A súlyemelés hatása az egészségre
Az Amerikai Szívgyógyász Társaság (AHA) tudományos állásfoglalásában pontosította a súlyemelés és az erősítés szívbetegekre gyakorolt előnyös hatását annak érdekében, hogy a szakorvosok megfelelő tanácsot tudjanak adni betegeik számára.
A súlyemelés hatása az egészségre
Az Amerikai Szívgyógyász Társaság (AHA) tudományos állásfoglalásában pontosította a súlyemelés és az erősítés szívbetegekre gyakorolt előnyös hatását annak érdekében, hogy a szakorvosok megfelelő tanácsot tudjanak adni betegeik számára.
Az erősítést az orvosok jelenleg is gyakran ajánlják betegeik számára egészségi és fittségi állapotuk javítására. Korábbi kutatások megállapították, hogy a tréningezés mind a szív-érrendszeri betegségben szenvedők, mint az egészségesek számára hasznos, hiszen növeli az izomerőt, az állóképességet és nagyobb mindennapi aktivitást tesz lehetővé. Az edzés csökkenti a mozgásképtelenséget, ezáltal jelentősen javítja az életminőséget. További előnyei közé tartozik, hogy javítja a csontok ásványi anyag tartalmát és fejleszti a zsír nélküli testtömeget.
"Először azt kellett megtanulnunk, hogy a szívbeteg embereknek előnyös az aerobik, most azt tanuljuk, hogy a mérsékelt súlyemelésnek szintén jó hatása lehet, például segít megemelni a nehéz bevásárlózacskókat" – mondta Dr. Mark Williams, az AHA új irányelveket kidolgozó csoportjának elnöke. A szakmai szervezet első közleménye még 2000-ben jelent meg a torna előnyeiről, a legutóbbi ajánlás inkább biztonsági útmutatót ad az orvosoknak.
A legfontosabb ajánlások, amelyekre az orvosoknak fel kell hívni az erősítő gyakorlatokat végző pácienseik figyelmét:
* Ritmikusan végezze a gyakorlatokat, lassú vagy mérsékelt tempóban, amely lehetővé teszi a folyamatos kontrollt
* A kilégzés az erő kifejtésekor, a belégzés pihenéskor történjen (pl. kilégzés a súly kiemeléskor, belégzés leengedés és pihenés közben)
* Ne tartsa vissza lélegzetét és biztosítsa a teljes mozgástartományt
* A felső és alsó testfélt váltakozva mozgassa meg
* Egészségi állapotához, betegségéhez és korához megfelelően válasszon súlyokat és az ismétlések gyakoriságát
* Csak egy sorozatot végezzen a gyakorlatokból, egy héten kétszer
* Vonja be a mozgásba a nagy izomcsoportokat mind a felső, mind az alsó testfélen: fekve súlyemelés a test szintje fölé, vállerősítés súlyokkal, tarkó mögül a súlyok kiemelése, bicepsz erősítés, edzőgép rúdjának lehúzása a tarkó mögé, hátizomzat nyújtása, hasizomerősítés- felülés, térdnyújtás, láberősítés edzőgép segítségével és vádliemelés.
"Fontos, hogyha a beteg elkezdi a tornát, első alkalommal nem szabad túlzásba vinni" - mondta Williams. "Az izmoknak hozzá kell szokniuk a mozgáshoz. A jól megválasztott gyakorlatokkal elkerülhető a fájdalom és a sérülés." – mondta a szakember.