Gyors emlékezetromlás: van, amikor közelgő stroke-ot jelez
Az idősebbeknél a stroke-ot gyakran megelőzi ez a tünet.
Idősebb életkorban gyakran gyors és jelentős mértékű emlékezetzavar figyelhető meg az agyi események bekövetkezése előtt, derült ki egy nagyszabású amerikai tanulmányból. Egy, az agyi katasztrófákról szóló nemzetközi konferencián New Orleans-ban bemutatott kutatás során 11 814 ötvenévesnél idősebb személyt vizsgáltak több mint tíz évig. A résztvevők memóriáját kétévente ideggyógyászati ellenőrzéssel értékelték.
A vizsgálat célja az volt, hogy felmérjék a szélütés gyakoriságát az idősebb amerikai népesség körében, és hogy kiderüljön, előzi-e meg valamilyen tünet az agyi eseményeket. Az öregedés természetesen az emlékezet fokozatos romlásával jár, de ebben nagy egyéni eltérések mutatkoznak.
Gyors emlékezetromlás stroke előtt
A kutatók kimutatták, hogy azok az idős emberek, akik a vizsgálat során szélütést szenvedtek és túlélték, a tragikus esemény előtt gyorsabb emlékezetromlást tapasztaltak, mint akiknél ilyen rosszullét nem fordult elő. A legnagyobb meglepetést az okozta, hogy a memória romlása különösen nagymértékű volt a szélütés előtti időszakban azoknál, akik súlyos agyi katasztrófát szenvedtek és belehaltak.
Gondolkodási zavar, memóriaromlás? Ilyen tüneteknél forduljon orvoshoz
A szakemberek hangsúlyozták, hogy a gyors és nagyfokú emlékezetzavar figyelmeztető jelként értékelhető és alkalmas arra, hogy felhívja a kezelőorvos és a beteg környezetében élők figyelmét, hogy fokozott mértékben igyekezzenek az agyi katasztrófa minden módosítható kockázati tényezőjét kizárni.
Összegezve
- Az agyi események előtt idősebb korban gyakran gyors és jelentős mértékű emlékezetzavar figyelhető meg.
- 11 814 ötvenévesnél idősebb személyt vizsgáltak több mint tíz évig egy kutatás során.
- Azok, akik szélütést szenvedtek és túlélték, gyorsabb emlékezetromlást tapasztaltak a tragikus esemény előtt.
- A memória romlása különösen nagymértékű volt a szélütés előtti időszakban azoknál, akik belehaltak az agyi katasztrófába.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Gyógyszerkereső