AstraZeneca: új kezelés segíthet a szívelégtelenségben szenvedőknek
A szívelégtelenség egy közel 64 millió embert érintő krónikus, progresszív megbetegedés, aminek a kezelése nagyon nehéz, a betegség összetettsége miatt.
A dapagliflozin kezelés szignifikánsan csökkentette a kardiovaszkuláris halálozás, illetve a szívelégtelenség rosszabbodásának kockázatát a III. fázisú DELIVER vizsgálatban olyan betegeknél, akiknél enyhén csökkent, vagy megtartott volt az ejekciós frakció.
Az eredményeket az Európai Kardiológiai Társaság (European Society of Cardiology) 2022-es kongresszusán mutatták be, és a New England Journal of Medicine szakmai folyóiratban publikálták
Az adatok alapján a dapagliflozin jelentős kedvező klinikai hatásai az ejekciós frakciótól függetlenül érvényesek a szívelégtelenségben szenvedő betegekre. A szívelégtelenség egy közel 64 millió embert érintő krónikus, progresszív megbetegedés.
Mi a HF?
A HF egy krónikus, tartós betegség, mely idővel romlik3. Világszerte közel 64 millió embert érint, és a betegséghez jelentős morbiditás és mortalitás társul4,5. A krónikus HF a hospitalizáció fő oki tényezője a 65 év feletti népességben, és jelentős klinikai és közgazdasági terhet jelent6. A HF-en belül számos típust különítenek el, gyakran az LVEF értéke alapján, mely a szív által egy kontrakció során kipumpált vérmennyiséget jelenti. A HF típusai közé tartoznak a következők: HFrEF (az LVEF 40%, vagy kisebb), HFmrEF (az LVEF 41-49%) és HFpEF (az LVEF 50%, vagy nagyobb)2. A HF betegek közel felénél HFmrEF vagy HFpEF állapítható meg, melyekre kevés terápiás lehetőség áll rendelkezésre2,7.
A III. fázisú DELIVER vizsgálat részletes adatai azt igazolták, hogy az AstraZeneca dapagliflozin hatóanyagú egyik gyógyszere placebóhoz képest szignifikánsan csökkentette a kardiovaszkuláris (CV) halálozás és a szívelégtelenség (HF) rosszabbodásából álló összetett végpontot olyan HF betegeknél, akiknél enyhén csökkent, vagy megtartott volt az ejekciós frakció (EF). Az eredményeket 2022. augusztus 27-én mutatták be az Európai Kardiológiai Társaság (European Society of Cardiology) kongresszusán a spanyolországi Barcelonában, és ezzel egyidőben publikálták a The New England Journal of Medicine szakmai folyóiratban1.
A dapagliflozin 18%-kal csökkentette a CV halálozás és HF rosszabbodás összetett végpontját (p<0,001; 16,4% a dapagliflozin csoportban és 19,5% (abszolút kockázatcsökkenés [ARR] 3,1%) a placebo csoportban, 2,3 éves követési középérték mellett). Minden egyedi alkotóelem hozzájárult az elsődleges végpont szuperioritásához. Az eredmények következetesnek bizonyultak a legfontosabb vizsgált alcsoportokban, és kiterjesztik a dapagliflozin előnyös hatásainak érvényességét a HF-ben szenvedő betegek teljes spektrumára, függetlenül a balkamrai ejekciós frakció (LVEF) státuszától. A vizsgálati eredmények kedvező tüneti hatást is igazoltak a betegek által jelentett eredményekben, melyet a Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) tüneti összpontszámával határoztak meg1.
Áttörés a szívbetegek kezelésében?
Dr. Scott Solomon (a Harvard Medical School, Brigham és Women’s Hospital orvosprofesszora, illetve a III. fázisú DELIVER vizsgálat vezetője a következőket nyilatkozta: „Ezek a DELIVER vizsgálatból származó adatok a betegek és a klinikai ellátás szempontjából egyaránt fontosak, mivel igazolják a dapagliflozin hatásosságát az ejekciós frakciótól függetlenül, mely ennél fogva alapkezelésként alkalmazható minden arra alkalmas szívelégtelen betegnél. A korábbi vizsgálatok, melyeket megtartott ejekciós frakció mellett végeztek, csökkenést mutattak ki a legmagasabb balkamrai ejekciós frakciós érték vonatkozásában, azonban dapagliflozin mellett az eredmények következetesnek bizonyultak a teljes ejekciós frakciós tartományban. Az eredmények megerősítik azokat a legújabb terápiás irányelveket is, melyek az orvosi kezelés korai alkalmazását javasolják, és támogathatják az SGLT2-gátlók szélesebb körű használatát a klinikai gyakorlatban.”
Az American College of Cardiology, valamint az American Heart Association és a Heart Failure Society of America közös frissített 2022-es HF irányelvei jelenleg is javasolják a nátrium-glükóz kotranszporter 2 (SGLT2) gátlók, köztük a dapagliflozin alkalmazását szívelégtelenségben enyhén csökkent EF (HFmrEF) és megtartott EF (HFpEF) esetén. Ez bővített alkalmazási lehetőséget jelent a korábbi ajánlásokhoz képest, melyekben az SGLT2 gátlók használatát csak a csökkent ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségben (HFrEF) támogatták2.
Mene Pangalos (AstraZeneca Executive Vice President, BioPharmaceuticals R&D) véleménye szerint:
„A rendelkezésre álló kevés terápiás lehetőség miatt azokat a szívelégtelenségben szenvedő betegeket a legnehezebb kezelni, akiknél a balkamrai ejekciós frakció 40%-nál nagyobb. Büszkék vagyunk arra, hogy a szakmai nyilvánosság elé tárhatjuk a DELIVER vizsgálat rendkívül jelentős eredményeit, melynek segítségével még jobban megérthetjük a szívelégtelenséget, ezt a rendkívül összetett betegséget. Ezek az adatok azokra a korábbi vizsgálatokra épültek, melyek a dapagliflozin kardiorenális védőhatását igazolták 2-es típusú diabéteszes, krónikus vesebeteg és szívelégtelen betegek széles körében.”
A DELIVER vizsgálatot szélesebb beválasztási kritériumokkal tervezték a korábbiakhoz képest ebben a betegpopulációban, hogy azok a kórházban fekvő és korábban hospitalizált, illetve javult LVEF értékkel rendelkező HF betegek is bekerüljenek, akik számára csak korlátozottan áll rendelkezésre bizonyítékokon alapuló terápia1,2. Ezek az eredmények, melyek a DAPA-HF korábban közölt eredményeire épülnek, további bizonyítékokkal szolgálnak azzal kapcsolatban, hogy a dapagliflozin alapkezelés lehet a HF-ben szenvedő betegek számára az EF-től függetlenül.
A III. fázisú DELIVER vizsgálatban a dapagliflozin biztonságossági és tolerálhatósági profilja összhangban állt a gyógyszer részletesen tanulmányozott biztonságossági profiljával.
Olvasson tovább! Ki hajlamos stroke-ra és szívinfarktusra?
Megjegyzés:
DELIVER
A DELIVER egy nemzetközi, randomizált, kettős vak, parallel-csoportos, placebo kontrollált, eseményvezérelt III. fázisú vizsgálat volt, melyet úgy terveztek, hogy olyan 2-es típusú diabéteszes (T2D) vagy nem diabéteszes HF betegeknél értékelje a dapagliflozin hatásosságát placebóval szemben, akiknél az LVEF nagyobb mint 40%. A dapagliflozin kezelést naponta egyszer alkalmazták a háttérkezelésen (helyi standard ellátás [SoC] minden társuló betegségre, beleértve a diabéteszt és a hipertenziót, kizárva az egyidejű SGLT2 gátló alkalmazást) felül8.
A DELIVER, melybe összesen 6.263 beteget randomizáltak, a napjainkig végzett legnagyobb klinikai vizsgálat olyan HF betegeknél, akiknél az LVEF 40% felett van8,9.
Az elsődleges végpont a CV halálozás, a HF miatti hospitalizáció (hHF), vagy a HF miatti sürgősségi ellátás első előfordulásáig eltelt idő volt. A másodlagos végpontok közé tartozott az összes HF esemény (hHF, vagy sürgős HF ellátás) és CV halálozás, a KCCQ tüneti összpontszám kiinduláshoz viszonyított változása a nyolcadik hónapban, a CV halálozásig eltelt idő, és a bármely okból bekövetkező halálozásig eltelt idő8.
