Erre figyeljen az ünnepek alatt, ha véralvadásgátlót szed!
Amennyiben a karácsonyi ünnep vagy szilveszter idejére elutaznak, akár egy hosszabb autó- vagy repülőútra, előtt keresse fel orvosát, hiszen előfordulhat, hogy megelőző alvadásgátló kezelésre is szüksége lehet.
Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistájának hasznos tanácsai.
Előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózist követően évekig, vagy akár élethosszig tartó véralvadásgátló kezelésre szorulnak a betegek, így be kell tartaniuk az ünnepek idején is orvosuk tanácsait. Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont orvosa segítségével összeszedtünk néhány hasznos tanácsot.
Hosszabb útra készülök!
A hosszabb repülőút, illetve autóval, busszal vagy vonattal történő megterhelő utazás megnöveli a mélyvénás trombózis, valamint a tüdőembólia létrejöttének kockázatát. Az utazási trombózis sajnos gyakori probléma. A tartós mozdulatlanság, a szűk hely, a keresztbe tett lábak, a szoros cipő és ruha viselése, a kevesebb folyadékfogyasztás megnöveli a vérrögök kialakulásának rizikóját.
Amennyiben két óránál hosszabb útra indul, ha teheti, legalább óránként álljon fel, sétáljon, mozgassa át végtagjait, igyon sok folyadékot, de ne kávét. Hasznos a kompressziós harisnya viselése! Akár speciális kezelésre lehet szüksége bizonyos esetekben (LMWH adása) az utazás előtt, illetve a visszaút előtt 1-2 nappal, azonban ha megfelelően, a kezelőorvos utasításai alapján szedi az alvadásgátlót, akkor nincs szükség erre.
Miért fontos a kompressziós harisnya?
A kitágult vénák ellen hatékony a kompressziós harisnyaviselése – akár egy hosszabb út során is –, amely összenyomja az ereket, hozzájárul a megfelelő véráramláshoz a mélyebben futó vénákban is. Fontos, hogy megfelelő méretet válasszon, és nem mindegy, meddig ér a harisnya. Ezt beszélje meg orvosával!
Ne feledkezzen meg a kényelmes cipőről sem. Javasolt a domború talpú lábbeli, amely mozgásban tartja a lábszár izmait.
Milyen téli sportok tiltottak?
A síelés, korcsolyázás, jéghoki, a hegymászás semmiképpen sem ajánlott, a balesetveszélyes sportok sérülés esetén vérzéses szövődménnyel járhatnak. Általánosságban a küzdősportok mellőzendők! Helyette javasolható a séta, a túrázás, az úszás.
Előfordulhatnak nem várt események, esetek, akár otthon vagy az utazás során, amelyekre fokozottan figyelnie kell: betegség, baleset, vírusfertőzés, gyulladásos bélbetegség, trópusi betegség, stb. Amennyiben ilyesmi előfordulna, a kumarin-kezeltek INR ellenőrzése külföldön is elérhető. Nagyon fontos utazás előtt angol nyelvű orvosi igazolást kérnie arról, hogy tartós véralvadásgátló kezelésben részesül, mert például egy balesetnél hasznos információval szolgál a mentőknek – javasolja a Trombózisközpont orvosa. Trombózisközpont
Ihatok alkoholt?
Teljes tilalmat nem írhat elő a szakorvos, különösen nem az év végi ünnepek idejére, de fontos betartani néhány szabályt:
- Megengedett a bor vagy a pezsgő, mértékkel.
- A tömény szesz kerülendő!
- Javasolt mennyiség a 1-2 dl alkohol.
Ez is érdekeltheti:
- Ilyen a láb, ha mélyvénás trombózisa van - 5 jel, amire figyeljen
- Trombózis utáni vizsgálatok - ezeket érdemes elvégeztetnie
- Trombózis után így térhet vissza a mindennapokhoz
- Vérrögök a szervezetünkben: íme, a tünetek, amik trombózist
- Vérrögök: véralvadásgátló mellett is lecsaphat a trombózis
- Néma trombózis - ezért olyan veszélyes, amikor nincs előjele
- Fájdalom a lábban trombózist követően - újabb vérrögöt jelez
- Artériás trombózis - náluk alakulhat ki nagyobb eséllyel
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!