyon fontos a megfelelő testtartás is: a hátunk legyen egyenes, a karunkat fektessük az asztalra, hogy a felkarunk a szív magasságában helyezkedjen el. A lábainkat ne keresztezzük! A vérnyomásmérést a bal karon végezzük el.

Hányszor mérjük meg a vérnyomásunkat?

Mindig legalább két-három mérést végezzünk egymás után, egy-egy percnyi eltéréssel, és a kapott eredményeket jegyezzük fel. Írjuk fel azt is, hogy mikor mértük meg a vérnyomásunkat, illetve a pulzusszámunkat is. Ezt a "vérnyomásnaplót" érdemes magunkkal vinni az orvosunkhoz, mert az adatok elemzése sok információt adhat. Különösen akkor lehet ez fontos, ha a mért adatok például a vérnyomás lassú, de folyamatos emelkedését mutatják, vagy ha három különböző napon is kiugróan magas vérnyomást mértünk.

Milyen az ideális vérnyomás?

Természetesen, nem árt tudni azt sem, hogy milyen az ideális vérnyomás, vagyis mi számít még egészségesnek vagy elfogadhatónak. Ez függ azonban az életkortól és a nemtől is. A hölgyek vérnyomása általában valamivel alacsonyabb, mint a férfiaké, és az idősebbek vérnyomása magasabb, mint fiatalabb társaiké.

A vérnyomásértékektől függően az alábbi kategóriákat különböztetjük meg:

  • Normál vérnyomás, 120/80 Hgmm vagy ezalatt
  • Megnövekedett vérnyomás, 120-129 Hgmm szisztolés és 80 Hgmm alatti diasztolés vérnyomás. A megnövekedett vérnyomás idővel gyakran rosszabbodik, ha nem tesznek megfelelő lépéseket a vérnyomás kontrollálása érdekében
  • Elsőfokú hipertónia, 130-139 Hgmm szisztolés és/vagy 80-89 Hgmm diasztolés vérnyomás
  • Másodfokú hipertónia, 140 Hgmm feletti szisztolés és 90 Hgmm feletti diasztolés vérnyomás. Ez mindenképpen kezelésre szorul.

Mikortól magas a vérnyomás?

Sokan felfigyeltek rá, hogy nemrégiben megváltozott a magas vérnyomás definíciójára és kezelésére vonatkozó irányelv az American Heart Association és az American College of Cardiology, a két legjelentősebb amerikai szakmai szervezet szerint. 14 éve ez az első jelentős változás az ajánlásokban.

Az új protokoll szerint már a 130/80-as vérnyomás is magasnak számít majd, szemben a világ többi részén még mindig érvényben lévő 140/90-es értékkel. A változtatás célja, hogy a még nem kirívóan magas vérnyomású, de már veszélyeztetett betegeket figyelmeztessék az orvosok a magas vérnyomás veszélyeire, és még azelőtt életmód változtatásra buzdítsák őket, hogy gyógyszeres kezelésre szorulnának.

- A 130-139/ 85-86 Hgmm magas normális vérnyomásnak tekintendő. Ezt azért érdemes külön hangsúlyozni, mert az amerikai ajánlások tulajdonképpen csak erre az értékre helyeztek nagyobb hangsúlyt. Vagyis nem mondtak újat, hiszen eddig a 140/90 alatti értékeket soroltuk a normál tartományba, de már a tartományon belül is megkülönböztettünk 3 csoportot. Ebben a magas normális csoport az, amelyikre az amerikai kardiológusok ezután nagyobb figyelmet fognak szentelni – ismerteti dr. Kapocsi Judit PhD, a Budai Kardioközpont magasvérnyomás és érkockázat specialistája.

A vérnyomásértékek fokozatai

Az alábbi felsorolás a Magyar Hypertonia Társaság szakmai irányelveit tartalmazza 2015-ből. Az első értékek a szisztolés, a második értékek a diasztolés vérnyomás értékekre vonatkoznak és Hgmm-ben értendők.

  1. Optimális vérnyomás: <120 és <80
  2. Normális vérnyomás: <130 és <85
  3. Magas normális vérnyomás: 130-139 vagy 85-89
  4. I. fokozatú enyhe hypertonia: 140-159 vagy 90-99
  5. Alcsoport - határérték hypertonia: 140-149 vagy 90-94
  6. II. fokozatú középsúlyos hypertonia: 160-179 vagy 100-109
  7. III. fokozatú súlyos hypertonia: >=180 vagy >=110
  8. Izolált szisztolés hypertonia: >=140 és <90
  9. Alcsoport- határérték izolált szisztolés hypertonia: 140-149 és <90

Mára annyi változott az irányelvekben, hogy a kardiológusok úgy vélik, hogy nem szükséges 120/80 alá vinni a vérnyomást – ezzel a pácienseknek is érdemes tisztában lenni. A magas normális tartományba eső embereknek viszont tudniuk kell, hogy a későbbiek folyamán nagyobb eséllyel válnak hypertoniássá, mint azok az emberek, akiknek az optimális és a normális tartományban vannak az értékeik. Az izolált szisztolés hypertonia pedig annyit tesz, hogy csak első érték minősül magasnak – ahogyan az gyakran megfigyelhető az idősödéssel és a súlyos érelmeszesedés okán.

Vérnyomás: az egyéni értékeket kell megcélozni

Magas vérnyomásról csak akkor beszélhetünk, ha térben és időben egymástól elkülönítve ellenőrizzük a vérnyomást, és azt találjuk, hogy nyugalmi állapotban végzett legalább két, három mérés során a vérnyomás értéke 140/90 Hgmm, vagy ennél magasabb. Ekkor lenne igazán fontos kivizsgáltatni magunkat. A kivizsgálásnak azonban nem szabad kizárólag a vérnyomás mérésre szorítkoznia, a laborvizsgálatoknak, a 24 órás vérnyomásmérésnek, az EKG-nak és más kiegészítő vizsgálatoknak az a szerepe, hogy a kardiológus felmérje a szervezet állapotát, megállapítsa, okozott-e már valamilyen következményes problémát a magas vérnyomás.

- Végső soron az hozhat tartós, jó eredményt, ha a célértékek meghatározását mindig az adott személy állapotához igazítjuk. Ezeket az értékeket és a kezelés összetevőit – tehát az életmódot és az esetleges gyógyszeres kezelést - időről időre felül kell vizsgálni és szükség esetén korrigálni. Ezért is fontos, hogy a páciensek tisztában legyenek a rendszeres kontrollok jelentőségével – hangsúlyozta Kapocsi doktornő.

Összegzés

  • Az emberek nagy része nem tudja, hogyan kell helyesen mérni a vérnyomást.
  • Fontos, hogy megfelelő méretű mandzsettát használjunk a vérnyomásméréshez.
  • Az ideális testtartás és megfelelő körülmények fontosak a pontos eredmények eléréséhez.
  • A 130/80-as vérnyomás már magasnak számít az új irányelvek szerint.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért van veszélyben az, akinek alacsony a vérnyomása

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vérnyomás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához