Trombózis: 5 tünet, aminél jobb, ha hívja a mentőket!
Olyan tüneteket mutatunk be, amik óhatatlanul trombózisra utalnak!
A mélyvénás trombózis tünetek nélkül is jelentkezhet. Ha a vénában kialakult vérrög egy része leszakad és az a tüdőbe jut, elzárhat egy verőeret, aminek következtében halálos kimenetelű tüdőembólia alakulhat ki.
1. Lábdagadás
A lábdagadás az egyik legjellemzőbb panasz mélyvénás trombózis során. A vérrögök ugyanis elzárják a váráramlás útját, ami pangást, ödémát okoz. Ekkor a láb erősen megdagad, és szemmel láthatóan nagy lesz a különbség a két végtag között. Ezt azonban néha a térdhajlatban kialakult ún. Baker ciszta is okozhatja trombózis nélkül.
2. Végtagfájdalom
Trombózis során a legtöbben erőteljes fájdalmat éreznek az adott végtagban, ám az is előfordulhat, hogy csak enyhe izomlázszerű tünet jelentkezik. Sajnos könnyű összekeverni mással a problémát – például visszeres fájdalommal, izomlázzal, ízületi fájdalommal- ezért ha megmagyarázhatatlan fájdalmat érez a lábában vagy a karjában, akkor a biztonság kedvéért forduljon orvoshoz! Érdemes tudni, hogy trombózis során a kellemetlen érzés mozgás hatására fokozódik – tilos is ekkor mozogni, mert leszakadhat a vérrög-, illetve a lábfej visszahajlítása esetén a térd mögött a beteg éles fájdalmat érez.
3. Kékes-lilás elszíneződés
Mivel mélyvénás trombózis során a vérrög elzárja a véráramlás útját, ezért az érintett végtagon zúzódás nélkül is livid elszíneződés figyelhető meg. Ez nem keverhető össze a sérülés miatti kék-zöld foltokkal, ugyanis ez nagyobb területet érint, valamint nem történt előzetesen semmilyen külső behatás. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, hogy a meleg tapintású, nagyobb felületen lévő elszíneződést a mélyvénás trombózison (MVT) kívül okozhatja még felületi trombózis is, ami bár kevésbé veszélyes az előbbinél, ám könnyen MVT-t eredményezhet, ezért mindenképpen érdemes komolyan venni!
4. Mellkasi fájdalom
Sajnos van, hogy a mélyvénás trombózis nem jár semmilyen figyelemfelhívó tünettel- ekkor gyakran már a leszakadt vérrög okozta tüdőembólia az első jel. Ennek egyik fő tünete az erős mellkasi fájdalom, köhögés, súlyosabb esetben vérköpés. A fájdalom hasonlíthat a szívrohamhoz is. Ekkor a fájdalom éles és szúró, különösen mély lélegzetvételkor. Amennyiben felmerül a tüdőembólia gyanúja, mihamarabb hívjon mentőket, hiszen ekkor minden perc számít!
5. Légszomj, szapora pulzus
A tüdőembólia a mellkasi fájdalom mellett légszomjjal és szapora pulzussal is járhat, ugyanis a vérrög akadályozza a véráramlást, így lelassítja az oxigén áramlását. Ekkor légszomj lép fel, a szív pedig gyorsabban kalapál, hogy kompenzálja az oxigénhiányt.
Néma trombózis - ha nincsen tünet
Fontos tudni, hogy számos esetben a thrombus kialakulása és a trombózis lefolyása "néma",: ilyen esetben gyakran csak az úgynevezett posttrombotikus szindróma bekövetkezéséből következtethetünk az 5-8 évvel korábban lezajlott trombózisra.
Trombózis kezelése
Amennyiben az említett tünetek jelentkeznek, az első lépés mentőt hívni, hogy az életveszélyes állapotot elhárítsák. Ha ez sikeres és a kórházban sikeres thrombus-oldás történik, akkor igen fontos a megfelelő terápia, hiszen akinél egyszer már kialakult az állapot, akkor utána már sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki újra. A kezelőorvos meghatározott ideig (akár 1-3- évig is) véralvadásgátló terápiát és kompressziós harisnya viselését írja elő, valamint különböző vizsgálatokat javasol, hogy kiderüljön, mi is állt a trombózis hátterében. Sajnos ez nem mindig derül ki, ám előfordulhat, hogy trombofília, pitvarfibrilláció vagy valamilyen daganat (például mióma) vezetett a vérrög kialakulásához.
Mitől alakul ki a trombózis?
A véralvadás egy igen bonyolult folyamat, melynek szerepe, hogy sérüléskor elkerülhető legyen a nagyobb vérvesztés. Ezt a szervezet úgy éri el, hogy károsodás esetén a prothrombinból trombin nevű enzim keletkezik, ami a vérben található oldható fibrinogént fibrinné alakítja. A fibrin egy oldhatatlan fehérje, ami lerakódik az érfal belsejében, majd ott megkeményedik, és vérrögöt létrehozva egyfajta dugót képez a sérülés helyén.
Amennyiben a folyamatban zavar keletkezik, és fokozottá válik a véralvadás, úgy trombózis jön létre. Ez kialakulhat mind az artériákban, mind a vénákban. Ez utóbbi esetben a leggyakrabban az alsó végtagok és a medence vénái érintettek, azonban előfordulhat, hogy az agyban keletkezik vérrög. Ezt az agy vénás öblei után sinus trombózisnak nevezzük.
Nem csak az időseket érinti
Az emberek többsége úgy gondolja, a trombózis az kizárólag az időseket érinti, és őket is csak akkor, ha kórházba kerülnek és hosszas ágynyugalomra vannak ítélve. Azonban tévedés azt hinni, hogy a fiatalokat ne fenyegetné a veszély. Sajnos számos olyan eset van, amikor a fogamzásgátlót szedő, vagy épp a repülőn utazó tinédzser kerül emiatt kórházba - tehát a trombózis őket is fenyegeti, korban, nemben nem válogat. Ezek a fel-nem derített öröklött defektusokban szenvedők, akiket nem szűrtek ki. Amit még kevesebben tudnak az. hogy trombózis csecsemőkorban is kialakulhat, pl. a Protein C nagyfokú hiánya miatt (purpura fulminans)
Olvasta már?
- Trombózis: ez az az 5 eset, amikor indokolt a trombofília szűrés
- Hirtelen szívmegállás: ez az 5 tünet hetekkel korábban előre jelezheti
- Szívinfarktus: ez a 3 tünet már hetekkel korábban jelentkezhet
- Így jelzi a szív az infarktus előtti állapotot
- A láthatatlan visszértágulat ugyanúgy lábfájdalmat okoz - ezért nézesse meg!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!