Gyomorégés vagy szívroham? Így különböztetheti meg a kettőt egymástól
Igen könnyű összekeverni a két állapotot, hiszen a tüneteik közt lehetnek átfedések.
A gyomorégés igen gyakori panasz, melyet akár az egészségesek is tapasztalhatnak bizonyos ételek után. Savas reflux esetén ez még gyakoribb, hiszen ekkor a nyelőcső alsó végén lévő záróizom nem zár megfelelően, ezáltal a gyomorsav könnyen visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami kellemetlen gyomorégést okozhat.
A panasz azonban - egyéni érzékenységtől is függően - erősebb is lehet, így könnyen összekeverhető a szívinfarktussal.
Nehéz megkülönböztetni a kettőt
Mind a gyomorégés, mind a szívroham igen kellemetlen panaszokat okozhat a mellkasban. Sőt, az igen erős gyomorégést még a tapasztalt orvosok sem mindig tudják megkülönböztetni a szívinfarktustól csupán a panaszok alapján és a fizikális vizsgálattal - éppen ezért, ha mellkasi fájdalom miatt megy valaki sürgősségire, az első az, hogy azonnal elvégzik a szívrohamhoz kapcsolódó vizsgálatokat.
Hogyan lehet mégis megtudni, mi is okozza a panaszait?
Az egyik jelentős különbség az, hogy a szívroham általában nyomásnak, szorításnak tűnik – nem pedig égő fájdalomnak. Az érzés felsugározhat a bal karba, a nyak felé és az állkapocsba, a gyomorégés pedig inkább a torokba.
A gyomorégés ráadásul általában evés után, fekvés vagy lehajlás közben jelentkezik és akkor is súlyosbodik (főleg akkor, ha fűszeres, nehéz ételt evett előtte). Emellett a szájában érezhet savanykást ízt, sőt, kis mennyiségű gyomorsav, gyomortartalom is feljuthat a torokba (bár nem mindig). Amennyiben ilyet tapasztal, vegye be savlekötőt (ekkor lehetőleg ne házi praktikákkal próbálkozzon, hogy minél gyorsabban hasson). Ha egyszerű gyomorégésről van szó, akkor rövid időn belül ez segít.
Szívroham esetén a kísérő tünet lehet légszomj, szédülés és hideg verejtékezés, így ha ezeket is tapasztalja a mellkasi fájdalom mellett, akkor ne várjon az orvos felkeresésével és hívjon mentőt!
Kérdések, melyek segíthetnek eldönteni, hogy szívroham vagy gyomorégés okozza a panaszt
- Csökken a panasz pozícióváltással?
- Javul savlekötővel?
- Inkább nyomást, szorító érzést érez egy széles területen, ami kb. akkora, mint egy zárt ököl? Ez szívrohamra utalhat.
- Mióta áll fenn a panasz? Ha több mint 15 perc telt el úgy, hogy savlekötőre és pihenésre sem enyhült, sürgősen hívjon orvost!
- Fennáll a szívroham valamely fő kockázati tényezője? (pl. magas vérnyomás, magas koleszterinszint, érszűkület, dohányzás)
- Van diagnosztizált szívbetegsége?
Amennyiben ezeket sorra veszi, segíthet eldönteni, hogy mivel is áll szemben. Azonban fontos, ha nem tudja biztosan mi is okozza a tüneteket, mindenképp forduljon orvoshoz!
Összegezve
- A gyomorégés és a szívinfarktus tünetei összekeverhetők.
- A gyomorégés gyakori panasz, különösen savas reflux esetén.
- A szívroham mellett légszomj, szédülés és hideg verejtékezés is jelentkezhet.
- A szívinfarktustól a gyomorégést fizikális vizsgálattal is nehéz megkülönböztetni.
- A gyomorégés a torokba sugározhat.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!