Sztrók: ezek a szokások és vitaminhiányos állapotok növelhetik az esélyét
Nem csak a dohányzás vagy a mértéktelen alkoholfogyasztás vezethet stroke-hoz. Ezek a fő rizikófaktorok.
A stroke során az agy vérellátási zavara okoz működészavart, amely maradandó károsodást eredményezhet, vagy halálos kimenetelű lehet. Két alapvető típusa létezik: az agyi infarktus (iszkémiás stroke), amely során az agy nem kap elegendő vért (ez az esetek 80%-ában fordul elő). A másik típus az agyvérzés (vérzéses stroke), ekkor pedig az erekből kilépő vér károsítja az agyállományt – ez az esetek 20%-ban fordul elő.
Stroke - versenyfutás az idővel
A stroke, vagyis az agyi érkatasztrófa során az agy valamely területén a vérellátás olyan szinten leromlik, hogy ez a környező sejtek pusztulásához vezet, ezzel hosszútávú, maradandó agykárosodást okozva, amely felnőttkori rokkantsággal és egyes szervek funkcióvesztésével, a beszédkészség elvesztésével is járhat.
Stroke esetén mindössze 4,5 óra áll rendelkezésre ahhoz, hogy a megfelelő kezeléssel elkezdődjön a keletkezett vérrög feloldása. Minél később kerül a beteg ellátásra, annál súlyosabb állapot áll elő, maradandó emlékezetkiesés, beszédzavar, az esetek háromnegyedében rokkantság alakulhat ki.
Magyarországon mintegy 45-50 ezer ember kap stroke-ot évente, közülük kb. 15 ezren nem élik túl a betegséget. A statisztikai adatok szerint a szélütést túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12–18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24–53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka pedig depresszióval küzd.
Idehaza ez a harmadik leggyakoribb halálok és az egyik leggyakoribb rokkantságot okozó betegség, melynek előfordulása az életkor előrehaladtával folyamatosan nő.
A diagnosztizálásában kiemelten fontos szerepet kap a kísérő betegségek, így a vérnyomás, a vércukor és koleszterinszint felderítése, valamint a szélütés kiterjedtségének felbecsülése. Ez utóbbihoz különböző neurológiai vizsgálatok mellett szükséges lehet koponya CT valamint a nyaki erek ultrahang vizsgálata is.
Rossz szokások
A news18 összeszedte a legáltalánosabb dolgokat, amelyek növelik a vérrög, agyvérzés és stroke kialakulását. Listájukon a dohányzás, az alkohol fogyasztás, valamint a passzív életmód szerepel, karöltve a már meglévő egészségügyi problémák elhanyagolásával. Ezek az okok nem lepnek meg senkit, de vajon azt tudta, hogy már a reggelinél növelheti annak az esélyét, hogy érrendszeri panaszai legyenek?
1. Helytelen reggelizési szokások
A reggelire fogyasztott nehéz, cukros ételek, a palacsinta, a péksütemény és a cukros pelyhek nem csak üres kalóriákat jelentenek, de a stroke kockázatát is növelhetik, míg, a kutatások szerint akik teljeskiörlésű gabonában gazdag reggelit fogyasztanak egészségesebbek az érrendszerük, és csökken a stroke kialakulásának kockázata is.
2. Túlzott alkoholfogyasztás
A stroke kockázata párhuzamosan nő az alkoholfogyasztással. Egy a Stroke folyóiratban megjelent 2015 -ös tanulmány megállapította, hogy azoknál, akik naponta több mint két egységnyi italt fogyasztanak, 34 százalékkal nagyobb a stroke kockázata, mint azoknál, akiknek napi átlaga kevesebb, mint fél egység.
3. Dehidratáltság
Már pár százalékos dehidratáltságnál is csökkennek kognitív képességeink. A Frontiers in Neurology 2019-es tanulmányában 203 stroke-ot szenvedett pácienst vizsgáltak meg.
A Frontiers in Neurology folyóiratban közzétett 2019 -es tanulmány 203 beteget értékelt, akik ischaemiás vagy vérzéses stroke -ban szenvedtek. A kutatás megállapította, hogy a páciensek zöménél kimutatható volt a dehidratáltság amikor kórházba kerültek, vagy a stroke-ot követő három napban. Ráadásul azok, akik dehidratáltak voltak, nehezebben is épültek fel.
4. Vitaminhiány
A dehidratáltság mellett a vitaminok hiánya is növelheti a kockázatot. Különösen a C-vitamin és a D-vitamin azok, amelyek jelentősek a stroke megelőzésében. Az Amerikai Neurológiai Akadémia 2014 -es éves ülésén bemutatott egyik tanulmány megállapította, hogy a vérzéses stroke-ot szenvedők 59 százaléka C -vitaminhiányban szenvedett. Ezt összehasonlították olyan kontrollcsoporttal, akik nem szenvedtek agyvérzést, és akiknek normális volt a C -vitamin szintje. A Stroke-ban közzétett 2012-es metaanalízis pedig az állapította meg, hogy azoknál az embereknél, akiknek alacsonyabb volt a 25-hidroxi-D-vitamin szintje-a D-vitamin hidroxilezésével a májban termelt prehormon-, nagyobb volt a stroke kockázata, mint a magasabb szintűeknél.
5. Mozgáshiány
Egy új tanulmány szerint azoknál a 60 év alatti felnőtteknél, akik napjuk nagy részét ülve töltik, nagyobb a stroke kockázata, mint azoknál, akik több időt töltenek fizikai aktivitással.
A fizikai munkát végzők kevésbé érintettek
Azoknál, akik napi nyolc vagy több órát ültek, és egyébként nem voltak fizikailag nagyon aktívak, hétszer nagyobb volt a stroke kockázata, mint azoknál, akik kevesebb mint négy órát töltöttek ülőmunkával és legalább 10 percet mozogtak naponta - derül ki az Amerikai Szívgyógyász Szövetség Stroke című szaklapjában megjelent tanulmányból.
A kutatók a kanadai közösségi egészségügyi felmérésben részt vevő 143 ezer felnőtt egészségügyi adatait elemezték. Átlagosan 9,4 éven át követték a 40 éves és annál idősebb résztvevőket, akiknek nem volt korábban stroke-juk.
A vizsgálatban részt vevők közül 2965 embernél alakult ki stroke. Kilencven százalékban ischaemiás stroke-ot kaptak a vizsgálati időszak alatt. Ez a stroke leggyakoribb típusa, mondta Joundi, ami akkor következik be, amikor az agyat vérrel ellátó artéria elzáródik. Ha a stroke-ot nem kezelik gyorsan, az agysejtek az adott területen oxigénhiány miatt elhalhatnak - tette hozzá.
Összegzve
- A stroke fő rizikófaktorai: dohányzás, alkoholfogyasztás.
- Két fő típusa: agyi infarktus (iszkémiás stroke) és agyvérzés (vérzéses stroke).
- Magyarországon évente kb. 45-50 ezer ember kap stroke-ot, közülük kb. 15 ezren nem élik túl.
- A reggeli fogyasztott ételek is befolyásolhatják a stroke kialakulását.
- Alkoholfogyasztás, dehidratáltság, valamint C-vitamin és D-vitamin hiánya növelheti a stroke kockázatát.
Olvasta már?
- Elhanyagolt magas vérnyomás: ehhez a 6 súlyos szövődményhez vezethet
- Ez a stroke 7 jele - már egy esetén is azonnal mentőt kell hívni!
- A magány felerősítheti a fájdalomérzetet, és a stroke esélyét is növelheti
- Agyvérzés: ha ezeket a tüneteket látja a hozzátartozóján, hívjon mentőt!
- Izommerevség, görcsösség: akár hetekkel, hónapokkal a stroke után is jelentkezhet, így ismerheti fel időben
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!