Sokak problémája: nemi szervi szemölcsök
A nyári időszakban (természetesen mások is) különösen veszélyes bőrbetegség forrásai lehetnek a felelőtlen testi érintkezésekből keletkező úgynevezett nemi szervi-, vagy genitális szemölcsök.
A különleges kinövések veszélyes fertőző betegség gócai lehetnek, amelyek szexuális úton terjednek. Vannak, akiknél nem alakulnak ki szemmel látható jelek, ők a láthatatlan hordozók. A kutatók szerint a fertőzésért felelős vírusok bizonyos típusainak szerepük lehet rákbetegségek kialakulásában is.
A genitális szemölcsök kis karfiol- alakú dudorok, amelyek többnyire hússzínűek. Leggyakrabban apró, 1-2 mm átmérőjűek , de nőhetnek karfiolszerűen klaszterként, főként a nemi szervek környékén. A nőknél a genitális szemölcsök a hüvely, méhnyak, a méh, és a végbélnyílás körül fordulhatnak elő. Férfiaknál a genitális szemölcsök elérhetik a hímvessző végét, de kialakulhatnak a herezacskó, a pénisz és a végbélnyílás tengelye körül. A genitális szemölcsök bejuthatnak a szájba és a torokba is, orális szexuális aktus esetében.
Nem könnyíti a felismerést, hogy a lappangási idő igen hosszú lehet, esetenként a fertőzésért felelős HPV vírusok akár hónapokig nem mutatnak látható tüneteket. Ez megnehezíti a gyógyítást, és növeli a vírushordozók számát. Bár a látható genitális szemölcsök könnyen diagnosztizálhatóak, a szakorvos közvetlen szemrevételezéssel állapíthatja meg a fertőzést, előfordulhatnak más bőrbetegségek, amelyekkel összetéveszthetőek.
A közismert nevén gyöngykagyló papula (PPP) pl. férfiaknál fordul elő, és nem fertőző. Legfeljebb kényelmetlen vagy csúnya, és kezelésük is más módszereket igényel, mint a genitális szemölcsök esetében. Akárcsak az alhasi, a belső combok és a nemi szervek környékén, valamint a fenék táján előfordulható Fordyce foltok, melyek fájdalmatlan, világos színű csomók a szeméremajkak és pénisz tengelye irányában. Ezek a foltok csupán kozmetikai problémát jelentenek és nem fertőzőek. A genitális szemölcsök kialakulásáért felelős humán papillomavírusok a testi érintkezés útján terjednek, a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőző betegségnek számítanak.
A HPV-fertőzés jelenlegi terápiás lehetőségeink alapján nem gyógyítható, a kezelés célja a látható fertőzésnyomok eltüntetése. A citológiai vizsgálatokkal egyértelműsíthető, hogy milyen típusú a víruskockázat, és ha még nem kifejlett rákról van szó, rosszindulatú daganat nem alakult ki, a fertőzött területet kisebb műtéttel eltávolítják. Az American Academy of Dermatology tájékoztatása szerint a megelőzésben a megfontolt párkapcsolatokon túl fontos szerepe van a rendszeres önvizsgálatnak is.
Ha valami furcsát, szokatlant találunk a bőrünkön, keressük a bőrgyógyászt. Ahogy a napozás ismert veszélyei fokozzák a bőrrák kialakulásának a kockázatát, éppúgy a meggondolatlan és védekezés nélküli szex is komoly veszélyeket hordozhat a HPV- és egyéb fertőzések formájában.
Forrás: American Academy of Dermatologia 2011, Healthcentral.com