Dapagliflozin
A dapagliflozin gyógyszercsoportjának első képviselője, egy szájon át szedhető, napi egyszeri adagolású, SGLT2 gátló készítmény. A kutatások igazolták a dapagliflozin hatásosságát a kardiorenális megbetegedés megelőzésében és késleltetésében, és fény derült a gyógyszer szervvédő hatására is – a fontos kutatási eredmények rávilágítottak a szív, vese és hasnyálmirigy működések háttérben meghúzódó összefüggéseire is10-12. E szervek bármelyikének károsodása a másik kettő működésének romlásához vezethet, hozzájárulva a világszerte vezető halálokok, többek között a T2D, HF és a krónikus vesebetegség (CKD) kialakulásához4,13-15.
A dapagliflozin felnőttek és 10 éves, vagy idősebb gyermekek számára javallott a nem kellően kontrollált T2D kezelésére a diéta és testmozgás kiegészítéseként. A dapagliflozin emellett jóváhagyott indikációval rendelkezik a HFrEF és a CKD kezelésére is a III. fázisú DAPA-HF és DAPA-CKD vizsgálatok eredményei alapján.
A DapaCare egy klinikai vizsgálatokból álló nagyszabású program, melyben a dapagliflozin lehetséges kedvező CV, renális és szervvédő hatásait vizsgálják. A több mint 35 befejezett és folyamatban lévő IIb/III. fázisú vizsgálatban 35.000-nél is több beteg vesz részt, ami több mint 2,5 millió betegévnyi kezelés tapasztalatának felel meg. A dapagliflozin kezelést jelenleg akut szívinfarktust, vagy szívrohamot követően, nem T2D betegeknél tanulmányozzák a III. fázisú DAPA-MI vizsgálatban, mely az első ilyen indikáció kereső, nyilvántartás alapú, randomizált, kontrollált vizsgálat.
Hivatkozások
1. Solomon S, et al. Dapagliflozin in Heart Failure with Mildly Reduced or Preserved Ejection Fraction. N Engl J Med 2022
2. Heidenreich PA, et al. 2022 AHA/ACC/HFSA Guideline for the Management of Heart Failure: A report of the American College of Cardiology/American Heart Association Joint Committee on Clinical Practice Guidelines. J Am Coll Cardiol. 2022;79(17):e263-421.
3. Cleveland Clinic [Internet]. Heart failure; [cited 2022 Jul 26] Available from: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17069-heart-failure-understanding-heart-failure
4. Vos T, et al. Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 328 diseases and injuries for 195 countries, 1990–2016: A systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016. Lancet 2017; 390(10100):1211–59.
5. Mozaffarian D, et al. Heart disease and stroke statistics—2016 update. Circulation. 2016; 133(4):e38–360.
6. Azad N, et al. Management of chronic heart failure in the older population. J Geriatr Cardiol. 2014; 11(4):329–37.
7. Dunlay SM, et al. Epidemiology of heart failure with preserved ejection fraction. Nat Rev Cardiol 2017;14(10):591–602.
8. Solomon SD, et al. Dapagliflozin in heart failure with preserved and mildly reduced ejection fraction: rationale and design of the DELIVER trial. Eur J Heart Fail 2021; 23(7):1217–25.
9. Clinicaltrials.gov [Internet]. Dapagliflozin Evaluation to Improve the LIVEs of Patients With Preserved Ejection Fraction Heart Failure; [cited 2022 Jul 26]. Available from: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03619213.
10. McMurray JJV, et al. Dapagliflozin in patients with heart failure and reduced ejection fraction. N Engl J Med 2019; 381(21):1995–2008.
11. Heerspink HJL, et al. Dapagliflozin in patients with chronic kidney disease. N Engl J Med 2020; 383(15):1436–46.
12. Wiviott SD, et al. for the DECLARE-TIMI 58 Investigators. Dapagliflozin and cardiovascular outcomes in type-2 diabetes [article and supplementary appendix]. N Engl J Med 2019; 380(4):347–57.
13. Mayo Clinic [Internet]. Heart failure, 2020; [cited 2022 Jul 26]. Available from: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142.
14. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) [Internet]. A snapshot: Diabetes in the United States, 2020; [cited 2022 Jul 26]. Available from: https://www.cdc.gov/diabetes/library/socialmedia/infographics/diabetes.html.
15. National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) [Internet]. Heart disease & kidney disease, 2016; [cited 2022 Jul 26]. Available from: https://www.niddk.nih.gov/health-information/kidney-disease/heart-disease.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben is!