Koleszterin és trigliceridek: ezek a magas koleszterinszint meglepő okai
A koleszterinszint csökkentéséért sokat tehetünk, ugyanakkor vannak olyan helyzetek, amikor gyógyszer is szükséges a normál értékek beállításához.
A krónikus stressz számos egészségügyi problémát okoz, beleértve a magas koleszterinszintet is. A kutatások azt mutatják, hogy növeli a magas LDL ("rossz") koleszterinszint kockázatát, és csökkenti a HDL ("jó") koleszterin szintjét. Ennek az az oka, hogy a stresszhormonok, például a kortizol és az adrenalin olyan változásokat váltanak ki, amelyek magasabb vércukorszinthez és gyulladáshoz vezethetnek. Idővel ez arra késztetheti a májat, hogy több koleszterint és vérzsírokat, úgynevezett triglicerideket pumpáljon ki.
Szűretlen kávé
A francia presszóban, a török kávéban és az eszpresszóban lévő olajok növelhetik a rossz LDL-koleszterinszintet. Ezeknél a kávéknál nem használunk filtert, így a kávébabokban lévő olajos vegyületek, az úgynevezett diterpénekből minden egyes csészébe jut. Ezek az olajok növelhetik az LDL-koleszterinszintet. Bár napi egy-két adag még rendben van, az előbbiek miatt a szakértők legfeljebb napi négy szűretlen kávé elfogyasztását javasolják.
– Tanulmányunk erős és meggyőző bizonyítékokkal szolgál a kávékészítési módok és a szívrohamok, az élethossz közötti összefüggésekre – mondta Dag S. Thelle, a Göteborgi Egyetem tudósa. – Eredményeik szerint a szűretlen, például a török kávé olyan alkotóelemeket tartalmaz, amelyek megnövelik a vér koleszterinszintjét.
Összességében a kávézás nem veszélyes szokás. Sőt, szűrtkávét fogyasztani egászségesenn, mint a kávézás teljes mellőzése – emelték ki a kutatók.
A szív- és érrendszeri eredetű halálozások esetében megállapították, hogy a szűrt kávé férfiaknál 12 százalékkal, nőknél 20 százalékkal csökkentette a halálozás kockázatát a nem kávézókhoz képest.
Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek kedvezőtlen hatással lehetnek a koleszterinszintünkre. Ezek közé tartoznak bizonyos fogamzásgátló tabletták, retinoidok, kortikoszteroidok, vírusellenes szerek és görcsoldók is. Egyes magas vérnyomás elleni gyógyszerek, például a vízhajtók és a béta-blokkolók régebbi formái szintén növelhetik a koleszterinszintet. Beszéljen orvosával az Ön által szedett gyógyszerekről - lehet, hogy más adagolásra lesz szüksége, egy kiválthatja egy új, modernebb gyógyszerrel a régit.
Pajzsmirigyproblémák
A pajzsmirigyhormonok alacsony szintje a koleszterinszint emelkedését okozhatja. A szervezet a pajzsmirigyhormonokat arra használja, hogy segítsen eltávolítani a felesleges koleszterint, amire nincs szüksége. Tehát, ha pajzsmirigy-alulműködése vagy pajzsmirigy-alulműködése van, az össz- és az LDL-koleszterin szintje megemelkedik. Beszéljen orvosával, ha a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit észleli, például fáradtságot, száraz bőrt, izomgyengeséget és izomfájdalmakat. Vérvizsgálattal kiszűrhető ez az állapot.
2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség és a magas koleszterinszint nemkívánatos hatást gyakorol a koleszterinszintre. A 2-es típusú cukorbetegség magas vércukorszintet okozhat, márpedig a túl sok a cukor, a fehérjékhez, például a koleszterinmolekulákhoz kapcsolódhat, így a koleszterin károsabbá válik. A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknek például több kicsi, sűrű LDL-részecskéjük van, ami növeli a szívbetegség kockázatát. Náluk a védő HDL-koleszterin mennyisége is alacsonyabb, így nem biztos, hogy képes elsöpörni a "rossz" koleszterint.
Menopauza
A menopauza alacsonyabb ösztrogénszinthez, magasabb koleszterinszinthez és súlygyarapodáshoz vezet. Az ösztrogén nemi hormon befolyásolja a koleszterinszintet. Amikor a menopauza után csökken az ösztrogénszint, a koleszterinszintje emelkedik. A kutatások azt mutatják, hogy az LDL- és az összkoleszterinszint az utolsó menstruáció körül és után emelkedik. Ráadásul a nők átlagosan 8-10 kilót híznak a menopauza után. Emellett nem mozognak annyit, ami növelheti a magas koleszterinszint kockázatát.
Sok ülés, irodai munka
A sok ülés olyan változásokat okoz a szervezetben, amelyek növelik az LDL-koleszterinszintet. Akár az íróasztalnál, akár a kanapén ül, az órákon át tartó ülés árt az egészségének. Az "ülő életmód" összefügg az elhízással, a szívbetegségekkel és a magas koleszterinszinttel. Ha túl sokáig ülünk, annak az enzimnek a mértéke, amely a káros LDL-koleszterint jó HDL-koleszterinné alakítaná, 95%-kal csökken. Szívének védelme érdekében tartson gyakori szüneteket. Legalább 30 percenként álljon fel, és ha teheti, óránként sétáljon 5 percet.
