Ez a sokakat érintő állapot gyakran tünetmentes, de halálos is lehet
Nem csak a magas vérnyomást lehet csendes gyilkosnak nevezni.
Egészségünk megőrzése érdekében rendszeres orvosi ellenőrzéseken veszünk részt, ám van egy rejtett fenyegetés, amely gyakran észrevétlen marad ezek során. Számos életmódbeli és genetikai tényező vezethet komoly szív- és érrendszeri betegségekhez, amelyek korai felismerésére és kezelésére óriási figyelmet kell fordítanunk. Mi az, amit a rutin vizsgálatok nem mindig mutatnak ki, és mégis igen veszélyes?
Plakkok az artériákban
Egy új kutatás az artériákban felhalmozódó plakkokra, mint rejtett gyilkosokra hívja fel a figyelmet, és átalakíthatja az orvosok hozzáállását a szívroham vagy szélütés kockázatának értékeléséhez.
Az új tanulmány szerint azok az emberek, akiknek az artériáiban rejtett plakkok halmozódtak fel – érelmeszesedés– sokkal nagyobb eséllyel haltak meg a 12 éves kutatási időszak alatt, mint azok, akiknek artériái egészségesek voltak. A kutatók 5700 személyt követtek nyomon, és kiderült, hogy a plakkok növekedése nagyobb halálozási kockázatot jelent, függetlenül az egyének egyéb kockázati tényezőitől vagy egészségi állapotától.
- Adataink azt mutatják, hogy a képalkotásnak nagyobb ereje van, mint önmagában a kockázati tényezők figyelembevételének, de ha a kettőt összeadjuk, ez a legerősebb eszköz – mondta a tanulmány vezető szerzője, aki hozzátette, hogy véleménye szerint a jövő a 3D ultrahang végzése.
Harc a láthatatlan ellenséggel
Az Egyesült Államokban a lakosok kb. a felénél vannak jelen plakkok úgy, hogy nincsenek tünetek. Az érelmeszesedés már a 30-as életévekben elkezdődhet, és a középkorú évekre felgyorsulhat. Fontos tisztában lenni azzal, hogy az állapot a szív-és érrendszeri események forrása, de a legtöbb érintett ember csak akkor kerül tisztába állapotával, amikor pl. szívinfarktus lép fel.
Quynh Truong kardiológus szerint azért van olyan sok szívelégtelenség (akár életveszélyes is), mert túl későn kerülnek felismerésre bizonyos állapotok - köztük az érelmeszesedés is.
Az új tanulmány azt mutatja, hogy a plakkok felismerése és követése segíthet megjósolni a halálozási kockázatot, túlmutatva ezzel a szokásos kockázati tényezőkön (koleszterinszint vizsgálata, vérnyomás stb).
Érelmeszesedés lehetséges okai
- dohányzás
- magas koleszterinszint
- túlsúly
- metabolikus szindróma
Így diagnosztizálják jelenleg az érelmeszesedést
Az érelmeszesedés diagnosztizálása az angiológus szakorvos feladata. A legfontosabb lépés a fizikális vizsgálat, amelyet általában egy egyszerű pulzusméréssel kezdenek. Ha a pulzus gyengén tapintható, akkor fennállhat az érelmeszesedés lehetősége.
Lényeges szerepe van még a laborvizsgálatnak is, melynek során különösen a rizikófaktornak számító magas koleszterinszintet és vércukorszintet nézik. Egy másik gyakori és diagnosztikus módszer a boka-kar index mérés, amely a lábak és a karok vérnyomásértékeit hasonlítja össze.
A legpontosabb eredményt mégis az olyan vizsgálatok jelentik, mint a (doppler) ultrahang vagy az angiogram vizsgálat, amelynek során kontrasztanyagot fecskendeznek be, hogy az érfalak állapota jobban láthatóvá váljon.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Előrehaladott érelmeszesedés: influenzaszerű tünetekkel jelezhet a nőknél