Ezeket látta már?

Ezt jelenti az, ha a vérnyomás mérésénél csak a diasztolés érték magasabb

diasztolés magas vérnyomás oka

Ritkán, de előfordulhat, hogy csupán a diasztolés érték magasabb a kelleténél.

Vérnyomásméréskor két fontos számmal találkozunk: a szisztolés és a diasztolés értékkel.

A különbség a kettő között az, hogy a szisztolés érték (ezt jelzi az első szám) a szív összehúzódásakor mért vérnyomást mutatja, míg a diasztolés (a második érték) a szívverések közötti időszakban mért értéket jelzi.

Bár sokan nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a szisztolés értéknek, kutatások kimutatták, hogy a diasztolés nyomás is kiemelt figyelmet érdemel - különösen a 40- 89 év közötti korosztály esetében,mivel kimutatták, hogy a diasztolés nyomás minden 10 Hgmm-es emelkedése megduplázza a szívbetegség és a stroke fellépésének kockázatát.

Izolált diasztolés hipertónia

Izolált diasztolés hipertóniáról (IDH) vagy magas diasztolés vérnyomásról akkor beszélünk, ha a diasztolés érték 80 Hgmm felett van, miközben a szisztolés vérnyomás normális határokon belül marad.

Az IDH nem gyakori, a magas vérnyomásos esetek kevesebb mint 20%-át teszi ki. Az kutatók még nem tudják,miért alakul ki olykor az, hogy csakis a diasztolés érték válik magasabbá, ám feltételezések szerint bizonyos hormonok okozta artériák szűkülése kulcsszerepet játszhat a folyamatban.

Az IDH kialakulásának lehetséges okai:

  • endokrin rendellenességek
  • renovaszkuláris rendellenességek (az artériák és vesék közötti véráramlási problémák szintén befolyásolhatják a vérnyomást).
  • alvási apnoe

Milyen veszélyeket rejt?

Ha valakinek a szisztolés értéke a normál tartományon belül van, ám a diasztolés értéke emelkedett, igen veszélyes lehet, mert fokozza a stroke kockázatát.

Egy tanulmány rámutatott, hogy az izolált diasztolés hipertónia (IDH) összefüggésbe hozható a későbbi szív- és érrendszeri események, például szívrohamok és stroke-ok megnövekedett kockázatával. Az IDH ugyanis megnöveli az olyan problémák rizikóját, mint a:

  • szívbetegség
  • szívroham
  • aneurizma
  • pitvarfibrilláció
  • perifériás artériás betegség

Csak óvatosan lehet kezelni

A diasztolés vérnyomás csökkentése különösen fiatal, normális szisztolés vérnyomással rendelkezőknél szívproblémákat okozhat, ezért ekkor gyakran nem is kell gyógyszeresen kezelni az izolált diasztolés hipertóniát, hogy el lehessen kerülni az esetleges problémákat.

Az IDH kezelése az idősebb felnőtteknél is kihívásokat rejt magában. A legideálisabb stratégia ilyenkor az, ha az orvosok az esetleges mögöttes szív- és érrendszeri betegségük szerint kezelik őket.

IDH esetén alkalmazott gyógyszerek:

  • kalciumcsatorna-blokkolók: segítenek ellazítani és tágítani az ereket.
  • ACE-gátlók: csökkentik az erek összehúzódását elősegítő angiotenzin szintjét.
  • diuretikumok: segítenek a szervezetnek megszabadulni a fölösleges folyadéktól, ezáltal csökkentve a vérnyomást.

Ezen felül nagyon fontos az életmódterápia is, mellyel az értékek az optimális tartományra csökkenthetőek. Ide tartozik a megfelelő, személyre szabott étkezés, a rendszeres testmozgás, az alkoholfogyasztás mérséklése és a dohányzásról való leszokás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Csak az egyik vérnyomásértéke magas? A kardiológus elmondja, mit jelent

Csak az egyik vérnyomásértéke magas? A kardiológus elmondja, mit jelent

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

vérnyomás

Forrás: MedicalNewsToday
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához