Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Szürkés, halszagú folyás: mikor kóros a hüvelyváladék?

noi_intim_terulet_viraggal

A hüvelyváladék ürülése teljesen normális folyamat, rendkívül fontos szerepe van a női szervezet egészségesen tartásában. Időnként azonban figyelmeztető tünet is lehet: színének, szagának, állagának vagy mennyiségének megváltozása betegségekre is utalhat.

A hüvelyváladékot a hüvelyben, illetve a méhnyaknál található mirigyek termelik. Mennyisége, színe, állaga folyamatosan változik a hormonális ciklusnak megfelelően (a váladék megfigyelésével általában jól meghatározható, hogy éppen mennyire termékeny időszakban vagyunk), de egyénenként is eltérhet.

Hüvelyváladék: mire figyeljünk?

A váladéknak emellett fontos egészségmegőrző szerepe is van, mert annak ürülésével az elhalt hámsejtek és a kórokozók is kikerülnek a szervezetből. Azonban a váladék szagának, mennyiségének vagy állagának megváltozása a hüvely egészséges baktériumflórájának zavarára, vagyis valamilyen betegségre vagy irritációra utal.

A váladék megváltozása mellett egyéb tünetek is jelentkezhetnek, leggyakrabban viszketés vagy égő érzés, a közösülés közben jelentkező fájdalom, vagy gyakori vizelési inger. Érdemes azonban megjegyezni, hogy esetenként akkor sem jelentkeznek tünetek, ha a fertőzés már kialakult a szervezetben.

Kóros hüvelyváladék

A váladék kórossá válását okozhatja bakteriális fertőzés (a hüvelyben található káros baktériumok elszaporodása vagy szexuális úton terjedő betegségek, például a gonorrhea vagy a chlamydia), parazita okozta fertőzés (trichomoniasis), vagy gombás fertőzés is. Bizonyos gyógyszerek, például az antibiotikumok, szteroidok vagy fogamzásgátló tabletták megnövelhetik a hüvelyi fertőzések megjelenésének rizikóját, de a nem megfelelő higiénia vagy a rosszul megválasztott fehérnemű is befolyásolhatja a hüvelyváladék megváltozását.

Ha intim egészségünkről van szó, a tejsav a legjobb barátunk. Olvassa el, miért!

Általában a hüvelyváladék jellemzői árulkodhatnak a háttérben meghúzódó betegségről. A bakteriális vaginózis esetén a váladék híg, nagy mennyiségű és szürkés árnyalatú, a szaga kellemetlen, halszagra emlékeztető. A trichomoniasis nevű parazitafertőzés hatására a hüvelyváladék "habos", sárgás vagy zöldes színű lesz, erős, kellemetlen szaggal. A gonorrhea általában sárgás színű váladékkal és erős viszketéssel, égő érzéssel jár együtt. A hüvely gombás fertőzése rendkívül gyakori, és igen jellegzetes tünetekkel jár együtt: a hüvelyváladék sűrű, fehér, darabos, túróra emlékeztető, szagtalan, de viszketés és kellemetlen, égő érzés társulhat mellé.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához