Lyme-kór: a szívre is komoly hatással lehet
Kevesen tudják, de a Lyme-kór a szívben is komoly károkat okozhat.
Szeptember 29-e a Szív Világnapja, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a szív- és érrendszeri betegségekre és azok megelőzésének fontosságára, mivel ezek világszerte a vezető halálokok közé tartoznak. Ami viszont kevésbé ismert, hogy egyes fertőző betegségek is komoly károkat okozhatnak a szívünkben – ilyen például a Lyme-kór is. A Lyme-kór ugyanis nemcsak az ízületeket és az idegrendszert támadhatja meg, hanem szívproblémákhoz is vezethet, Lyme-karditisz formájában.
Mi is a Lyme-kór?
A Lyme-kór egy betegség, melyet a Borrelia burgdorferi baktérium okoz, és fertőzött kullancsok csípésével terjed. A betegséget először 1975-ben, az amerikai Lyme városában azonosították. Világszerte számos esetet regisztrálnak, de Észak-Amerikában és Európában a leggyakoribb. A Lyme-kór tünetei változatosak, az első jelek közé tartozik a fejfájás, a láz és a fáradtság, illetve az esetek harmadánál pirosas, kokárdaszerű bőrpír (erythema migrans) is jelentkezik. Kezeletlenül a betegség hosszabb távon súlyos szövődményekhez vezethet, beleértve az ízületi gyulladást, az idegrendszeri károsodást és, ami talán kevésbé ismert, a szívre gyakorolt hatásokat is.
A Lyme-karditisz
A Lyme-kór egyik veszélyes szövődménye a Lyme-karditisz, amikor a fertőzés a szív szöveteit támadja meg, különösen az ingerületvezető rendszert. A Lyme-kóros betegek körülbelül 1%-ánál fordul elő, és súlyos következményekkel járhat, különösen, ha nem diagnosztizálják időben. A tünetek közé tartozik a szívdobogásérzés, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, sőt akár ájulás is. A Lyme-karditisz egyik leggyakoribb szövődménye az atrioventricularis blokk, amikor a szív felső és alsó kamrái közötti ingerületvezetés megszakad, ami szabálytalan szívverést és súlyosabb esetekben akár szívleállást is eredményezhet.
A felismerés elmulasztásának veszélyei
Ha a Lyme-karditiszt nem ismerik fel időben, a következmények súlyosak lehetnek, és sajnos több eset rávilágít arra, hogy a késlekedés akár halálos is lehet. Egy 25 éves férfi életét vesztette, miután a szerológiai tesztje negatív lett, így a Lyme-kórt nem diagnosztizálták nála időben, és a szívét érintő szövődmények végzetesek lettek. Más esetekben a betegek súlyos szívkárosodást szenvedtek, és szívátültetésre szorultak: egy fiatal anyának szívtranszplantációra volt szüksége, miután a Lyme-kór súlyos károkat okozott a szívében. Ezek az esetek is mutatják, hogy a Lyme-kór nemcsak egy egyszerű fertőzés, hanem életveszélyes is lehet, ha nem kezelik megfelelően.
A Lyme-karditisz gyógyítása összetett lehet, mivel a hagyományos Lyme-kór kezelések nem mindig elegendők. A betegség felismerése után antibiotikumos terápiára van szükség, de súlyosabb esetekben speciális szívgyógyászati beavatkozásokra is sor kerülhet. A szívritmuszavarok kezelésére átmeneti pacemaker behelyezése lehet szükséges, amíg az antibiotikumok hatására a gyulladás megszűnik. Egyes betegek teljesen felépülnek, míg mások hosszabb távon szívproblémákkal küzdhetnek.
A Lyme-karditisz és más szívbetegségek felismerése és időbeni kezelése létfontosságú az egészséges élethez. Fontos, hogy növeljük a tudatosságot ezekkel a betegségekkel kapcsolatban, hiszen a korai diagnózis életet menthet. A kezelőorvosok Lyme-kór gyanúja esetén tesztet kérhetnek, hogy kizárják vagy megerősítsék a diagnózist, és időben elindíthassák a megfelelő kezelést. A korai felismerés kulcsfontosságú ahhoz, hogy elkerüljük az akár a szívünket is érintő súlyos szövődményeket.
Nem csupán nyáron kell tartani a kullancsoktól
Bár a kullancsok valóban nyáron aktívabbak, ám a klímaváltozás miatt egész évben okozhatnak problémákat. Éppen ezért kirándulások, túrák és egyéb szabadtéri tevékenységek esetén érdemes kullancs elleni rovarriasztót használni, valamint a hazaérkezést követően alapos ellenőrzést tartani.
Amennyiben kullancsot talál, fontos, hogy semmiképp se próbálja meg úgy kiszedni, hogy megnyomja a potrohát, ugyanis ezzel öklendezésre készteti az állatot és ekkor lényegében magába juttatja a fertőzést. Helyette egy csipesszel vagy kullancseltávolító eszközzel fogja meg a kullancsot minél közelebb a fejéhez, majd óvatosan húzza ki a bőrből, csavarás nélkül.
Összegezve
- A Lyme-kór komoly szívkárosodást is okozhat.
- A Lyme-kórt a Borrelia burgdorferi baktérium okozza és a kullancsok terjesztik.
- A betegség tünetei fejfájás, láz, fáradtság, pirosas, kokárdaszerű bőrpír.
- A Lyme-kór komoly szövődményekhez vezethet, beleértve a szívritmuszavarokat is.
- A Lyme-karditisz kezelése antibiotikumos terápiát és szívgyógyászati beavatkozásokat igényel.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Lyme-kór: ezek a kullancscsípés utáni első tünetek