Így hat a koleszterin a szervezetünkre
Minden harmadik diák túlsúlyos, sok diáknak magas a vérnyomása, magas a cukor- és koleszterinszintje, egyre többen dohányoznak, kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyasztanak, ugyanakkor mozgásszegény életmódot folytat.
Ha ezen nem változtatnak, akkor idejekorán szívinfarktus vagy stroke fenyegetheti őket. Hogy ez ne történjen meg ezért indították útjára a „Koleszterin Sulit” a középiskolások számára. A képzést követően verseny keretében adnak számot a diákok tudásukról.
Koleszterin: fontos a tájékozódás
A kardiovaszkuláris betegségekből adódó elhalálozás a magyar populációt - erőteljesen érinti. Minden második ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg. Az egészséges életmódot nem lehet elég korán kezdeni, a cél megértetni a diákokkal, hogy csak egészséges gyermekből lehet egészséges felnőtt. Ez azért is nagyon fontos, mivel minden harmadik diák túlsúlyos, sok diáknak magas a vérnyomása, magas a cukor- és koleszterinszintje, sok tanuló dohányzik, kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, ugyanakkor mozgásszegény életmódot folytat.
A statisztikai adatokat itt tudja megtekinteni - balra a férfiak, jobbra a nők halmaza (forrás: KSH - Központi Statisztikai Hivatal):
A „Koleszterin Suli” versenysorozat keretében ezen a szomorú statisztikán (lásd. az ábra) szeretne változtatni a kardiológus szakma, valamint a Magyar Atheroslerosis Társaság. Ugyanakkor fel kívánják hívni a figyelmet a diákok körében is az egészséges életmódra és a magas koleszterinszint által okozott szív és érrendszeri megbetegségek megelőzésének fontosságára.
A korábban nagy sikert arató versenyek után ezúttal Budapest került a középpontba, ahol április második hétvégéjén a budai középiskolák tanulói mérhették össze tudásukat. A felhívásra 24 háromfős csapat jelentkezett, amely tagjai közül többen orvosi szakon szeretnék folytatni tanulmányukat.
Ismerkedjünk meg a koleszterinnel
A többhetes felkészítés során a diákok megismerhették a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikófaktorait, különös tekintettel a magas koleszterinszintre, ugyanakkor megtanulták, mikor kell mentőt hívni és mit kell tenni, amíg a segítség megérkezik.
A program hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekekből egészséges felnőttek legyenek, és idejekorán ne kapjanak szívinfarktust, esetleg szélütést. Dr. Maurovich Horváth Pál, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika adjunktusának előadása segítette a diákok felkészülését, többek között bepillantást nyerhettek a szív- és érrendszer működésébe, ugyanakkor számos érdekességet árult el a koleszterinről valamint a rizikófaktorokról.
Az előadást követően a diákok részt vehettek ingyenes vérnyomás, vércukor- és koleszterinszint vizsgálaton. Az eredmények értékelése során kiderült, hogy mintegy 40 százalékának magas a vérnyomása, 12 százalékának pedig a koleszterinszintje.
Az előadást és egy próbatesztet követően, az élő verseny selejtezőjének számító időkorlátos, online verseny döntött arról, hogy melyik öt csapat jutott be az április 13-i döntőbe. Az eseményen a felkészült csapatok között éles volt a verseny és számos érdekes és izgalmas válasz született. A győztes a Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium csapata lett, amelynek tagjai Dóczy Balambér, Csató Dániel és Andaházy Bence volt, akik kivétel nélkül kiemelkedő tudásról tettek tanúbizonyságot.
A zsűri elnöke prof. Dr. Kiss Róbert Gábor címzetes egyetemi tanár, a Magyar Kardiológusok Társaságának korábbi elnöke, MH Egészségügyi Központ Kardiológiai Osztály vezető főorvos volt, ugyanakkor a verseny szakmai mentora Prof. Dr. Merkely Béla a Semmelweis Egyetem rektora, a Városmajori Szív és Érsebészeti Klinika vezetője a kardiológus szakmai kiemelkedő nemzetközi szaktekintélye, aki nagyon fontosnak tartja az ilyen és hasonló kezdeményezést, amelyet a Magyar Atheroslerosis Társaság is támogatott és támogat. A következő megmérettetés szeptemberben lesz, ahol a Pesti Középiskolások mérik össze tudásukat.