Régi korok fickósító szerei
Amióta a világ világ... Az i.e. 660-ból ránk maradt ősi recept így szól : „Készíts sótlan tésztát, tégy bele borjúvelőt, szál hajat, farkasfogat, galambvért, kígyócsontot. Süsd babérág tüzén, étesd lefekvés előtt...” Bizonyos ajzószerek, mint például a kőrisbogárból készült por ugyan végzetes méregnek bizonyult, mégis évszázadokon át szerepet játszott a vágy serkentésében.
Homérosz Odüsszeiájában a zellert, mint bódító illatú növényt okolják, amikor a főhős szerelmi bűbáj áldozatává válik Calypso szigetén. A zeller a nevét Dionüszosznak a mámor istenének nevelőjéről, Selenosról kapta. A nyers zeller rágcsálása állítólag növeli a szexuális energiát és teljesítőképességet.
A zeller androszteron nevű hormont tartalmaz, melyről a kutatók azt tartják, hogy csodákat művel a hölgyekkel, amikor a férfi izzadtsággal együtt eltávozik a szervezetből. Nők esetében a zeller segít a menstruációs görcsök illetve a meddőség leküzdésében, ugyanakkor hasznos a változókor okozta kellemetlenségek enyhítésében is.
Dél-Amerikában az orron keresztül felszippantott porokra esküdtek, ami lehetett őrölt chili paprika vagy a bagóként rágott kokacserje levele. A XVI. századi fürdőkben rendezett orgiákon beléndek magokat gyújtottak meg, amelynek füstjével a gátlások is egyszeriben elillantak.
Az 1700-as években ginzeng (Panax), az egyik leghatékonyabbnak tartott afrodiziákum volt, ára az aranyéval vetekedett. Ugyanígy a kakaónak és a csokoládénak is csillagászati ára volt, mert erős vágyserkentőnek tartották mindkettőt.
A kutatások azóta bebizonyították, hogy valóban tartalmaznak olyan anyagot, ami szexuális téren akár stimuláló is lehet, ám olyan csekély mértékben, hogy közel 4000 tábla csokit - ez Gombóc Artúrnak nem lenne gond - kellene elfogyasztani ahhoz, hogy érzékelhető hatást fejtsen ki. A csokoládé feniletilamin tartalmára vonatkozó becslések szerint a tejcsokoládéban 0.04 és 0.7 mg / 100 g feniletilamin található. Bécsben már 1624-ben elmarasztaló tanulmány jelent meg a kakaóról, ugyanis az italt a "szenvedélyek fellobbantójának" tartották. Madame du Barry afrodiziákumnak tartotta a csokoládét és rendszerint ezt az italt szolgáltatta fel szeretőinek is.
A XVIII. század hírhedt kalandorának és nőcsábászának,Casanovának a naplójából tudjuk, milyen ételeket és italokat fogyasztott, hogy napjában többször is megvívott szerelmi csatáiból győzedelmesen kerülhessen ki. Reggelire egy pohár paradicsomlevet, tejet, vajas- mézes kenyeret, megborsozott lágy tojást, néha szalonnás tojást evett, mindezt egyetlen pohár pezsgővel leöblítve. Ebédre egy pohárnyi gyümölcslevet kortyolt étvágygerjesztőül, halat vagy véres sültet evett rizzsel, burgonyával, hozzá salátát tojással, tejföllel ízesítve. A desszert valamilyen kompót volt. Szerelmes éjszakák előtt délután kakaót ivott tejszínnel, hozzá némi gyömbéres- vaníliás sütemény segített a vágyak serkentésében, hogy aztán a vacsorára fogyasztott kaviár, homár, libamáj vagy szarvasgomba pástétom egy-két pohár borral leöblítve tegye tökéletessé az éjszakára való felkészülést.
A régi korok tapasztalatai tovább élnek ma is, főleg, ami a ginzenget, a kaviárt és pezsgőt valamint a csokoládét illeti. Aki nem akar élni egyikkel sem, ma már különféle tabletták és egyéb praktikák közül választhat. A tökéletes szerelem utáni vágy soha nem megy ki a divatból, sőt kutatások igazolják, hogy az egészségünknek is jót tesz.