Heves, erős szívdobogás nyugalmi állapotban: mikor jelezhet bajt?
Olykor mindenki tapasztalhat heves szívdobogást, azonban ha pihenés alatt is fellép, érdemes utánajárni a panasznak.
A pulzus egyik fontos életjelünk, melynek vizsgálatával képet kaphatunk egészségi állapotunkról, szívünk, ereink megfelelő működéséről. Megmutatja, szívünk 1 perc alatt milyen sebességgel pumpálja a vért testünkbe. Normál pulzus esetén az artériák a szívveréssel megegyező ritmusúak, periodikus lüktetésűek. Az általánosan elfogadott, normál érték felnőttek esetében 72/perc, azonban ez az egyéni jellemzőktől, az életmódtól, de akár a napszaktól függően kissé eltérő lehet. Ezek alapján, a 60-80 ütés/perc közötti értékek is elfogadottak.
Magas pulzus, heves szívdobogás sokak számára ismerős tünet lehet
Hátterében számos szív-és érrendszeri kórkép állhat, ezért érdemes többszöri megjelenése során mielőbb kardiológus szakorvoshoz fordulni. A pulzus tapintásával fontos információkat szerezhetünk egészségi állapotunkról, hiszen annak normálistól való eltérései betegséget is jelezhetnek. Természetesen a szívverés gyakorisága edzés közben, illetve stresszhelyzetben automatikusan megemelkedik, ám ha valakinél túlzott méreteket ölt, vagy ha nyugalmi helyzetben is szaporává válik, akkor érdemes utánajárni a panasz hátterének.
Jelezhet ugyanis többek között szívelégtelenséget, gyógyszer intoleranciát, pajzsmirigy-túlműködést és akár vérnyomászavar (alacsony, magas) is.
A pulzust legegyszerűbben a csukló belső részén, illetve a nyak oldalán lévő főütőéren lehet kitapintani, valamint léteznek már olyan vérnyomásmérő készülékek, melyek a szisztolés és diasztolés értéken kívül a pulzusszámot is jelzik. Bár kortól, nemtől és egyéni hajlamtól is függ, kinél mennyi a normál tartomány, ám általánosságban elmondható az egy perc alatt mért 70 és 100 között nevezhető kielégítőek az érték.
Amennyiben ennél magasabb, akkor célszerű kivizsgálni, mi állhat a hátterében, hiszen a magas pulzusszám azt jelzi, a szívnek valamiért keményebben kell dolgoznia.
A magas pulzusszám és magas vérnyomás
Mint már említettük, a magas pulzusszám akár magas vérnyomás betegséget is jelezhet, ami azért is veszélyes, mivel a két állapot külön-külön is lényegesen megnövelik a szívhalálozás esélyét.
Hipertónia esetén az erek belső részén apró sérüléseket hoz létre, így meszesedés következhet be, ami nagyobb munkára készteti a szívet.
Továbbá norvég tanulmányok szerint a pulzusszámban minden 10 ütésnyi emelkedés egy perc alatt akár 18 százalékkal is megemelheti a koszorúérbetegség miatti halálozás rizikóját. Tehát amennyiben ehhez magas vérnyomás is társul, akkor a kockázat ennél jóval magasabb!
Éppen ezért érdemes különös figyelmet fordítani a panaszra, hiszen ha hipertónia áll a hátterében, akkor azt mindenképp kezelni szükséges (pl. béta-vagy kálcium-csatorna blokkolókkal), mert az nem csak a vérnyomást, de a pulzusszámot is normalizálja. Tehát megfelelő terápiával nem csak a kellemetlen panasztól szabadulhat meg, de sokat tehet szíve és érrendszere egészségéért.
Ezek a normális pulzus jellemzői
- Frekvencia (szám/perc): a pulzusszám azt mutatja, hány ütést észlelünk egy perc alatt. A normál pulzus általában 60 és 100 ütés/perc között van nyugalomban felnőtteknél.
- Ritmusosság és teltség: a pulzusnak ritmusosnak kell lennie, ami azt jelenti, hogy a pulzusok között egyenletes időintervallumoknak kell lenniük. Az artéria tapintása közben értékelhető a teltség, amely általában az artériákban lévő vér mennyiségét jelzi.
- Elérhetőség (tapinthatóság): a normál pulzus könnyen elérhető az artériákban. A leggyakrabban használt helyek a radiális artéria a csuklón, a carotis artéria a nyakon és az inguinalis (lágyéki) artéria a combon.
- Erősség: a normál pulzus erőssége is fontos értékelési kritérium lehet. Az artéria pulzálása lehet erős, közepes vagy gyenge.
- Elnyomhatóság: az elnyomhatóság azt jelzi, hogy a pulzus mennyire könnyen nyomható el a tapintás során. Például az artériákban jelentkező elnyomható pulzusok észlelése súlyosabb keringési problémákat jelezhet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!