Ezeket látta már?

Tényleg lehet halálra rémülni? Szakértők elárulták a választ

halálra rémül lehet válasz

Halálra rémül - ez vajon csak egy kifejezés vagy tényleg bekövetkezhet?

Heves szívdobogás, mellkasi fájdalom, izzadás - amikor megijedünk, ezek a panaszok rendszerint jelentkeznek a vérbe áramló adrenalin miatt. De vajon tényleg bele lehet halni az ijedtségbe?

Bármilyen meglepő, a válasz az, hogy igen, hiszen a nagy riadalom erőteljes hatással lehet a szervezetre. A félelemnek tehát valóban lehetnek szélsőséges élettani hatásai, így ritkán, de előfordulhat, hogy az illető életét veszti miatta.

Dr. Martin Samuels, a Brigham and Women's Hospital munkatársa éveket szentelt annak, hogy tanulmányozza az ijedtség okozta halálozásokat, és még 2006-ban az ABC News-nak elmondta, hogy "egyértelmű bizonyíték van arra, hogy bizonyos és nagyon speciális körülmények között halálra lehet rémülni."

Az intenzív érzelmek ugyanis szívrohamot válthatnak ki, különösen azoknál, akik eleve valamilyen szívbetegségben szenvednek. De még azok az emberek is, akiknek nincs szívproblémájuk, még ők is szó szerint halálra rémülhetnek.

- Ha valakinek szívbetegsége van, magas vérnyomással küzd, dohányzik, magas a koleszterinszintje stb. és emiatt megkeményedtek az artériái, úgy megnő az esélye annak, hogy a hirtelen sokk következtében meghal - magyarázta Samules. – Akár szívroham, akár agyvérzés miatt.

Az adrenalin a bűnös

Ilyenkor a halált a hatalmas adrenalinlöket okozza - ez az a hormon, mely a harcolj vagy menekülj üzemmódba készteti a testet. A szív ekkor hevesebben ver, a pupillák kitágulnak, és a vér az izmokba áramlik.

Az adrenalin azonban rossz esetben kamrafibrillációt okozhat. Ez már önmagában is életveszélyes lehet, pláne akkor, ha kalcium felszabadulásával jár, mely a szívbe kerülhet.

- A kalcium a szívsejtekbe jutva a szívizomzat erős összehúzódását okozza - magyarázta Dr. Robert Glatter, a New York-i Lenox Hill Kórház sürgősségi orvosa a Live Science-nek. - Válaszreakcióként a kalcium folyamatosan ömlik be, így a szívizmok nem képesek ellazulni.

- Ehhez nem kell feltétlenül szívbetegségben szenvedni, bár ezek az emberek minden bizonnyal nagyobb kockázatnak vannak kitéve.

Bárkinél felléphet

Az orvosok szerint sajnos bárkivel megtörténhet a tragédia. A nagyobb katasztrófák után érezhetően megnő a hirtelen szív- és váratlan halálozások aránya.

Dr. Holly Anderson kardiológus például egy 60 éves nő esetéről mesélt anno az ABC-nek: az asszony lesújtó híreket kapott férje egészségével kapcsolatban, majd ahogy a pár elhagyta az orvosi rendelőt, a nő hirtelen szorítást érzett a mellkasában, és nem kapott levegőt.

- Miután elvittem a sürgősségire, és az EKG-ra tettem, meglepődve láttam, hogy az egész szíve leállt, mégis tökéletes volt a szív vérellátása – mondta Anderson. - Annyira le volt sújtva férje állapota miatt, hogy szó szerint leállt a szíve.

Ezt az állapotot megtört szív szindrómának is nevezik, mely egy olyan, hirtelen fellépő szívelégtelenség, amit gyász vagy valamilyen sokk okoz, és az ember ebbe belehal.

Összegezve

  • Az ijedtségnek valóban lehetnek komolya élettani hatásai.
  • Az intenzív érzelmek szívrohamot vagy agyvérzést is okozhatnak.
  • Az adrenalin kamrafibrillációt és életveszélyes reakciókat válthat ki.
  • Tragédiák után megnőhet a hirtelen szív- és váratlan halálozások aránya.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Valóban megszakadhat a szív - ezek a tünetek jelzik

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívinfaktus

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához