Ezeket látta már?

Diagnosztizálatlan magas vérnyomás: ezek a tünetek árulkodnak arról, ha gond van

Diagnosztizálatlan magas vérnyomás tünete

A magas vérnyomás olyan elterjedt betegség, hogy alig van ma család, ahol lenne valakinek magas vérnyomása – kezelt vagy kezeletlen.

A WHO becslése szerint világszerte több, mint 1,1 milliárd ember számít magasvérnyomás betegnek, mégis még mindig sok tévhit kering a köztudatban. Ezeket tisztázta dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa. Számoljunk le a magas vérnyomásra vonatkozó tévhitekkel!

Tévhit: 1. A magas vérnyomás olyan gyakori, hogy nem kell komolyan venni

Fontos tudni róla, hogy a magas vérnyomás kezelés nélkül számos betegség kockázatát növeli, így például a szívinfarktusét, a stroke-ét, a vesebetegségét, a szívelégtelenségét, a látásvesztését, a merevedési zavarét, a perifériás szívbetegségét. A magas vérnyomás ugyanis számos módon rombol. Például a megnövekedett artériás nyomás egyre merevebbé teszi az ereket, ami csökkenti a szívbe áramló vér és oxigén mennyiségét, végső soron tehát károsítja a szívet. A magas vérnyomás ugyanilyen mechanizmusok által károsítja a többi szervet is.

Tévhit: 2. A magas vérnyomás öröklődik a családomban, nem tehetek semmit

A magasvérnyomás betegségnek valóban van genetikai összetevője, ugyanakkor azoknak sem elkerülhetetlen, akiknek a családjában jelen van. Az életmód tényezők – mint a szívbarát étrend, a rendszeres mozgás, az egészséges BMI, a dohányzás elhagyása, az alacsony só- és alkoholfogyasztás-, akkor is képesek csökkenteni a vérnyomást, ha a genetikai rizikó nagyobb. Azt is erős bizonyítékok támasztják alá, hogy a fentiekkel összefüggésben az egészséges életmód redukálni képes az infarktus, a stroke és más szív-érrendszeri betegségek kockázatát.

Tévhit: 3. A magas vérnyomás a kor előrehaladtával elkerülhetetlen

Le kell szögezni, hogy a magas vérnyomás nem része a természetes öregedésnek. Bár maga a betegség gyakoribb az idősebbek közt (60 év felett például közel 63% a magasvérnyomás betegek aránya), de a középkorúakat és a fiatalabbak is érinti. Ugyanakkor az életmódváltoztatás idősebb korban is képes lejjebb vinni az értékeket.

Tévhit: 4. Észrevenném a tüneteket, ha magas vérnyomásom lenne

A tévhitekkel ellentétben a magas vérnyomásnak nincsenek tünetei, kizárólag vérnyomásméréssel lehet megbizonyosodni a vérnyomásértékekről. Ezért is terjedt el a csendes gyilkos megnevezés.

  • A kipirosodás,
  • a fejfájás,
  • a fülzúgás,
  • a rosszullét jellemzően csak súlyos hipertenziós krízisben fordulnak elő. Ha ehhez
  • orrvérzés,
  • látászavar
  • és /vagy beszédzavar,
  • hányás is társul, orvost kell hívni!

Tévhit: 5. Ha nem használok asztali sót, nem kell aggódnom a sóbevitel miatt

A WHO ajánlása szerint 5 gramm alatti sómennyiség tekinthető a maximumnak, amivel fenntartható az egészséges vérnyomás. Hozzáteszik, hogy közel 2,3 millió haláleset lenne megelőzhető világszerte csak a sóbevitel csökkentésével. A rossz hír viszont, hogy nem csak az asztali sózás a felelős a sóbevitelért, ugyanis rengeteg élelmiszer tartalmazhat sokszor nagy mennyiségű sót.

Érdemes tehát elolvasni az összetevők listáját többek közt a kenyérféléknél, a kész pizzáknál, a szendvicseknél, a felvágottaknál, a zacskós leveseknél, a rágcsálnivalóknál, a sajtoknál. Nagy vonalakban igaz, hogy minél inkább feldolgozott egy élelmiszer, annál több sót tartalmaz. Azzal a tévhittel is érdemes leszámolni, hogy a tengeri só vagy más „különleges” sók egészségesebbek, ugyanis ezek kémiailag ugyanolyanok, mint az asztali só.

Tévhit: 6. Amikor a magas vérnyomás gyógyszer lejjebb vitte a vérnyomást, abba lehet hagyni

- Tudni kell, hogy a magasvérnyomás betegség nem gyógyítható, de komplex szemlélettel jól kezelhető. A gyógyszerek szedésekor sokan tapasztalhatják, hogy a vérnyomásuk viszonylag gyorsan normalizálódik. Mivel azonban a magas vérnyomás a legtöbb esetben egy élethosszig tartó állapot, a rendelt gyógyszereket nem lehet orvosi engedély nélkül elhagyni vagy csökkenteni. Ugyanakkor a kezelőorvos elrendelhet csökkentést vagy szerváltást, ha a normál értékek egy évnél hosszabb ideje nem változnak, bár a teljes gyógyszermentesség nagyon ritka. Az egészséges életmódot azonban minden esetben ajánlatos fenntartani – hangsúlyozza dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa.

Tévhit: 7. A magas vérnyomás a férfiak betegsége

Való igaz, hogy 45 éves korig a férfiaknak nagyobb esélye van a magasvérnyomás betegségre, de 45-67 éves kor közt ez a kockázat mindkét nemet közel ugyanannyira érinti, majd egy kissé a nők felé billen a mérleg. Vagyis senki sem tekintheti magát „védettnek” ebből a szempontból, ezért mind az ellenőrzés, mind az életmód-, mind az esetleg szükséges gyógyszeres kezelés fontos lehet!

Összegzés

  • A magas vérnyomás gyakori betegség, WHO becslése szerint világszerte több, mint 1,1 milliárd ember számít magasvérnyomás betegnek.
  • Az életmód tényezők, mint a szívbarát étrend, a rendszeres mozgás, az egészséges BMI, képesek csökkenteni a vérnyomást, ha a genetikai rizikó nagyobb.
  • A magas vérnyomásnak nincsenek tünetei, kizárólag vérnyomásméréssel lehet diagnosztizálni.
  • A sóbevitel csökkentése segíthet fenntartani az egészséges vérnyomást, mivel közel 2,3 millió haláleset lenne megelőzhető világszerte ezzel a életmódbeli változtatással.
  • A magas vérnyomás nem gyógyítható, de komplex szemlélettel jól kezelhető, gyógyszerek szedése mellett az egészséges életmód fenntartása ajánlott.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Elhanyagolt magas vérnyomás: agyi infarktushoz, vesebetegséghez is vezethet

Elhanyagolt magas vérnyomás: agyi infarktushoz, vesebetegséghez is vezethet

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

magas vérnyomás

Forrás: Kardioközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához