Ezeket látta már?

Ettől függ, hogy éjszaka vagy nappal halunk meg!

elhalálozás, éjszaka, hirtelen szívmegállás, agy légutak orvosi segítség

Bár ritkán beszélünk róla, mindenki elgondolkodik időnként azon, hogyan érhet véget az életünk.

Néhányan talán attól tartanak, hogy álmukban halnak meg, de ha nincs valamilyen különleges egészségügyi problémánk, ennek az esélye viszonylag alacsony. Különböző tényezők befolyásolják, hogy melyik napszakban történhet meg a halál.

Ezek a tényezők befolyásolják, hogy melyik napszakban halunk meg

Számos oka lehet annak, ha valaki álmában huny el, és ezek általában a három legfontosabb szervünkkel függnek össze: a szívvel, a tüdővel és az aggyal. Dr. Milind Sovani, a Nottinghami Egyetemi Kórházak NHS Trust légúti gyógyászatának tanácsadója elmagyarázta a Newsweeknek, hogy alvás közben kevésbé vagyunk képesek reagálni azokra a jelekre, amelyek azt mutathatják, hogy baj van ezekkel a szerveinkkel.

A szív

A leggyakoribb ok a szívproblémákhoz köthető. Sumeet Chugh, a Cedars-Sinai Heart Rhythm Center orvosi igazgatója szerint a hirtelen szívmegállás felelős az alvás közben bekövetkező váratlan halálozások 90%-áért. Különösen kockázatot jelentenek a koszorúér-betegségben szenvedők, a megnagyobbodott szívűek és a szabálytalan szívverésűek (gyakran kamrafibrillációnak nevezett állapot).

A hirtelen szívmegállás akkor következik be, amikor a szív hirtelen megszünteti a vér pumpálását a főbb szervhez, ami gyors beavatkozás nélkül halálhoz vezethet. Az ilyen esetek 22%-a este 10 és reggel 6 óra között történik, ebben az időszakban főként a nők veszélyeztetettek.

Légutak

Az obstruktív alvási apnoe szintén szerepet játszhat az alvás közbeni halálozásban. Az ilyen betegeknél több mint két és félszer nagyobb az esély a hirtelen szívhalálra éjfél és reggel 6 óra között, mint azoknál, akik nem szenvednek ebben a betegségben. Az obstruktív alvási apnoe a légutak izomzatának beszűkülését jelenti, ami rövid időre leállítja a légzést, oxigénhiányt okozva, és megemeli a pulzusszámot és vérnyomást, ami növeli a hirtelen szívmegállás kockázatát.

Az agy

Az epilepszia egy gyakori idegrendszeri állapot, amely rohamokat okoz. Azoknál a betegeknél, akiknek rohamait nem lehet teljesen kontrollálni, a hirtelen, váratlan epilepsziás halál a vezető halálokok közé tartozik. Bár a hirtelen, váratlan epilepsziás halál pontos okai nem teljesen világosak, gyakran éjszaka fordul elő. Egyes kutatások szerint az alvás növeli a kockázatot.

A szélütés is okozhat hirtelen éjszakai halált. A szélütések körülbelül 25%-a alvás közben következik be, és az olyan állapotok, mint az obstruktív alvási apnoe, szintén növelhetik a kockázatot. Szélütés akkor fordul elő, ha egy vérrög vagy egy véredény megrepedése megakadályozza, hogy vér jusson az agyba. Oxigénellátás nélkül az agysejtek elpusztulnak, és a test érintett területei nem működnek megfelelően, ami végzetessé válhat.

Hogyan csökkenthető a kockázat?

Ha olyan betegségeink vannak, amelyek növelhetik az alvás közbeni halálozás kockázatát, ajánlott orvoshoz fordulni. Az orvos figyelembe veszi az életmódunkat és a családi előzményeket is. Az egészséges életmód fenntartása, elegendő alvás, rendszeres mozgás és egészséges táplálkozás mind hozzájárulhatnak a kockázat csökkentéséhez.

Összegezve

  • Az alvás közben bekövetkező hirtelen halál okai három legfontosabb szervünkhöz kapcsolódnak: a szívhez, a tüdőhöz és az agyhoz.
  • Az alvás közben bekövetkező hirtelen halálozások 90%-áért a hirtelen szívmegállás felelős, mely leggyakrabban este 10 és reggel 6 óra között jelentkezik, főként a nők esetében.
  • Az obstruktív alvási apnoe és az epilepszia is szerepet játszhat az alvás közben bekövetkező hirtelen halálozásokban, növelve a kockázatot.
  • A szélütések körülbelül 25%-a alvás közben történik, és az obstruktív alvási apnoe növelheti a kockázatot.
  • Az egészséges életmód fenntartása, elegendő alvás, rendszeres mozgás és egészséges táplálkozás mind hozzájárulhatnak az alvás közbeni hirtelen halál kockázatának csökkentéséhez.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nem mindegy, hogy bánat, vagy krónikus gyász emészti: így különböztetheti meg a kettőt

Nem mindegy, hogy bánat, vagy krónikus gyász emészti: így különböztetheti meg a kettőt

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szívhalál

Forrás: IFLScience
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához