Ezeket látta már?

10 jel, mely rossz keringésre utalhat - a hideg végtagok az egyik

jel rossz keringés tünet

Olykor igen hétköznapi tünetekkel jelez a keringési zavar.

Az egészséges keringés igen fontos a szervezet megfelelő működéséhez. Ha vér áramlása akadályozottá válik, valami miatt romlik, úgy a test szöveteibe, szerveibe nem képes elegendő mennyiségű oxigén és tápanyag bejutni - emiatt pedig különböző károsodások léphetnek fel.

A rossz keringést több tünet is jelzi, ám igen könnyű rajtuk átsiklani, mivel többségük igen hétköznapi, ráadásul sok más probléma is kiválthatja őket.

A rossz keringés lehetséges következményei

A rossz keringés egyik fő oka az artériák szűkülete, az erek rugalmasságának elvesztése. A szűkületet általában egy plakk okozza, mely életveszélyes vérrögöket okozhat, szívinfarktust, sztrókot generálva. Amennyiben a lábak artériájában keletkezik szűkület, az korlátozhatja annak véráramlását, és perifériás artériás betegség (PAD) léphet fel, mely akár fekélyt is okozhat.

Jelek, melyek rossz keringésre utalhatnak

  • Görcsök: leggyakrabban a vádlijában érezheti, de előfordulhat a csípőjében és a combjában is. a Görcsök jellemzően fizikai terhelés során jelentkeznek, majd pihenés után javulnak.
  • Fáradtság: amennyiben gyakran érzi magát fáradtnak, bár éjszakánként jól alszik, úgy a panaszt a rossz keringés is okozhatja. Ekkor ugyanis a véráramlás lassabb, így nem kapnak a sejtek elegendő oxigént és tápanyagot, így az egész szervezet nem képes megfelelően működni, ami energiahiányban is megmutatkozhat.
  • Törékeny körmök: rossz keringés esetén a körmök nem kapják meg a szükséges oxigént és tápanyagokat, így azok meggyengülnek, törékennyé válnak és lassabban növekednek.
  • Gyakori fertőzések: a rossz keringés komoly hatással van az immunrendszerre is, mivel a fertőzések leküzdéséhez szükséges antitestek nem tudnak olyan ütemben termelődni és küzdeni. Ilyenkor azt tapasztalhatja, hogy gyakrabban lesz beteg és hosszabb ideig tart a felépülés is.
  • A bőr elszíneződése: a kezeken az ujjak, lábujjak és körmök is kékes színűvé válhatnak a rossz keringés miatt - ezt cianózisnak nevezik, melynek során csak kevés oxigén jut el a test egyes (főleg távoli) részeihez. 
  • Zsibbadás, bizsergés: igen gyakori panasz rossz keringés esetén, mely különösen a kézben és a lábakban érződik. Az idegek igen érzékenyek a tápanyag- és oxigénhiányra, és ha nem kapják meg a szükséges ellátást, az zsibbadást eredményezhet.
  • Visszér: a vénás keringés zavara gyakran visszértágulatokban nyilvánul meg. Ekkor a vénában lévő billentyűk meggyengülnek, így vénás reflux alakul ki. Ennek következménye a kitüremkedő, kacskaringós, kékes-lilás erek.
  • Hideg végtagok: a rossz keringés miatt gyakran hideggé válnak a kezek és a lábfejek, hiszen ekkor kevesebb vér jut el a végtagokhoz. A problémát okozhatja még az úgynevezett Raynaud-szindróma, ami egy olyan állapot, amikor a hideg vagy stressz hatására a véredények túlzottan összeszűkülnek. Ekkor az ujjak hideggé válnak és elszíneződnek (fehér, kékes szín).
  • Merevedési zavar: a férfiaknál a merevedési zavarok hátterében igen gyakran rossz keringés áll, hiszen megfelelő mennyiségű vérre van szükség az erekció eléréséhez.
  • Ödéma: ödéma akkor jelentkezik, amikor a felesleges folyadék felhalmozódik a szövetekben, ami egyébként az egészséges keringési folyamat során kiürülne.

Összegezve

  • A keringési zavarok hétköznapi tüneteket is okozhatnak.
  • Rossz keringés esetén a szervezet nem jut elegendő oxigénhez és tápanyaghoz.
  • Az artériák szűkülete és rugalmasságának elvesztése a fő oka a rossz keringésnek.
  • A szűkület életveszélyes vérrögök keletkezéséhez vezethet.
  • Az artériák szűkülete a lábban perifériás artériás betegséghez vezethet.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Artériás keringészavar: ilyen jeleket hagy a szemen

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

érszűkület

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához