Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található! Igen Nem

Ezeket látta már?

Nemi betegségek: ennyi idő alatt derülhet ki, hogy elkapott-e valamilyen fertőzést

nemi betegség teszt fertőzés szűrés idő

Némi időbe telhet, amíg a vizsgálatok kimutatják a fertőzéseket, így nem mindegy, mikor is tesztel.

Aki óvszer nélküli szexuális kapcsolatot létesített, több partnere van, illetve nincs tisztában partnere szexuális egészségével, nagyobb kockázatnak van kitéve a szexuális úton terjedő fertőzésekkel szemben. Mivel ezek a fertőzések hosszú ideig tünetmentesek lehetnek, ezért a szűrővizsgálatoknak kiemelt jelentősége van. Időbe telhet azonban, amíg a tesztek ki tudják mutatni a fertőzéseket, a tesztelés elvégzésének időpontja tehát kulcsfontosságú – tudtuk meg dr. Karászi Viktóriától az Infektológiai Központ nemigyógyász, bőrgyógyász szakorvosától.

Ne rohanjon rögtön teszteltetni!

-A szexuális úton terjedő fertőzések (STI-k, Sexually Transmitted Infections) gyűjtőnév alá kb. 25-30-féle betegség tartozik, melyeket vírusok, baktériumok, gombák és protozoonok okoznak. Ezeknek gyakran nincs semmiféle tünete, a tesztelés az egyetlen módja annak, hogy biztosan megtudja, elkapta-e a fertőzést. A nemi úton terjedő betegségek ellátása a bőr-nemigyógyászok feladata, a szűrést pedig az ún. STI-tesztek segítségével végezzük – ismerteti dr. Karászi Viktória, aki kiemeli, hogy bármennyire is ijesztő lehet a tudat, hogy nemi fertőzése lehet, az STI- teszt megfelelő időzítése rendkívül fontos. A túl korai vizsgálat ugyanis téves eredményekhez vezethet, míg a túl késői tesztelés veszélyezteti a saját és partner egészségét is.

Ennyi idő, míg megbizonyosodhat a fertőzésről

-Az STI kórokozóit a vérből vagy a fertőzés helyének területéről (végbél, húgycső, hüvely-és méhnyak, pénisz felszíne, szájüreg) vett minta segítségével mutatjuk ki. A vizsgálat körültekintő elvégzéséhez azonban elengedhetetlen, hogy a páciens őszintén válaszoljon szexuális életére, szokásaira és a lehetséges megfertőződés körülményeire vonatkozó szakorvosi kérdésekre – hangsúlyozza Karászi doktornő. Azt az időintervallumot, amíg a fertőzés jelenléte még nem mutatható ki a szervezetben, ablakperiódusnak nevezzük. Az egyes STI-k esetében ez a következőképp alakul:

· Gonorrhea: 2-5 nap

· Szifilisz: 4-5 hét

· Chlamydia: 2 hét

· HPV: 4-5 hét

· HIV: 2-3 hét

· Hepatitis B: 2-10 hét

· Hepatitis C: 2-3 hónap

A tesztelés eredményét befolyásolja az alkalmazott teszt érzékenysége, és fennáll a lehetősége annak is, hogy a hosszabb lappangási idő vagy az esetleges mintavételi hiba fals eredményhez vezet.

- mondja a szakember, aki emiatt azt javasolja pácienseinek, hogy a biztonság kedvéért végeztessenek egy újabb szűrést a későbbiekben. A kórokozó kimutatása után célzott kezelésre és kontrollvizsgálatra is szükség lesz, emellett a partner kezelése és kontrollvizsgálata is elengedhetetlen.

Hogy készüljön fel egy STI-szűrésre?

-Aki STI-vizsgálatra készül, a tesztelés előtti két hétben már ne használjon semmiféle krémet vagy ecsetelőt, és ha antibiotikumot szed, erről feltétlenül tájékoztassa az orvost! – figyelmeztet Karászi doktornő, ezek ugyanis befolyásolhatják az eredményt, és téves diagnózis felállításához vezethetnek. A vizsgálatokra nem szükséges éhgyomorral érkezni, viszont előtte 3 órával a férfiaknak már tilos a pisilés! Fontos információ, hogy a hölgyeknél menstruációs időszakban nem lehet mintát venni.

A legtöbb STI könnyen gyógyítható gyógyszeres kezeléssel, nem szabad, hogy a szemérem- vagy szégyenérzet miatt halogassuk a kivizsgálást! Ha STI-gyanús tüneteket észlel magán, bármennyire is kínosnak érzi a panaszait, saját és partnerének egészsége érdekében jelentkezzen be szakemberhez - tanácsolja dr. Karászi Viktória, az Infektológiai Központ orvosa.

Összegezve

  • Fontos a nemi úton terjedő fertőzések időben történő tesztelése.
  • Az STI-k hosszú ideig tünetmentesek lehetnek, ezért a szűrővizsgálatok kiemelt jelentőséggel bírnak.
  • Az STI-k kimutatására használt vizsgálatoknak időben kell történniük, hogy a legpontosabb eredményeket kapjuk.
  • A tesztelés eredménye befolyásolható az alkalmazott teszt érzékenységével, valamint a mintavétel során elkövetett hibákkal.
  • A legtöbb STI könnyen gyógyítható gyógyszeres kezeléssel.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nemi betegségek szűrése: mikor, hol és hogyan történik? Hasznos tanácsok az orvostól

Nemi betegségek szűrése: mikor, hol és hogyan történik? Hasznos tanácsok az orvostól

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hüvelyi fertőzés

Forrás: Infektológiai Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához