A hirtelen szívmegállás nem mindig lép fel olyan hirtelen - ezek a tünetek jelezhetik előre
Nem mindig olyan a hirtelen szívmegállás, mint amilyennek gondoljuk.
Hirtelen szívmegállás akkor következik be, amikor a szív leáll, illetve olyan gyorsan, szabálytalanul ver, hogy képtelen hatékonyan pumpálni a vért. Az érintett személyek általában azonnal összeesnek - ezért is hívják az állapotot hirtelen szívmegállásnak. Ez egy életveszélyes helyzet, amely azonnali kezelést igényel,hiszen a szív leállása rövid időn belül halálos kimenetelű lehet a szervek számára az oxigénhiány miatt.
Tünetei közé tartozik az eszméletvesztés, szívdobogás, szédülés, gyengeség, valamint mellkasi fájdalom, légszomj és hányinger. Oka a kóros szívritmus, különösen a kamrafibrilláció, amely megakadályozza a szív hatékony vérpumpáló képességét. A szívmegállás mögött olyan tényezők is állhatnak, mint a kardiomiopátia, szívroham, szívelégtelenség, illetve bizonyos gyógyszerek, drogok vagy súlyos sérülések.
Nem mindig történik olyan hirtelen
Ha hirtelen szívmegállást vizualizálunk, úgy legtöbbször a következő jelenet pereg le a szemünk előtt: az illető boldogan éli mindennapjait, majd a legváratlanabb pillanatban a mellkasához kap, összeesik és meghal. Bár ilyen is létezik, ám érdemes tudni, hogy az állapotnak lehetnek figyelmeztető jelei.
Az Annals of Internal Medicine című folyóirat egyik jelentése szerint akár napokkal a hirtelen szívleállás előtt jelentkezhetnek tünetek.
- A hirtelen szívleállást sokáig derült égből villámcsapásnak tekintették, de azt tapasztaltuk, hogy sokan egy nappal (néha több nappal) figyelmeztető jeleket tapasztalnak – mondta Dr. Sumeet S. Chugh, a Cedars-Sinai Heart társigazgatója. Los Angeles-i Intézet, aki az új tanulmányt vezette.
A tanulmányban 839 ember szívmegállását vizsgálták, akik közül 430 (51%) észlelt figyelmeztető tüneteket a probléma előtt - főleg mellkasi fájdalmat, nehézlégzést, gyors, szabálytalan szívverést, hirtelen influenzaszerű panaszokat . Ezek a tünetek a legtöbb esetben (93%) a szívmegállás előtti 24 órán belül jelentkeztek. Ugyanakkor csak 81 ember (19%) hívott orvost, hogy jelezze a panaszokat a szívmegállás előtt.
A túlélési esélyeket is megvizsgálták, melynek során kiderült, hogy azoknak, akik a tünetek észlelésekor hívták a mentőket, 32,1% volt az esélyük a túlélésre, míg azoknak, akik nem ez csupán 6% volt.
Mi a különbség a szívroham és a hirtelen szívmegállás között?
Sokan összekeverik a kettőt, pedig lényeges különbségek vannak a két állapot között. Szívinfarktusról akkor beszélünk, amikor egy elzáródott artéria megakadályozza, hogy a vér eljusson a szív egy részéhez. Ha az elzáródott artériát nem nyitják meg gyorsan, a szívnek az a része, amelyhez az adott artéria a vért szállítaná, elkezd elhalni. Minél tovább marad kezelés nélkül, annál nagyobb lesz a károsodás mértéke. A szívroham tünetei lehetnek azonnaliak és intenzívek, de lassan, enyhébb tünetekkel is kezdődhet. Fontos megjegyezni, hogy a szívroham alatt a szív általában nem áll le.
Ezzel szemben a hirtelen szívmegállás oka a szív elektromos rendszerének hibája. Ilyenkor a szív elektromos rendszere összezavarodik, és kaotikus, gyors összehúzódásokat idéz elő. Emiatt a szív nem tud hatékonyan pumpálni, és leáll a vérkeringés az agyba, a tüdőbe és a test többi részébe. Ilyen esetben az egyetlen esély a túlélésre az azonnali újraélesztés megkezdése és a defibrillátor használata.
Az emberek körülbelül 90%-a meghal hirtelen szívleállás következtében, míg szívinfarktusba azonnal csak körülbelül 5%-uk (érdemes tudni, hogy a két állapot összefügghet és a szívinfarktus provokálhat hirtelen szívmegállást).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
A kardiológus elmagyarázza hogyan és miért alakulhat ki a hirtelen szívhalál