Hosszabb életet biztosít a fogamzásgátló?
A fogamzásgátló szedése csökkenti számos súlyos betegség, például a rák és a szívpanaszok okozta halálozás kockázatát állítják brit szakemberek.
Egy új kutatás eredményeként azt állapították meg, hogy 12 %-kal is csökkenti a súlyos betegségek miatti halálozás bekövetkeztét a fogamzásgátlók használata. Az eredmények azonban valószínűleg csak a régebbi, az 1960-as és ’80-as évek között szedett típusokat használókra vonatkoznak, az újabb fajta fogamzásgátlók esetében ugyanis ezt a hatást nem sikerült megfigyelni.
A kutatást vezető Philip Hannaford szerint az eredmények legfontosabb üzenete az, hogy nincs ok aggodalomra a fogamzásgátlókkal kapcsolatban, noha azokat a vérrögképződéssel és a mellrák kialakulásával is összefüggésbe hozták már korábban. A kutatók szerint ez az eredmény most megnyugtathat mindenkit, a fogamzásgátlók szedésének nemhogy kockázatai lennének, hanem éppen ellenkezőleg további előnyei is vannak.
Az új eredmények egy 40 éves kutatómunka végét jelzik, amelyben 46 000 nő egészségében bekövetkező változásokat rögzítették, a kockázatok inkább a fogamzásgátlót elhagyó 45 év alatti nők esetében volt mérhető, 50 éves kor felett azonban ezek a kisebb kockázatok eltörpültek a fogamzásgátlók szedéséhez köthető jótékony hatásokhoz képest. A tabletták rendszeres szedése nagy hatékonyságot mutatott a bél-, a méh- és a petefészekrák daganatos megbetegedéseinek megelőzésében.
A kutatók ugyanakkor óva intenek attól, hogy valaki azért szedjen fogamzásgátlót, mert meg akarja előzni a daganatos megbetegdéseket, a felmérés legfőbb célja az volt, hogy megerősítsék a nőket: a fogamzásgátlók használata nem veszélyes, és még némi hozzáadott értékkel is bírnak a tabletták.