Hibák, amiket zuhanyzás közben véthet - a legtöbben elkövetik őket
Ön hányat vét közülük?
A zuhanyzás nem csak a tisztaságról szól; ez egy kis rituálé, amely felfrissíti az embert és segít újra energiával feltöltődni. Azonban akadnak szokások, amelyek nem feltétlenül jótékonyak, mivel negatív hatást gyakorolhatnak a bőr állapotára és az egészségünkre is. Hogy melyek ezek?
Nem megfelelő a víz hőmérséklete
Mind a túl hideg, mind a túl meleg víz káros lehet. Bár egy nagyon hideg zuhany gyorsan felébreszthet és a bőrre is jótékony hatásokat gyakorolhat, nem ideális mindennapi használatra. A túl forró víz sem a legjobb választás, mivel elvonja a bőr természetes védelmét, így kiszáradást, viszketést és akár ekcémát is okozhat. A legoptimálisabb az arany középút, amely kellemes érzést nyújt és védi a bőr egészségét is - írja az Onet.
Túl hosszúra nyúlik a zuhanyzás
Bár a kellemesen meleg víz alatt állni igen pihentető és kellemes, hosszú távon azonban káros hatással lehet a bőrre, mivel ekkor a bőr természetes lipidrétege eltűnik, így elveszíti a nedvességét. Ha bőre hajlamos a kiszáradásra, érdemes a zuhanyzási időt 5-10 percre korlátozni, ami bőven elég ahhoz, hogy alaposan megmosakodjon.
Szivaccsal mosakszik
A szivacs nagyszerű eszköz lehet a szappan vagy tusfürdő felhabosítására, de problémákat is okozhat. Doris Day, New York-i bőrgyógyász arra figyelmeztet, a szivacs remek otthont adhat a mikroorganizmusok számára, ezért baktériumok melegágyává válhat. Emellett a durva szivacs mechanikailag is irritálhatja a bőrt. A legjobb, ha csupán a kezét használja a tisztálkodáshoz, és ha a hátát nem éri el, használjon kefét, amit használat után alaposan öblítsen le és szárítson meg.
Túl erős készítményeket használ
A COVID-19 világjárvány során sok erős antibakteriális készítmény került az otthonokba, melyek bár jó célt szolgálnak, ám folyamatos használatuk jelentősen kiszárítják a bőrt. Az ilyen fertőtlenítőszerek helyett inkább használjon klasszikus szappant, tusfürdőt, melyek kevésbé szárítják ki a bőrt.
Zuhanyzás végén mossa meg a haját
Sokan a zuhanyzás legvégén mossák meg a hajukat, ami hiba lehet. A szakértők szerint a legjobb, ha a következő sorrendet követi: először mossa meg a haját samponnal és öblítse le, majd vigyen fel kondicionálót, ezt követően szappanozza be a testét, és egyszerre öblítse le a kondicionálót és a szappant a testről. Ez a módszer segít eltávolítani a sampon és kondicionáló maradékát a bőréről, ami hozzájárulhat a pattanások megelőzéséhez. A szőrtelenítést is érdemes a zuhanyzási rituálék végére hagyni, mivel a szőrzet felpuhul, és ezáltal kisebb az irritáció kockázata.
Túl gyakori zuhanyzás
Bár a zuhanyzás fontos része a higiéniai szokásoknak, ha túl gyakran végzi, az nem tesz jót a bőrének. Néhány ember naponta többször is zuhanyozik – reggel, edzés után, munka után és lefekvés előtt. Ez azonban nem jó gyakorlat. A Harvard szakértői szerint elegendő, ha hetente néhány alkalomra korlátozzuk a zuhanyzást, különösen télen, amikor kevésbé izzadunk, és a bőrünket már eleve kiszárítja a hideg időjárás és a fűtés. Ha munka vagy edzés miatt naponta többször kell zuhanyozni, igyekezzen jelentősen csökkenteni a zuhanyzási időt és inkább koncentráljon az érzékeny területek megtisztítására, és ügyeljen azok megfelelő öblítésre.
Mikor jobb zuhanyozni? Reggel vagy este?
Az emberek régóta vitatkoznak arról, hogy jobb-e reggel vagy este zuhanyozni. Valójában mindkét időpontnak vannak előnyei, így egyik sem egyértelműen helyes vagy helytelen.
Reggeli zuhany előnyei:
- energiával tölt fel
- felfrissít ( ez főleg azok számára, akik hajlamosak éjszaka izzadni)
Esti zuhany előnyei:
- ellazít
- allergiások számára jobb lehet, mert segíthet eltávolítani a nap folyamán a testre és hajra tapadt allergéneket
- betegségek megelőzésében is segíthet, főleg azoknak, akik napközben sok emberrel érintkeznek vagy tömegközlekedést használnak.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!
Pisilés a zuhany alatt - ez az egyik hiba a három közül amit sokan elkövetnek