Merevedési zavar: ennek a komoly betegségnek is lehet a tünete
A merevedési zavar az évek során a párkapcsolatra is rányomhatja a bélyegét.
A hárítás csak súlyosbíthatja a helyzetet, ha viszont fény derül a diabéteszre, ennek kezelésével akár az örömteli házasélet is visszaszerezhető. A témában dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusát kérdeztük.
Az orgazmus nehézsége
A férfiak esetében nagyobb valószínűséggel lanyhult a szexuális érdeklődés cukorbetegség esetén, illetve szenvedtek merevedési zavartól – ez derült ki a University of Chicago Medical Center korábbi vizsgálataiból (2000, 57 és 85 év közöttieknél figyelve). A kutatás során a cukorbeteg férfiak és nők is nagyobb mértékben számoltak be az orgazmus nehézségéről, mint nem cukorbeteg társaik. Ami meglepő, hogy a diabétesszel élő nők csupán 19 százaléka, míg a férfiak 47 százaléka beszélt szexuális problémáiról orvosának.
Így javítható az erekció
Több kutatás foglalkozott már azzal, hogy miként kezelhető a probléma, mi segíthet. A Rio Grande do Sul brazíliai egyetem kutatói (115 cukorbetegséggel kezelt férfi bevonásával) a vizsgálatok során ellenőrizték az érintettek vércukorszintjét, valamint a HbA1c laboratóriumi értéket, és kiderült: a HbA1c szintjének csökkentésével javítható az erekció.
A hírrel kapcsolatban dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont belgyógyász-diabetológusa elmondta: a cukorbetegség kezelésénél fontos a HbA1c-érték egyéni célértékek elérése, amely általában 6 és 7 százalék között van. Ez segíthet a diabétesz által okozott késői szövődmények elkerülésében vagy progressziójának csökkentésében.
A hemoglobin egyik alegységének vércukorszint-függő laboratóriumi adata a szénhidrát-anyagcseréről nyújt 6-8 hétre visszamenőleg információt. A HbA1c meghatározásához elegendő egy egyszerű vérvétel. Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél három havonta, tablettával kezelt betegeknél évente két alkalommal javasolt ennek elvégzése. A vizsgálat eredményének kiértékelését diabetológus szakorvossal javasolt megbeszélni a gondozás keretében.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A cukorbetegeknél bármely élettani funkció csökkenése vagy megváltozása első jel lehet a diabétesz okozta szövődmény kialakulására. Amennyiben ilyet tapasztal, érdemes felkeresnie kezelőorvosát és részletesen megbeszélni a tüneteket, a vizsgálati, valamint kezelési lehetőségeket. A terápia módosításával javulhat az életminőség, és a cukorbetegség szövődményeinek további kockázata is csökkenhet – tette hozzá dr. Bibok György, aki elmondta azt is: a megelőzésben és a kezelésben is az egészségesekét megközelítő normális anyagcsere helyzet, ami leginkább segíthet a problémán!
Ne aggódjon, a merevedési probléma sokakat érint, szerencsére van megoldás, a háttérben álló cukorbetegség megfelelő kezelésével pedig idővel rendben jöhet a szexuális élete is.
Melyek a cukorbetegség főbb tünetei?
- gyakori vizeletürítés (polyuria),
- fokozott szomjúságérzés (polydipsia),
- szájszárazság,
- fáradékonyság,
- levertség,
- elhúzódó sebgyógyulás,
- gyakori bőrfertőzések.
Súlyosabb esetekben sürgősség orvosi segítséget igénylő rosszullét (diabéteszes ketoacidózis, lásd lentebb) is kialakulhat, melynek veszélye a még nem diagnosztizált cukorbetegség esetében magasabb. Ennek gyakoribb tünetei a hányás, hasmenés, gyümölcsszagú lehelet, illetve eszméletvesztés is előfordulhat.
Olvasta már?
- Ez az 5 leggyakoribb kérdés a cukorbetegségről - itt az orvos válasza rá
- Miért okozhat a cukorbetegség zsibbadást? Az orvos elmondja
- Cukor helyett melyek a legjobb édesítőszerek? Itt a lista!
- IR étrend: joghurtot, kefírt, túrót lehet enni? A dietetikus válaszol
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!