Ezeket látta már?

Túl alacsony pulzus - ekkor lehet szükség az orvosra

Tünet
2025. február 01. 18:24
alacsony pulzus jel tünet oka

Ellenőrizze a pulzusát ha ezeket a tüneteket tapasztalja.

Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, az alacsony pulzusra utalhat, melyet akár kóros állapotok is okozhatnak.

Az alacsony pulzus számos természetes és kóros okra vezethető vissza, és bár általában nem jelent súlyos problémát, bizonyos körülmények között orvosi beavatkozásra van szükség. Dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa, részletesen tárgyalja a gyakori okokat és a diagnosztizálás lehetőségeit.

A pulzusmérést megfelelő körülmények között kell elvégezni, lehetőleg mindig azonos időpontban, megfelelő mérőeszközzel. Általánosságban egy átlagos felnőtt esetében a 60 és 100 közötti pulzusszám tekinthető normálisnak, bár egy edzett sportoló esetében akár az 50-es pulzus is egészséges lehet.

Az alacsony pulzus kiváltó okai különbözőek lehetnek, például bizonyos gyógyszerek szedése vagy anyagcsere betegségek, mint a pajzsmirigy alulműködés. Emellett szívbetegségek, mint a koszorúér-betegség vagy a szívelégtelenség is okozhatnak lassú szívműködést.

Az ingerületvezetési rendellenesség is vezethet alacsony pulzusszámhoz, amely tünetmentesség mellett kimerültséget, gyengeséget, zavartságot vagy akár verejtékezést okozhat. Ha ezek mellett mellkasi fájdalom vagy ájulás is jelentkezik, sürgősségi orvosi segítség szükséges, függetlenül a pulzus értékétől.

A kardiológiai kivizsgálás rendkívül fontos minden olyan esetben, amikor nem egyértelmű az alacsony pulzus okozója. Különböző eszközös vizsgálatokra van szükség, mint például nyugalmi- és terheléses EKG, 24 órás EKG, valamint szívultrahang. Ezek a vizsgálatok lehetővé teszik az optimális pulzusérték beállítását életmódbeli változtatásokkal, gyógyszerekkel, és esetlegesen a szívritmus szabályozásához szükséges pacemaker beültetésével.

Az idősödéssel és a pihenés közben természetes módon lelassul a szívverésünk, miként az edzett sportolóké is lassabb. Ha azonban fáradtságot, indokolatlan kimerültséget és más tüneteket tapasztalunk, érdemes utánajárni, nem szívritmuszavar áll-e a háttérben.

Milyen jelek utalhatnak alacsony pulzusra?

  • kimerültség, gyengeség,
  • zavartság,
  • légszomj, amely gyakran fizikai terhelés során jelentkezik,
  • verejtékezés.

Ha mindezek mellett mellkasi fájdalom, karokba, állba, hátba kisugárzó fájdalom, ájulás is előfordul, azonnal orvosi segítséget kell hívni, függetlenül attól, hogy a pulzus alacsony vagy éppen kiugróan magas.

Mi a bradycardia?

Egészséges szívben a nyugalmi szívfrekvencia – a percenkénti szívösszehúzódások száma – 60-100/perc. Általában a normál nyugalmi pulzus 60 és 100 között van percenként, bár ez az érték alvás közben alacsonyabb lehet, illetve a jó edzettségű embereknél akár 40 bpm is elfogadhatónak tekinthető. Tachycardiának nevezzük, amikor a nyugalmi szívfrekvencia meghaladja a percenkénti 100 ütést. Ha lassú a szívverés, azaz a frekvencia nem éri el a percenként 60-t, bradycardiáról beszélünk.

Az alacsony pulzus, más néven bradycardia, tehát akkor áll fenn, amikor a nyugalmi pulzus 60 bpm (ütés per perc) alatt van. Az alacsony pulzus esetén a szívverés lassabb, ami azt jelenti, hogy a szervek nem jutnak elég oxigén-dús vérhez. A bradycardiát általában nem könnyű észlelni, de az állandóan lassú szívritmus gyakran okoz fáradtságot, gyengeséget és szédülést. Ha a bradycardia hosszú ideig nem kap megfelelő kezelést, veszélyes is lehet. Ha a szívritmus jelentősen lelassul, akár ájulás is bekövetkezhet. Egyéb tünetek közé tartozhat még a légszomj, mellkasi fájdalom és szabálytalan szívritmus is.

Összegezve

  • Az alacsony pulzus különböző természetes és kóros okokra vezethető vissza.
  • Különböző vizsgálatok szükségesek ilyenkor.
  • Lassú szívverés esetén fáradtságot, gyengeséget és szédülést tapasztalhatunk.
  • Ha a szívritmus jelentősen lelassul, akár ájulás is bekövetkezhet.
  • Az alacsony pulzus, más néven bradycardia, hosszú távon veszélyes lehet, ezért orvosi kezelést igényel.
Kimerültség és alacsony pulzus: íme, a szívbetegség jelei, amikre jobb, ha figyel!
Cikkajánló

Kimerültség és alacsony pulzus: íme, a szívbetegség jelei, amikre jobb, ha figyel!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kardioközpont
# alacsony # pulzus # pulzusmérés # pajzsmirigy # szívbetegség # tünet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés