Nemi herpesz és chlamydia: így ismerheti fel tünetek alapján a fertőzést
Melyek a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségek, hogyan ismerhetjük fel őket, és mit tehetünk a gyógyulás érdekében?
A szexuális úton terjedő nemi betegségek a fertőző betegségek között az egyik leggyakrabban előforduló csoportot jelentik. Ahogy a megnevezés is jelöli, a fertőzés hüvelyi, anális vagy orális szex útján terjed.
Chlamydia fertőzés
Nőkben a chlamydia fertőzés fehér hüvelyi folyást okozhat, a vizelést égő érzés kísérheti, viszketés, a közösülés fájdalommal jár, illetve közösülés után vérzés jelentkezhet, amely nem függ össze a menstruációval. Férfiakon tiszta, vízszerű váladékozás észlelhető.
Érdekes, hogy a chlamydia gyakran lehet tünetmentes. Továbbterjedhet, és megfertőzheti a méhet, illetve a petevezetéket is, így kismedencei gyulladást okozhat. A kialakult kismedencei gyulladás károsítja a petevezetéket, hasi fájdalommal jár, és méhen kívüli (ún. ektópiás) terhességhez is vezethet, amikor a magzat nem a méhben fejlődik, hanem valahol a hasüregben, leggyakrabban a petevezetékben. (A méhen kívüli terhesség életet veszélyeztető állapot, gyors felismerést és kezelést igényel!)
Chlamydia (klamídia): oka, tünetei és kezelése - kattintson tovább!
Férfiakban a chlamydia a hímvesszőről a prosztatára, ondóhólyagra terjedhet, és hosszabb távon megtermékenyítési zavarokat, fájdalmakat okozhat.
Nemiszervi (genitális) herpesz fertőzés
A genitális herpesz viszketéssel, a nemi szervek égő érzésével, vizeletürítési diszkomforttal járó tüneteket okoz, vízszerű hüvelyi, vagy húgycsőből származó váladékozást, a hüvely ill. a hímvessző területén folyadékkal telt hólyagocskákból származó apróbb cseppekkel. Legtöbbször azonban az érintett egyáltalán nem észlel tüneteket.
Nemi herpesz: kialakulása, tünetei, lefolyása és kezelése
Nemiszervi szemölcsök
A nemi szervi szemölcs jellegzetes, lágy, karfiolszerű növedék, egyedi, vagy fürtszerűen körülnövi a hüvelyt, a végbélnyílást, a hímvessző- ill. heretájékot. Gyakoribb azonban, hogy a szemölcsöt okozó vírus, a HPV (humán papilloma vírus) nem okoz tüneteket.
Egyes nemi szervi szemölcs-típusok és a méhnyakrák kialakulása között lehet szorosabb összefüggés. Nagyon fontos azonban – és épp ezért – a rendszeres kenetvétel és vizsgálat, a méhnyak ellenőrzése céljából. Célszerű az elmúlt években kifejlesztett HPV-vakcina beadatása a fertőzés, és a nemi szervi szemölcsök, valamint az esetleges következményes méhnyakrák megelőzése céljából.
HPV: oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!
Candida fertőzés
A candida fertőzést nem sorolják szigorúan az STD-k közé, de szexuális érintkezés útján is terjedhet.
Nőkben fájdalommal járó vizelést, a hüvely és környéke viszketését okozhatja, valamint sűrű, szagtalan folyást, amelyet "sajtszerűnek" is jellemeznek. Férfiakon a candida a hímvessző viszketését okozhatja.
Gonorrhoeás fertőzés (kankó)
Nőkön a gonorrhoeás fertőzés gyakori és fájdalmas vizelést, opálos hüvelyváladék jelentkezését, hüvelyviszketést, kismedencei gyulladást, végbél-váladékozást, vagy abnormális hüvelyi vérzést okozhat. Gyakran azonban hiányoznak a tünetek, vagy annyira enyhék, hogy akár (egyszerű) hólyaghurutnak, húgyhólyag-fertőzésnek is vélhetőek.
Gonorrhea oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!
Férfiakon a kankó vizeléskor égető fájdalmat okozhat, a herék fájdalmasak ill. duzzadtak, a húgycsőből fehér, ill. sárgás-zöldes váladék ürül. Itt is előfordulhat, hogy nincsenek jellemző tünetek. A kezeletlen kankó mindkét nemben meddőséghez vezethet, nőkben méhen kívüli (ektópiás) terhességet okozhat.
Kismedencei gyulladás (pelvic inflammatory disease, PID)
Kismedencei gyulladás alakulhat ki nőkön Chlamydia, vagy Neisseria fertőzést követően, a méh, a petevezeték és petefészek gyulladása miatt. (Azt azért érdemes tudnunk, hogy nemcsak szexuális úton terjedő betegség révén alakulhat ki kismedencei gyulladás.)
A kismedencei gyulladás jellemző tünetei: kellemetlen szagú, sárgás-zöldes hüvelyi váladékozás, abnormális hüvelyi vérzés, láz, hányás, fájdalom a hasüreg alsó részében. Előfordulhat azonban itt is, hogy nincsenek jellemző tünetek.
Ha a kismedencei gyulladás károsítja a petevezetéket (ezen át jut a petesejt a petefészekből a méhbe), meddőség vagy méhen kívüli terhesség alakulhat ki. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az embrió nem a méh falán tapad meg, hanem valahol a petevezetékben, és ez kismedencei fájdalommal jár.
Szifilisz
A szifiliszes fertőzés első jele valamely kisebb, fájdalmatlan fekélyes sérülés (ún. sánkér), a külső nemi szerveken, a végbélnyílás környékén, vagy pedig a szájüregben, a végbélen, ill. a hüvelyben – ahol nem is könnyen észrevehetőek a sérülések. Megduzzadhatnak a nyirokcsomók is. Ezt nevezik ún. elsődleges, vagy primer szifilisznek. A szifiliszes sérülést (éppen azért mert kisebb, és nem fájdalmas) sokan nem is veszik észre, így fokozottabb a veszély, hogy akaratlanul is átadják a fertőzést! (A szifilisz közvetlen szexuális kontaktus útján terjed).
A sánkér akár magától is gyógyulhat néhány héten belül, de kezeletlen esetben kb. 2 hónappal később kialakul a szifilisz másodlagos fázisa, stádiuma. Ekkor fogyás, láz, a talp és tenyér felületének viszketése észlelhető, foltos hajhullás, torokfájás, fejfájás, izomfájdalom és fáradtságérzés a kísérő tünetek.
A késői, vagy harmadlagos stádium csak évekkel a másodlagos szifilisz tüneteinek jelentkezése után alakul ki. Ez már súlyos következményekkel jár: vakság, demencia, mozgáskoordinációs zavarok, végtagi érzészavarok és bénulások jelentkeznek, végül a kórkép halálhoz vezethet. (Hangsúlyozzuk, mindez kezeletlen esetben).
Trichomonas-fertőzés
A Trichomonas egysejtű parazita, közvetlen szexuális úton terjed. Nőkben hüvelyviszketést okoz, valamint habos, sárgás-zöldes kellemetlen szagú hüvelyi váladékozást.
Férfiakon a trichomonas-fertőzés tiszta, áttetsző húgycső-váladékozás lehet jellemző, a vizelés, vagy ejakuláció égő érzéssel jár, de itt is előfordulhat, hogy az illető gyakorlatilag tünetmentes.
HIV (humán immundeficienia vírus) fertőzés
A fertőzést követően, rövid időn belül influenza-szerű tünetek jelentkezhetnek, fejfájás, fáradtságérzés, láz, éjszakai izzadás, torokfájás, nyaki nyirokcsomó duzzanattal, hasmenéssel, viszketéssel. Ezt orvosi szaknyelven szerokonverziós betegségnek nevezik, a HIV fertőzést követően néhány naptól kezdődően, kb. 10 héten belül jelentkezhetnek a tünetek.
A legtöbben felgyógyulnak a szerokonverziós betegségből, és hosszabb ideg teljességgel tünetmentesnek mutatkoznak, szemmel láthatólag jól vannak. Ez alatt az időszak alatt viszont a HIV-fertőzés progresszív módon támadja és pusztítja az immunrendszert, míg a betegen ténylegesen kialakulnak az AIDS (a szerzett immunhiányos szindróma) tünetei. Ez a kérdéses időszak átlagosan tíz év körül is lehet, amire megjelennek a "manifeszt" tünetek, természetesen egyénről-egyénre változó a megjelenés ideje.
Hónapokkal, akár évekkel az AIDS tünetek megjelenése előtt az illető panaszkodhat fáradtság érzésre, súlyvesztésre, kialakulhat nála gombafertőzés, bőrviszketés, a rövid távú memória zavarai, gyakoribb lázas állapotok. A már kialakult AIDS-et súlyos, nem szokványos belszervi fertőzések jellemzik, esetleg ritkább daganattípusok megjelenése.
Olvasta már?
- Nyelőcső-candidiasis: a nyelőcső candida oka, tünete és kezelése
- Szájpenész: oka, tünetei és kezelése
- Candida-gomba kezelése: ezt írja fel az orvos
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!