Májproblémák
A máj termeli, feldolgozza és lebontja a koleszterint. Ha a máj nem működik megfelelően, az befolyásolhatja a koleszterinszintet. Az egyik leggyakoribb állapot a nem alkoholos zsírmájbetegség (NAFLD), amely akkor fordul elő, ha extra zsír raktározódik a májban. Csaknem 4 felnőttből 1-et érint. A súlyosabb formát NASH (nem alkoholos steatohepatitis) néven ismerik. A máj ekkor megduzzad és hegesedik, ami májcirrózishoz vezet.
Túl sok alkohol
Az alkohol befolyásolhatja a koleszterin tesztet? Nos, igen. A koleszterin feldolgozásával együtt a máj az alkoholt is lebontja. A bevitt alkohol nagy része a májba jut, ahol lebomlik, és koleszterin és trigliceridek formájában újjáépül. Tehát, ha túl sokat iszik, az befolyásolhatja a koleszterinszintet. Egy tanulmány kimutatta, hogy azoknak a férfiaknak, akik sokat ittak – nagyjából 4½ egységnyi alkoholos italt vagy többet egyszerre –, rosszabb volt a koleszterinszintjük, mint azoknál, akik nem. Ez igaz volt azokra is, akik csak alkalmanként ittak. Ha iszik, tartsa mérsékelten fogyasztását – nőknek legfeljebb egy italnak, férfiaknak pedig kettőnél több italt fogyaszthatnak.
Terhesség
A koleszterin befolyásolja a veseműködést. A kutatások azt mutatják, hogy a magas koleszterinszint károsíthatja a veseműködést és növelheti a vesebetegség kockázatát. Másrészt, a veseproblémák növelhetik a koleszterinszintet. A kutatások szerint a nefrotikus szindróma, a vesebetegség egy fajtája növeli az LDL- és az összkoleszterinszintet. A krónikus vesebetegség a HDL-szintedet is csökkenti.
Magas cukortartalmú étrend
A telített zsírokat gyakran hibáztatják a szívbetegségek fő táplálkozási okának. De a túl sok cukor is bűnös. Az édes ételekben gazdag étrend hatására a máj több LDL-koleszterint és trigliceridet, valamint kevesebb HDL-koleszterint termel. Egy tanulmány kimutatta, hogy azoknál az embereknél, akik kalóriájuk legalább 10%-át hozzáadott cukorból kapták, háromszor nagyobb valószínűséggel volt alacsony a HDL-szint, mint azoknál, akik ennek a mennyiségnek a felénél kevesebbet kaptak.
Összefoglalva
- A krónikus stressz magas LDL-koleszterinszintet okozhat.
- A szűretlen kávék növelhetik az LDL-koleszterinszintet.
- Bizonyos gyógyszerek kedvezőtlen hatással lehetnek a koleszterinszintre.
- A pajzsmirigyhormon alacsony szintje emelheti a koleszterinszintet.
- A 2-es típusú cukorbetegség és a menopauza szintén befolyásolhatja a koleszterinszintet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Magas koleszterin: így csökkentse gyógyszer nélkül az orvos szerint
Felhasznált irodalom:
- Alcohol: "Associations Between Heavy Alcohol Drinking and Lipid-Related Indices in Middle-Aged Men."
- American Journal of Kidney Disease: "Cholesterol Metabolism and CKD."
- Atherosclerosis: "The Cholesterol-Raising Diterpenes From Coffee Beans Increase Serum Lipid Transfer Protein Activity Levels in Humans."
- Cleveland Clinic: "Estrogen & Hormones," "People with Diabetes May Be Missing Out on HDL Cardiovascular Protections," "What You Should Know About Cholesterol and Coffee," "Why a Sweet Tooth Spells Trouble for Your Heart."
- Clinical Thyroidology for the Public: "Treating hypothyroidism decreases cholesterol levels."
- Endotext: "Lipid and Lipoprotein Metabolism in Liver Disease," "Medication Induced Changes in Lipids and Lipoproteins."
- Harvard Health Publishing: "Pressed Coffee is Going Mainstream -- But Should You Drink It?"
- JAMA: "Caloric Sweetener Consumption and Dyslipidemia Among US Adults."
- Journal of the American College of Cardiology: "Are Changes in Cardiovascular Disease Risk Factors in Midlife Due to Chronological Aging or the Menopausal Transition?"
- Kidney International: "Disorders of Lipid Metabolism in Nephrotic Syndrome: Mechanisms and Consequences."
- Mayo Clinic: "Birth Control Pill FAQ," "Chronic Stress Puts Your Health at Risk," "Hypothyroidism (Underactive Thyroid)," "Alcohol Use: Weighing Risks and Benefits," "What Are the Risks of Sitting Too much?"
- Medicine: "What Are the Effects of Psychological Stress and Physical Work on Blood Lipid Profiles?"
- National Kidney Foundation: "High Cholesterol = High Kidney Disease Risk."
- The Open Cardiovascular Medicine Journal: "Effects of Thyroid Dysfunction on Lipid Profile."
- The Ochsner Journal: "Cardiovascular Disease and Diabetes: Modifying Risk Factors Other than Glucose Control."
- UT Southwestern Medical Center: "Pregnancy, Statins, and High Cholesterol: What Women Need to Know."
- Biology of Reproduction: "The Role of Maternal-Fetal Cholesterol Transport in Early Fetal Life: Current Insights."
- National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases: "Definition & Facts of NAFLD & NASH."